Sisukord
Maailm
Postimees
21.03.2015
Eesti Vaikus lubab ammu tormi Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Võimukõnelused käisid varem kiiremini Dilbert Kuu kattis Päikese Ämaris maandus USA hävitajate eskadrill Eesti lühiuudised Kiiresti koju tagasi Keskerakond ootab Tartust paremaid teateid Majandus Estonian Air loob allhanke lendude tarbeks tütarfirma Talent ei tule koju Majanduse lühiuudised Kiiret lõppu kriisile põllumajanduses ei paista Välismaa Kuu kattis Päikese Lubage tutvustada – positiivne okupandikuvand Võidukas poliitpistrik Välismaa lühiuudised Euroopa Liit asub võitlusse Vene propagandaga Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: taasavastati Georg Ots Postimees 1933. aastal Ümarlaud: kriminaalkaristus pole ainus hukkamõistu viis Päeva karikatuur Talent ei tule koju Traditsiooni jätkaja Kiiresti koju tagasi Võidukas poliitpistrik Juhtkiri: ei rambivalges ega kottpimedas Urve Eslas: spioonid, vandenõud ja vastanduse sulnis turvis Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Kultuur Suurem kui muusika Massimaagiast eemal Eepiline eksperiment Deacon teeb poppi Rokiajalugu poole tunniga Aja auk. Lugu valgest klaverist Viis venda Mida arvab dokumentaalfilmist «Tashi Delek!» Postimehe žürii? Eestlane otsib "Estoniat” Luulehetk – hetk luules Sport Spordi lühiuudised 21.03 Traditsiooni jätkaja Karm trenn: Eesti olümpialootus valmistub üheks võistluseks viis kuud Oper loodab treenerina koondisesse naasta Loos suursoosikuid kokku ei viinud Tallinn Kuu kattis Päikese Tarbija Kommentaar Pere sai õigel ajal abi AK Mida arvab dokumentaalfilmist «Tashi Delek!» Postimehe žürii? Aja auk. Lugu valgest klaverist Peeter Langovitsi tagasivaade: taasavastati Georg Ots Holograaf. Toomas Vint – meie kahe palgega Janus Molekuli mälestused Käsitööõlle festival – kas jälle pehmode pidu? Eesti eurolaulu romantiline video lekkis internetti Viimane veerg Ümarlaud: kriminaalkaristus pole ainus hukkamõistu viis Jüri Vendik: olgu, ma valetasin. Aga mis siis? Arko Olesk: Alzheimer ja ämblikud – ühe niidi kaks otsa Arter Horoskoop Kui elu laguneb koost Toit muusikanädala rütmis Kevad ja mets Mulliparaad Riias ehk suurejooneline šampanjafestival lõunanaabrite juures Moeblogi: hull moeilm Valdur Mikita: usun talupojatarkusesse Suur hüpe hipikümnendisse Arteri ülevaade: kes teeb Eestis väärt stand-up-komöödiat? Mart Reimann – mees, kes aitab piire ületada Jalanõudest ja suuremeelsusest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lubage tutvustada – positiivne okupandikuvand

2 min lugemist
Video autorid kasutavad sageli absurdseid kaadreid - siin selgitatakse näiteks, kuidas Euroopa täidab USA vandenõud ja Venemaa võitleb neile vastu. FOTO: Kuvatõmmis videost

«Ma olen Vene okupant, see on minu elukutse. See on ajalooliselt nii olnud,» algab arvutimängu ilmega video, kus vaatajaid tervitab Kalašnikovi automaadiga mees ja millest saab kähku teada täpselt sedasama, mida väitis juba Nõukogude Liit.

Nimelt seda, et okupeerimine oli tegelikult heaolu ja õitsengu toomine muidu mahajäänud maanurkadesse. Pribaltika põldude asemele rajati tehaseid ja elektrijaamu ning seal toodeti tipptasemel elektroonikat, autosid ja parfüüme. Kohe kui okupant lahkuma sunniti, jäid maha riigid, mille elanikud müüvad nüüd vaid sprotte ja küürivad eurooplaste tualette.

Samasuguse õitsengu olevat venelased toonud ka Kesk-Aasiasse ja loomulikult Ukrainasse – nüüd ei ole sellest midagi järel. Ühest on saanud USAst sõltuv narkokaubanduse sõlmpunkt ja teisest sõjatanner.

Videotes meenutatakse isegi Napoleoni peatamist ja loomulikult ka suurt võitu Hitleri üle. «Ma olen Vene okupant ja olen tüdinenud selle pärast vabandamisest,» teatab teksti lugev sügav hääl peagi. «Ma ehitan rahu. Aga ma tean kõigist paremini, kuidas võidelda,» lõpetab hääl video ähvardusega, pärast seda kui on teatatud, et lääne vabadused on silmakirjalikud ja demokraatia mädanev.

Videokeskkonnas Youtube on see veebruari lõpus üles riputatud video kogunud viis miljonit ja 600 000 vaatajat ning väidetavalt on selle internetti üles riputanud entusiastlik Vene noormees, kes tahab lihtsalt maailmale Venemaa tegelikku olemust selgitada ja teeb seda subtiitrite abil 13 keeles. Venemaal on videot oma kontol sotsiaalvõrgustikus Twitter jaganud isegi asepeaminister Dmitri Rogozin, kinnitades sealjuures, et ka tema on Vene okupant. Sama kasutaja on üles riputanud veel «ammendava» selgituse Ukraina sõjast – loomulikult räägitakse USA suurest vandenõust.

Konto väidetav omanik on 29-aastane graafiline disainer Jevgeni Jurov, kes elab Novosibirskis. Uudisteagentuur AFP võttis mehega ühendust ja sai e-kirja teel tehtud intervjuus vastuseks, et enne Maidani Kiievis ei hoolinud ta poliitikast, nüüd aga tunneb, et peab selgitama maailmale, mis tegelikult toimub. Samasisulisi kommentaare on ta jaganud veel paljudele väljaannetele. Lisaks kinnitab Jurov muidugi, et ta ei ole kuidagi Kremliga seotud.

Sellist Jurovit ei ole olemas. Noormehe mõtles välja suhtekorraldusfirma My Duck’s Vision, mis on spetsialiseerunud ülipopulaarsete netivideote valmistamisele ja nende töödega tutvudes torkab kohe silma sarnasus väidetava Jurovi lugudega.

Firma ei salga, et Jurov on väljamõeldis, ja selle kunstiline juht Juri Detjarev kinnitab, et nad on juba üle viie aasta loonud Vene propagandavideoid. «Vene okupant» on nende seni kõige edukam video ja selle tellijateks on Degtjarevi sõnul valitsevale erakonnale lähedalseisvad isikud, kelle nimesid ta ei avalda. Austraalia meediakontsernile Fairfax väitis ta aga, et tellijaks oli Vene õigeusu kirik. 

«See on uus Vene propagandarelv ja propaganda töötab alati paremini siis, kui see paistab kellegi spontaanse teona,» võtab Degtjarev kokku kampaania edu saladuse. Sealjuures väidab mees, et nende firma videos esitatud ideed ei toeta, nende jaoks oli see lihtsalt tellimus.

Video juurde postitatud vaatajate kommentaaridest võib välja lugeda, et näidatud ideedel toetajatest puudust ei ole.

Seotud lood
20.03.2015 23.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto