Sisukord
Nädala näod
Postimees
21.03.2015
Eesti Vaikus lubab ammu tormi Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Võimukõnelused käisid varem kiiremini Dilbert Kuu kattis Päikese Ämaris maandus USA hävitajate eskadrill Eesti lühiuudised Kiiresti koju tagasi Keskerakond ootab Tartust paremaid teateid Majandus Estonian Air loob allhanke lendude tarbeks tütarfirma Talent ei tule koju Majanduse lühiuudised Kiiret lõppu kriisile põllumajanduses ei paista Välismaa Kuu kattis Päikese Lubage tutvustada – positiivne okupandikuvand Võidukas poliitpistrik Välismaa lühiuudised Euroopa Liit asub võitlusse Vene propagandaga Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: taasavastati Georg Ots Postimees 1933. aastal Ümarlaud: kriminaalkaristus pole ainus hukkamõistu viis Päeva karikatuur Talent ei tule koju Traditsiooni jätkaja Kiiresti koju tagasi Võidukas poliitpistrik Juhtkiri: ei rambivalges ega kottpimedas Urve Eslas: spioonid, vandenõud ja vastanduse sulnis turvis Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Kultuur Suurem kui muusika Ruiz Zafón — kurikaval alkeemik Massimaagiast eemal Eepiline eksperiment Deacon teeb poppi Rokiajalugu poole tunniga Aja auk. Lugu valgest klaverist Viis venda Mida arvab dokumentaalfilmist «Tashi Delek!» Postimehe žürii? Eestlane otsib "Estoniat” Luulehetk – hetk luules Sport Spordi lühiuudised 21.03 Traditsiooni jätkaja Karm trenn: Eesti olümpialootus valmistub üheks võistluseks viis kuud Oper loodab treenerina koondisesse naasta Loos suursoosikuid kokku ei viinud Tallinn Kuu kattis Päikese Tarbija Kommentaar Pere sai õigel ajal abi AK Mida arvab dokumentaalfilmist «Tashi Delek!» Postimehe žürii? Aja auk. Lugu valgest klaverist Peeter Langovitsi tagasivaade: taasavastati Georg Ots Holograaf. Toomas Vint – meie kahe palgega Janus Molekuli mälestused Käsitööõlle festival – kas jälle pehmode pidu? Eesti eurolaulu romantiline video lekkis internetti Viimane veerg Ümarlaud: kriminaalkaristus pole ainus hukkamõistu viis Jüri Vendik: olgu, ma valetasin. Aga mis siis? Arko Olesk: Alzheimer ja ämblikud – ühe niidi kaks otsa Arter Horoskoop Kui elu laguneb koost Toit muusikanädala rütmis Kevad ja mets Mulliparaad Riias ehk suurejooneline šampanjafestival lõunanaabrite juures Moeblogi: hull moeilm Valdur Mikita: usun talupojatarkusesse Suur hüpe hipikümnendisse Arteri ülevaade: kes teeb Eestis väärt stand-up-komöödiat? Mart Reimann – mees, kes aitab piire ületada Jalanõudest ja suuremeelsusest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kiiresti koju tagasi

2 min lugemist
Taavi Rõivas FOTO: Andrus Peegel

Peaminister Taavi Rõivas on valitsuskõneluste pidamiseks valinud meetodi, mis on üsna täpselt peegelpilt sellest, mida aasta tagasi korraldas Siim Kallas.

Nimelt leidis eurovolinik Kallas ühel märtsihommikul 2014, et temal pole mõtet enam võimukõnelusi jätkata, ning suundus kõigile ootamatult Tallinna õhuväravasse, lendamaks ära Brüsselisse. Märtsis 2015 aga avastas peaminister Rõivas hoopis sealsamas Brüsselis, et tal pole mõtet kauem europealinnas toimetada ja suundus ootamatult lennujaama, et naasta Tallinna võimukõnelusi edendama.

Mingi maailmaajalooliselt eriline juhtum see muidugi pole. Eks ole riigijuhid varemgi koduste asjade pärast visiite katkestanud. Seekord aga on tagasi kiirustamine siiski kõnekam, kui näiteks kolmapäeval ETV «Foorumi» saate osaliste kiidusõnad Rõivasele läbirääkimiste vedamise eest, või nende kinnitused, et kõnelustel pole katki midagi.

Tõsiasi on, et ligi kaks nädalat on kogunetud ja räägitud huvitavatel teemadel, kuid ühtki olulist kokkulepet võimuläbirääkijatel ette näidata ei ole.

On see ehk Reformierakonna kaval läbirääkimistaktika, et uinutada partnerite valvsus üldise jutuga ning siis lõpuks, kui aeg napiks kisub, panna tekst allkirjastamiseks lauale? Pigem siiski mitte. Distsipliini on neil unistel kõnelustel olnud vähe, osalised räägivad läbisegi ja sumisevad – isegi siis, kui sõnajärg peaks parajasti peaministri käes olema.

Kui hakkas paistma, et niiviisi kuhugi välja ei jõutagi, läksid võimutegijad üle kirjavahetusele.

Oravad otsustasid kasutada parajalt ultimatiivsust. Rõivas teatas kirjas «kolmele lugupeetavale», et «Reformierakond ei nõustu ühegi tööjõumaksu tõstmisega». Kahtlemata võib Reformierakonnal selline seisukoht olla, ent kui tark on kutsuda partnereid uuesti laua taha, teatades, millega kutsuja mitte mingil tingimusel ei nõustu? Ei vähimatki viidet teiste põhimõtetele. Sotside juht Sven Mikser viitas oma vastuses üpris selgelt, et niisugune jutt paneb ka teised olukorda, kus neil ei jää üle muud, kui asuda oma «punaseid jooni» avalikult rõhutama. See viib kõnelused aga kergesti tupikseisu.

Rõivasel ei jää valimised võitnud erakonna juhina ikkagi muud üle, kui ohjad enda kätte haarata. Kui palju Brüsselist tagasi kiirustamisega võidetud pool päeva selles abiks on, selgub siis, kui tal on teatada sündinud kokkuleppest või sellest, et see jääbki sündimata.

Tasapisi hakkavad valimiste võidupartei esimeest tagant sundima tähtajad. Kui keskvalimiskomisjon esmaspäeval lõplikud valimistulemused kinnitab, on president Ilvesel seaduse järgi aega kümme päeva kutsuda kokku uue parlamendikoosseisu esimene istung. Tõenäoliselt toimub riigikogu avaistung esmaspäeval, 30. märtsil, ning siis astub tagasi ka Taavi Rõivase valitsus. Sellest hetkest hakkab jooksma kahenädalane tähtaeg presidendile nimetada peaministrikandidaat, kes hakkab moodustama valitsust.

Ajasurve ei ole küll veel ülearu tugev, ent põhiseaduses ettenähtud tähtaegadega peab kahtluseta arvestama. Kell Taavi Rõivase ja teiste läbirääkijate pea kohal tiksub, lihtsalt niisama jutuvestmiseks enam aega ei jää.

Seotud lood
20.03.2015 23.03.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto