Sisukord
Arvamus
Postimees
21.03.2015
Eesti Vaikus lubab ammu tormi Mälumäng Palju õnne Horoskoop Male Võimukõnelused käisid varem kiiremini Dilbert Kuu kattis Päikese Ämaris maandus USA hävitajate eskadrill Eesti lühiuudised Kiiresti koju tagasi Keskerakond ootab Tartust paremaid teateid Majandus Estonian Air loob allhanke lendude tarbeks tütarfirma Talent ei tule koju Majanduse lühiuudised Kiiret lõppu kriisile põllumajanduses ei paista Välismaa Kuu kattis Päikese Lubage tutvustada – positiivne okupandikuvand Võidukas poliitpistrik Välismaa lühiuudised Euroopa Liit asub võitlusse Vene propagandaga Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: taasavastati Georg Ots Postimees 1933. aastal Ümarlaud: kriminaalkaristus pole ainus hukkamõistu viis Päeva karikatuur Talent ei tule koju Traditsiooni jätkaja Kiiresti koju tagasi Võidukas poliitpistrik Juhtkiri: ei rambivalges ega kottpimedas Urve Eslas: spioonid, vandenõud ja vastanduse sulnis turvis Madis-Ulf Regi: Minu päevik 2015 Kultuur Suurem kui muusika Ruiz Zafón — kurikaval alkeemik Massimaagiast eemal Eepiline eksperiment Deacon teeb poppi Rokiajalugu poole tunniga Aja auk. Lugu valgest klaverist Viis venda Mida arvab dokumentaalfilmist «Tashi Delek!» Postimehe žürii? Eestlane otsib "Estoniat” Luulehetk – hetk luules Sport Spordi lühiuudised 21.03 Traditsiooni jätkaja Karm trenn: Eesti olümpialootus valmistub üheks võistluseks viis kuud Oper loodab treenerina koondisesse naasta Loos suursoosikuid kokku ei viinud Tallinn Kuu kattis Päikese Tarbija Kommentaar Pere sai õigel ajal abi AK Mida arvab dokumentaalfilmist «Tashi Delek!» Postimehe žürii? Aja auk. Lugu valgest klaverist Peeter Langovitsi tagasivaade: taasavastati Georg Ots Holograaf. Toomas Vint – meie kahe palgega Janus Molekuli mälestused Käsitööõlle festival – kas jälle pehmode pidu? Eesti eurolaulu romantiline video lekkis internetti Viimane veerg Ümarlaud: kriminaalkaristus pole ainus hukkamõistu viis Jüri Vendik: olgu, ma valetasin. Aga mis siis? Arko Olesk: Alzheimer ja ämblikud – ühe niidi kaks otsa Arter Horoskoop Kui elu laguneb koost Toit muusikanädala rütmis Kevad ja mets Mulliparaad Riias ehk suurejooneline šampanjafestival lõunanaabrite juures Moeblogi: hull moeilm Valdur Mikita: usun talupojatarkusesse Suur hüpe hipikümnendisse Arteri ülevaade: kes teeb Eestis väärt stand-up-komöödiat? Mart Reimann – mees, kes aitab piire ületada Jalanõudest ja suuremeelsusest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ei rambivalges ega kottpimedas

2 min lugemist

«Tavaline ametnik ei suuda pidevalt professionaalselt rambivalguses töötada,» kirjutas sel nädalal Postimehes riigikogu kantselei direktor Maria Alajõe. «Komisjoni istung ei ole tunde kestev reality show

«Näiteks tuleb kohale tuntud kultuuriinimene, suur sall ümber kaela, viskab õlakoti üle toolileeni ja vajub oma mõtteisse, pilk aknast väljas,» kirjeldas elu parlamendikomisjonides endine riigikogu kantselei ametnik Marika Kirch. «Ta on komisjoni liige, aga ei kavatsegi toimuvasse süveneda.»

Komisjonides toimuv tuli avalikkuses kõne alla eelkõige viimase riigikogu koosseisu töö lõpuajal seoses küsimusega seal tehtud salvestiste saatusest. Kas rahvaesindaja töö komisjonis peaks olema avalik või tapab see avalikkus hoopistükkis sealse vaba arutelu, nagu leiab Alajõe? Aga mis siis, kui vaba arutelu tähendab lihtsalt võimalust jääda ükskõikseks, vaadata aknast välja, vesta juttu ilmast ja inimestest, nagu Kirch eilses Postimehes kirjeldas?

Eks mõlemal ongi omal kombel õigus. Kuid siiski, kui mitu korda oleme küsimuse peale, miks olulise ettekande ajal pea kedagi saalis ei viibinud, kuulnud rahvaesindajate suust vastust, et riigikogu avalikel istungitel istutud tunde ei ole mõtet kokku lugeda? Tegelik töö toimuvat ju komisjonides.

Just nüüd, kahe parlamendikoosseisu töötamise lühikesel vaheajal, on võimalik neist asjust rääkida konkreetsetele saadikutele näpuga näitamata. Jah, mingit tõsieluetendust ei ole parlamendikomisjoni istungist vaja teha. Ei ole tarvis, et saadikud läheksid sinna meedia tähelepanu saamiseks mahlakate tsitaatidega kõnet pidama – selleks on olemas vaba mikrofon. Aga teisalt ei ole ka mõeldav, et tööst komisjonis ei jää avalikku jälgegi, peale kohaloleku fikseerimise ning lõpptulemusena vormunud otsuse.

Mitte reaalajas, küll aga mõistliku aja jooksul istungi järel peaks kättesaadavaks muutuma protokoll, kus kajastuvad ka komisjoniliikmete ja külaliste sõnavõtud ning nendes esitatud seisukohad. Lõpuks ei tee saadikud neid seadusi mitte enestele, vaid pärast väljakuulutamist on need kohustuslikud kõigile. See mõnetine ebamugavus, et kohvilauajutt tuleks jättagi kohvikusse ning komisjonis rääkida päevakorra sisust, võiks suhteliselt kõrgelt tasustatud rahvaesindajail ikkagi palga sisse käia.

Kui aga niisuguse osalise, ajalise viitega avalikustamise käigus tõesti ilmneb, et teatud saadik ei suuda mõistliku aja jooksul end valdkonnaga kurssi viia, ei oska sisuliselt kaasa rääkida, peabki kerkima tema asendamise küsimus. Kas suunata ta teise komisjoni või lootusetul juhul tuua parlamenti asendusliige.

Seotud lood
20.03.2015 23.03.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto