Sisukord
Arvamus
Postimees
11.03.2015
Eesti Mälumäng Laenuralli tõi kaasa uue uurimise Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Vabaõhumuuseumi võrgukuur süüdati päise päeva ajal Tagakülg Ajateenijat riivas õppusel kuulipildujakuul Vene valitsus saatis piirilepete eelnõu ratifitseerimisele Eesti lühiuudised Ladõnskaja ja Sesteri hääled loetakse üle Valimiskomisjon pöördus libateate pärast politseisse Koalitsioonikõnelused jätkuvad täna majandusteemadega Kodukaklused pole enam teisejärgulised Majandus Majanduse lühiuudised Peamine pankrotipõhjus on oskamatus müüa Rahatrükk annab ühinemistele ja ülevõtmistele hoogu Välismaa Batja saadab Novorossija eest võitlema ainult sõjakogemusega mehi Välismaa lühiuudised Arvamus Margot Wallström: Venemaa ohustab tõsiselt rahu Euroopas Erkki Bahovski: jytky? Mikä jytky?* Raul Rikk: pabervalimistest nutika digiriigini Vahetund Postimehega 11.03 Postimees 1927. aastal: lõpp Tripoli ja Kürenaika autonoomiale. Toomas Randlo: naistepäevaks sinililled silmadele Juhtkiri: Euroopa tulevikuarmee Kultuur Ei tõde ega õigust Osa meie tõsielufilmide loost saab raamatu sisse Sport Hukkusid Prantsuse tippsportlased Eesti liiga play-offʼide eel: Tartu meeskond «puhkab» kümnekilostel loorberitel Spordi lühiuudised Kiiruisutamine püsib uisuliidus vaeslapse rollis Tallinn Tallinna kõrgeim punkt on Pääsküla prügimägi Tartu Ehetest paistab fossiilide lummus Tartus päästeti Anne kanalisse kukkunud teadlased Seisukoht: ponnistused kaardile saamiseks Uued elumajad ohustavad suurt tammepuud Rand ja Tuulberg ehitab majaelementide tehase Õpilased pidasid sõnalahinguid Kajar Lember: uued töökohad: unistus või võimalus? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1927. aastal: lõpp Tripoli ja Kürenaika autonoomiale.

1 min lugemist

Mussolini uus dekreet tühistab «ebaliberaalsed ja lapsikud» kohalikud parlamendid.

Roomast. Täna awaldati seaduseelnõu, mille wastuwõtmine ja jõusseastumine Tripoli ja Kürenaika autonoomse parlamendi lõppu tähendab. 1919. a. anti tähendatud asumaade pärismaalastele kaunis laialdane hääleõigus ja loodi kohalikud parlamendid. Praegune walitsus asub seisukohal, et sarnane omawalitsus sugugi tarwilik ei ole. Järelikult tuleb sellele lõpp teha.

Mussolini dekreedis öeldakse muuseas: «asjata ja hädaohtlik ebaliberaalne korraldus, mis 1919. a. määrrustega Kürenaikale ja Tripolile peale suruti, selleks, et mingisugust lapsikut parlamentlist korda ellu kutsuda, tulewad ära pühkida. Pärismaalaste koostöö Itaalia walitsusega peab jääma mõistlikkuse piiridesse, mis rahwa ajaloolise arenemise poolt ette määratud, ilma et rahwas enesele kahju teha ja meie suweräniteeti riiwata tarwitseks.»

Itaallaste ja pärismaalaste koostöö asumaa walitsusega wõib praeguse dekreedi järele ainult nõuandmise iseloomu kanda. Selleks on kaks asutust: 1) walitsuse nõukogu, koosnew wastutawatest ametnikkudest, kes kubernerile tema ülesannete täitmisel abiks wõiwad olla ja 2) üldine nõuandew kogu, kes kuberneri palwel üldie iseloomuga küsimustes oma soowe wõib awaldada.

Kõik nende kahe kogu liikmed on walitsuse poolt otsekohe nimetatud, ilma et kellegil õigus oleks kandidaate soowitada.

Mussolini dekreet tähendab seda, et faschismil kawatsus on oma demokraatiawaenulikku poliitikat läbi wiia igal pool, kus Itaalia lipp lehwib. Seega nagu tahaks Itaalia pärismaalastele öelda: «tunnen teie hädasid paremini kui teie ise. Seepärast jätke see ala parem minu hoolde.» 11.03.1927

Seotud lood
10.03.2015 12.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto