Sisukord
Eesti
Tänane leht
11.03.2015
Eesti Mälumäng Laenuralli tõi kaasa uue uurimise Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Vabaõhumuuseumi võrgukuur süüdati päise päeva ajal Tagakülg Ajateenijat riivas õppusel kuulipildujakuul Vene valitsus saatis piirilepete eelnõu ratifitseerimisele Eesti lühiuudised Ladõnskaja ja Sesteri hääled loetakse üle Valimiskomisjon pöördus libateate pärast politseisse Koalitsioonikõnelused jätkuvad täna majandusteemadega Kodukaklused pole enam teisejärgulised Majandus Majanduse lühiuudised Peamine pankrotipõhjus on oskamatus müüa Rahatrükk annab ühinemistele ja ülevõtmistele hoogu Välismaa Batja saadab Novorossija eest võitlema ainult sõjakogemusega mehi Välismaa lühiuudised Arvamus Margot Wallström: Venemaa ohustab tõsiselt rahu Euroopas Erkki Bahovski: jytky? Mikä jytky?* Raul Rikk: pabervalimistest nutika digiriigini Vahetund Postimehega 11.03 Postimees 1927. aastal: lõpp Tripoli ja Kürenaika autonoomiale. Toomas Randlo: naistepäevaks sinililled silmadele Juhtkiri: Euroopa tulevikuarmee Kultuur Ei tõde ega õigust Osa meie tõsielufilmide loost saab raamatu sisse Sport Hukkusid Prantsuse tippsportlased Eesti liiga play-offʼide eel: Tartu meeskond «puhkab» kümnekilostel loorberitel Spordi lühiuudised Kiiruisutamine püsib uisuliidus vaeslapse rollis Tallinn Tallinna kõrgeim punkt on Pääsküla prügimägi Tartu Ehetest paistab fossiilide lummus Tartus päästeti Anne kanalisse kukkunud teadlased Seisukoht: ponnistused kaardile saamiseks Uued elumajad ohustavad suurt tammepuud Rand ja Tuulberg ehitab majaelementide tehase Õpilased pidasid sõnalahinguid Kajar Lember: uued töökohad: unistus või võimalus? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mälumäng

1 min lugemist

Küsimused:

1. Täna on Leedu taasiseseisvumispäev. Leedut on alati iseloomustatud kui heade maanteedega riiki. Leedu on ainus Baltimaa, kus leidub ka kiirtee, õigupoolest koguni kaks. Millised maanteed on Leedus kiirteed?

2. Kadrina jaamahoone ehitati Eesti raudteede «isa», Palmse mõisniku Alexander von Pahleni eriprojekti järgi. Hoones oli eriruum ka Kadrina esimesele jaamaülemale Alexisele, kes oli tuntud kirjaniku poeg. Kelle?

3. Selle taime sordiaretusega hakati Eestis tegelema juba paarkümmend aastat tagasi. Nimeks taheti panna «Saaremaa», kuid Hispaanias oli juba sarnase nimega sort «Sarema». Sai siis uueks nimeks «Laulema». Mis taim?

4. Meeste kümnevõistluses on praegu maailmarekordiomanik Ashton James Eaton (USA), kes 22.–23. juunil 2012 Londoni olümpiamängude eelsel USA koondise katsevõistlusel Oregoni osariigi ülikoolilinnas Eugeneʼis kogus 9039 punkti. Kes püstitas esimese ametlikult fikseeritud maailmarekordi kümnevõistluses?

5. Millega jäädvustas oma nime muusikaajalukku 11. sajandil elanud itaallasest benediktiini munk Guido dʼArezzo (Guido Aretinus)?

-------------------------

Vastused:

1. Vilniuse–Klaipėda ja Panevėžysi–Vilniuse maantee.

2. Friedrich Reinhold Kreutzwaldi.

3. Soja. Saaremaa nimi sordiaretaja Enn Kaljo päritolu pärast.

4. Eesti mees Aleksander Klumberg (a-st 1935 Kolmpere). Helsingis 16.–17. septembril 1922 peetud võistlusel oli tema punktisumma 7485,61 punkti (praeguse tabeli järgi 6087 punkti).

5. Teda peetakse tänapäeva noodikirja leiutajaks. Tema leiutas ka võtte helikõrguste meeldejätmiseks labakäe ja viie sõrme abil; võte on tuntud kui «Guido käsi».

Seotud lood
    10.03.2015 12.03.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto