Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Küsimused:

1. Täna on sünniaastapäev Tallinna esimesel ülemlinnapeal. Vastav nimetus anti linnapeale 1938. aasta linnaseadusega. Kes ta oli?

2. Seda tänuavalduseks peetavat fraasi kuuleb sageli, kuid tavaliselt sõnakõlksuks see jääbki. Fraasist tulenema pidavat tegevust tavaliselt ei järgne. Eesti luuleajaloost on teada sama nime kandev üheksasalmiline ballaad, mis nägi ilmavalgust 1906. aastal tsensuuri poolt veidi lühemaks kohitsetuna. Luuletus on rohkem tuntud oma esimese värsirea järgi. Mis luuletus?

3. Mis linnade vahel toimus 1894. aasta juulis maailma esimene autovõidusõit?

4. 2013. aasta juunis valis Eesti rahvusülikool – Tartu Ülikool – endale maskoti. Finaali jõudis neli maskotikandidaati. Kuningas Gustav, Teadusrott Jaak ja Vaim Aju koos oma lemmiklooma Raampsiga ei osutunud valituks. Kes valiti maskotiks?

5. Külma sõja ajal tegutsesid juhtriikide armeedes mitmed eriüksused. Ameerika Ühendriikides oli üheks selliseks näiteks Star Gates (Täheväravad), venelastel selle analoog kombekohase nimega «Väeosa 10003». Väidetavalt loobuti viimastest 1990. aastatel. Mis üksused need olid?

------

Vastused:

1. Kindralmajor Jaan Soots. Ülemlinnapea tiitlit kandis ka tema järglane Aleksander Tõnisson, samuti kindralmajor, ning lühikest aega ka Saksa okupatsiooni aegne meer Artur Terras.

2. «Müts maha» («Mats alati on tubli mees ...»), autor Ado Reinvald.

3. Pariisi ja Roueni vahel. 127 kilomeetri pikkusel distantsil oli võitja keskmiseks kiiruseks 18,52 km/h.

4. Sammas Paul, autor Hendrik Roland Helm.

5. Nõidade-ekstrasensside üksused. Kuulsaim sõdalane oli Vanga.

11.03.2015 13.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto