Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Küsimused:

1. Täna saab 75-aastaseks kahekordne Eesti meister võrkpallis, kelle üks vanaemadest oli Tallinna mererannas asuva Amandus Adamsoni kuulsa «Russalka» modelliks. Mitmekülgne mees oli esimene poliitik taasiseseisvunud Eestis, kelle kohta vabariigi ülemkohus tegi ametliku otsuse, et ta pole olnud KGB agent. Kellest on jutt?

2. Olümpiamänge on seni võõrustanud 22 riiki ja 43 linna. Olümpiamängude korraldajalinnad valib Rahvusvaheline Olümpiakomitee välja kahes etapis kahe aastaga. Teises etapis saavad mängude soovijad kandidaatlinna staatuse. Ja kandidaatlinnu, kes pole mänge saanud, on üle 60. Milline linn on kandideerinud enim kordi, kuid pole veel korraldajaõigust saanud?

3. Ühiskondliku leppe teooria rajaja Thomas Hobbes väidab oma peateoses, et riik on inimühiskonnale parim eksisteerimisvorm, kuna ilma selleta valitseks loodusseisund, mis tähendaks «kõikide sõda kõigi vastu». Hobbes peab inimest iseloomult egoistlikuks ja kui miski inimese tegevust ei piiraks, püüaks too vaid enese soove ja vajadusi rahuldada, teiste peale mõtlemata. Mis on teose pealkiri? See ühtib ühe kuulsa filmi pealkirjaga.

4. Tuntuimad leedu rahvusroad on cepelinai ehk didžkukuliai ja vėdarai. Mis on nende toitude põhikomponendiks?

5. Millise asula piiril asuvasse Kukeranda oli püstitatud «Viimse reliikvia» filmimiseks Pirita kloostri makett?

-----

Vastused:

1. Tiit Made.

2. Detroit on kandideerinud suvemängudeks kaheksa korda.

3. «Leviaatan» («Leviathan», 1651)

4. Kartul.

5. Virtsu.

12.03.2015 14.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto