Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Küsimused:

1. Täna on Leedu taasiseseisvumispäev. Leedut on alati iseloomustatud kui heade maanteedega riiki. Leedu on ainus Baltimaa, kus leidub ka kiirtee, õigupoolest koguni kaks. Millised maanteed on Leedus kiirteed?

2. Kadrina jaamahoone ehitati Eesti raudteede «isa», Palmse mõisniku Alexander von Pahleni eriprojekti järgi. Hoones oli eriruum ka Kadrina esimesele jaamaülemale Alexisele, kes oli tuntud kirjaniku poeg. Kelle?

3. Selle taime sordiaretusega hakati Eestis tegelema juba paarkümmend aastat tagasi. Nimeks taheti panna «Saaremaa», kuid Hispaanias oli juba sarnase nimega sort «Sarema». Sai siis uueks nimeks «Laulema». Mis taim?

4. Meeste kümnevõistluses on praegu maailmarekordiomanik Ashton James Eaton (USA), kes 22.–23. juunil 2012 Londoni olümpiamängude eelsel USA koondise katsevõistlusel Oregoni osariigi ülikoolilinnas Eugeneʼis kogus 9039 punkti. Kes püstitas esimese ametlikult fikseeritud maailmarekordi kümnevõistluses?

5. Millega jäädvustas oma nime muusikaajalukku 11. sajandil elanud itaallasest benediktiini munk Guido dʼArezzo (Guido Aretinus)?

-------------------------

Vastused:

1. Vilniuse–Klaipėda ja Panevėžysi–Vilniuse maantee.

2. Friedrich Reinhold Kreutzwaldi.

3. Soja. Saaremaa nimi sordiaretaja Enn Kaljo päritolu pärast.

4. Eesti mees Aleksander Klumberg (a-st 1935 Kolmpere). Helsingis 16.–17. septembril 1922 peetud võistlusel oli tema punktisumma 7485,61 punkti (praeguse tabeli järgi 6087 punkti).

5. Teda peetakse tänapäeva noodikirja leiutajaks. Tema leiutas ka võtte helikõrguste meeldejätmiseks labakäe ja viie sõrme abil; võte on tuntud kui «Guido käsi».

10.03.2015 12.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto