Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
18.03.2015
Eesti Mälumäng Dilbert Uut liiki «tarokaardid» hõlbustavad elukutsevalikut Palju õnne Ministeerium kaalub vägistamisähvarduse kriminaliseerimist Tallinn osaleb taas üleeuroopalisel jalgrattavõistlusel Eino Baskin saadeti viimsele teekonnale EKRE tõus klubist parlamendiparteiks Lukas: IRL ja sotsid pole Vabaerakonnast huvitatud 1803viimane 1803esikas Prokurör: Egerti ja Keiti teod on toime pandud eraldi Eesti lühiuudised Male Õhuväeõppusest võtab osa 14 USA hävitajat Horoskoop Üks on ilmselgelt üle Majandus Majanduse lühiuudised Lairiba internet ei pruugi kõigini jõuda Kõrged palgad maksavad Soomele kätte Välismaa Iraak püüab niinimetatud Islamiriiki minema pühkida Välismaa lühiuudised Arvamus Mart Raudsaar: Inimesed, puud ja narratiiv Ukraina suursaadik: Putin karistas meid, sest valisime Euroopa Postimees 1932: «D 2000» - uus hiigelsuur reisijate-lennuk Lugeja kiri: eesti keele kaitseks Argo Ideon: tere, euroasjade minister Juhtkiri: Soome õppetund Maria Alajõe: Kolm soovi riigikogule Valeri Lõõnik: nõuandeid uue riigikogu õiguskomisjonile Päeva karikatuur Kultuur Tulekul näitus Jaak Joala Venemaa-perioodist Onegin tuleb Tallinna Sport Spordi lühiuudised Eesti korvpalli keskmine tase jääb Lätile ja Leedule alla Mark Taru üllatav hooaeg tiimiga Naiskahevõistlejad alustasid, millal olümpiale? Katari reis tõi jalgpallikoondisesse uusi mehi Tallinn Tallinn osaleb taas üleeuroopalisel jalgrattavõistlusel Tarbija Arst: kiirtest ei paku probleemile lahendust Tartu Naabri lõke süütas hooned ja laeva Jooksuga igapäevase rutiini vastu Hotelli ehitus käis seadust rikkudes Koolide ühiskatseid tuleb veel oodata Näitusesaalide kuningas vaikis eraelust Rajaleidja keskus näitas uut pesa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Argo Ideon: tere, euroasjade minister

2 min lugemist
Esiplaanil poliitika- ja majandusanalüütik Argo Ideon, taamal toimetaja Marika Milve ning seljaga udukogu on toimetaja Indrek Kuus. FOTO: Liis Treimann / Postimees

Kas uue valitsuse koosseisus saab olema ka portfellita Euroopa asjade minister, kelle ülesandeks jääb koordineerida ettevalmistusi Eesti eesistumiseks Euroopa Liidus 2018. aastal ning kes tol perioodil esindaks eesistujariiki paljudel Brüsseli töistel üritustel, eelkõige europarlamendis? Vastus on uue koalitsiooni anda, kuid küsimus pole mitte väheoluliste seast.

Praegu on Euroopa Liidu eesistujariik Läti ning kõneldes hiljuti Brüsselis Riias töötavate ajakirjanikega, öeldi, et kogu elu Lätis keerleb hetkel eesistumise ümber. Läti korraldada on poole aasta jooksul umbes 1500 eri taseme kohtumist Brüsselis ja 200 Lätis. Võib tunduda, et 2018 on veel kaugel ja meil siin vara muretseda, ent tegelikult on Eestil ettevalmistuste tarvis jäänud aeg üsnagi napp.

Küsimus euroministri koha loomisest – ajutisena, just selleks valimisperioodiks – tõusis Postimehe andmeil üles ka president Ilvese valimisjärgsetel kohtumistel nende nelja erakonna juhtidega, kelle seast on tulemas valitsusvastutuse kandjad. Võimalus eurominister ametisse seada on olemas, ning ka põhjendus üpris selge. Kui meil puudub konkreetne võimukandja, kes eesistumise ettevalmistustega tegeleb, siis on oht suurem midagi kahe silma vahele jätta. Muide, Eesti eesistumisajale euroliidus langeb ka Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamine. Nii pole lihtsalt vähimatki ruumi lasta läbi mõnd faux pas’d, mis Eestile sel üleval hetkel mainekahju põhjustaks.

Meil on muidugi võimalus minna ka seda teed, et ettevalmistusi koordineerib ja Eesti nimel kõneleb Brüsselis mõni kõrgem ametnik. Kõne alla saaksid tulla ehk välisministeeriumi abiminister või mõne sealse asekantsleri ülendamine n-ö poliitiliseks riigisekretäriks (Lätil näiteks on välisministeeriumis Euroopa asjade parlamentaarne riigisekretär).

Kuid sellised lahendused oleks selgelt tagasihoidlikuma mõjuga. Ühelgi ametnikul ei oleks meie Euroopa partnerite, Eesti poliitikute ega ka avalikkuse silmis ikkagi päris seda mandaati, mis oleks ministril. Teatavasti on minister valitsuskabineti hääleõigusega liige, kes saab vajadusel õiges kohas otsuse tegemisel kaasa lüüa. Ametnik aga istuks valitsuse istungil mõnel seinaäärsel toolil. Kui talle sõna antaksegi, omaks see paraku vähem mõju.

Seepärast võiks kujunev võimuliit Euroopa asjade ministri koha asutamist tõsiselt arutada. Just Taavi Rõivase valitsuse ajal muudeti kabineti struktuuri kohandamist vajaduste järgi paindlikumaks. Meil on muidugi eesistumise nimel töötamas ka peaminister ja välisminister, ent kumbki ei saa end jäägitult neile teemadele pühendada. Parim variant oleks ikkagi eraldi portfellita minister, kes ilmselt võiks töötada riigikantseleis, kus on hea spetsialistide aparaat. Aeg on teha ELi eesistumisest Eesti järgmise valitsuse oluline prioriteet.

Seotud lood
17.03.2015 19.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto