R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Luulehetk – hetk luules

Rein Veidemann
, TLÜ EHI professor / Postimees
Luulehetk – hetk luules
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Aleksis Rannit «Vormi kiirgus»

– vaid mõõt ja lend ja toon on, ruunitundja taidur,

sind rütmikauniks teind ja sulle vaikust toond.

Nii haldab loomistuld ja tunnetuse taidu,

vaid mõõt ja lend ja toon, –

vaid mõõt ja toon ja lend on silbi teljeks. Puhka

ellipsi sirklin, hing, ja tõmbu tummaks, lemb:

vaid jooneks hüübind leek su tunde voolib puhtaks,

vaid mõõt ja toon ja lend, –

vaid toon ja lend ja mõõt, võib mõista teie indu:

spiraal, silinder, sõõr, diagonaali mõõk.

Ning olgu vormi kiirg ja tormimõtte hingus

vaid toon ja lend ja mõõt.  

Kui otsiksime  eeskujulikku näidet sellest, kuidas mingi hetkeline tunne leiab laitmatu vormistuse, nii et see tardub esteetiliselt nauditavaks sõnapildiks, siis on selleks suurem osa Aleksis Ranniti (1914–1985) luulest.

Tänasele lugejale eksootiline Rannit (sünnilt Aleksei Dolgošev) debüteeris 1937 värsikoguga «Akna raamistuses», aga tema põhiline luuletaja-, kunstniku- ja õpetlase elu kulges paguluses, kus Ranniti loominguline aktiivsus ja käekirja järjekindlus leidis autoriteetset tunnustust. 1960. aastal kirjutatud «Vormi kiirgus» on selles mõttes programmiline luuletus,  et esindab kõike seda, mille kohta Aleksis Ranniti loomingut portreteerinud Arne Merilai on täheldanud: esteetilise alusaine kasutamine inspiratsiooni tõukelauana, geomeetriline täiusetaotlus (võrdhaarne kolmnurk mõõdust, toonist ja lennust), antiikse vormi ühendamine rahvalaulupärase silbilis-rõhulise värsiehitusega, individuaalne tsesuuri (seegi luuletus algab pausi märgiga!) kasutus. Aga üllatav on – ja seda tõdeb ka Merilai –, et Ranniti jäiselt hiilgav luulemäestik võib mõnelgi juhul lõppeda lugemisel kuuma elamusega. Nii ka see luuletus.

Tagasi üles