Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sadu aastaid lihvitud petuskeem

Nigeeria postitemplitega ümbrik. FOTO: Erakogu

Kiri Nigeeria printsilt või hädas ärimehelt, kellel on vaja abi suurte summade liigutamisel, on potsatanud ilmselt iga e-posti aadressi omava inimese kirjakasti. Sarnaste petuskeemide ajalugu ulatub aga oluliselt kaugemale 21. sajandi vaid mõne nupuvajutusega toimuvate rahaülekannete ajastust, isegi kaugemale faksimasinast ja morsest.

Tellijale Tellijale

Nigeeria petukirjade eelkäijaks on niinimetatud Hispaania vangi kiri, mille erinevaid variatsioone võis kohata Suure Prantsuse revolutsiooni paiku. Sarnaseid petuskeeme kasutati aga ka tunduvalt varem, mõningate allikate väitel juba 16. sajandil.

Prantsuse revolutsiooni järgsetes kirjades räägiti näiteks kuskil redutavast aristokraadist, näiteks markii de X-ist, kes pidi revolutsioonivägivalla eest põgenedes oma väärisasjad kirstuga järve viskama. Kirja kirjutas tema ustav teener, kes tuli aaretele järele, ent sattus kahjuks ebaõiglastel asjaoludel vanglasse. Lugupeetud kirjasaaja, kallis kaasmaalane, võiks teda piskuga aidates teenida protsendi sellest suurest peidetud aardest.

11.03.2015 13.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto