Sisukord
Kasulik
Postimees
28.03.2015
Eesti Siin on aasta teatriauhinnad! Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Kõhklusliit üritab kokku leppida enne esmaspäeva Majandus Palo nõuab raudteejuhi lahkumist Välismaa Pilooti enam üksi jätta ei taheta Briti valimiskampaania sai avalöögi teledebatiga Ühes Prantsuse Alpide väikeses külas on suur lein Arvamus Kutsuge LA-Talving! Postimees 1930. aastal Ohtlik inimene Rahvuslike suurfilmide mees Päeva karikatuur Võõras mees raudteel Juhtkiri: õige hõlma ei hakka keegi Triin Tammert: Kuld kodutrepi all Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Jelena Skulskaja: kodumaa sündroom Patarei. Osa meie identiteedist Kultuur Siin on aasta teatriauhinnad! Nädala plaat. Edevuse mõnu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Suur eksperimentaator Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Sport Spordi lühiuudised 28.03 Epp Mäe U23 EMil hõbedal Kuulsaim «šveitslane» keeras Šveitsile selja Raio Piiroja: sul peab olema sisemine põlemine, kirg, armastus! Tarbija Söögikohast näppamine on moes Hantlivargus spordiklubis pole haruldane Hotellist varastati televiisor Lugejad varastavad töö juurest kõhklemata Valged laigud ja mustad augud sotsiaalsüsteemis Liikumispuudega Tom: ma ei tea, mis saab edasi AK Nädala plaat. Edevuse mõnu Rein Järlik: keegi ei teadnud, kui kaugel on vabadus Tagasivaade: Lennart Meri kohvikupaus Aja auk. Suur eksperimentaator Kuulsuse hallid varjundid Euroopa majandus elavneb Urmas Sõõrumaa pimedas ruumis Küsib lollide klubi Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Kuldne teatriaeg Patarei. Osa meie identiteedist Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Tere tulemast kuutõbilasse! Arter Ontlike inimeste restoran Tšilline ja kerge Arter soovitab Horoskoop Uusi ilutooteid Avatud meeltega Peruus Ehe multitalent Feliks Kark Susan Luitsalu: rohkem kassipilte! Kaspar Kiisk leidis kutsumuse juba varakult OKO pitsa on magus Pross on väike, aga tubli Filmikangelased meie kodudes NKVD ja avangardlik arhitektuur kohtuvad Uuralites Meelelahutus Koomiks Sudoku

NKVD ja avangardlik arhitektuur kohtuvad Uuralites

3 min lugemist
Dünamo staadion: linna kunagise peastaadioni uhke peahoone paistab eemalt vaadates jõe kaldal nagu laevanina. Esialgu oli hoone ots veelgi teravam, kuid ümberehituste käigus on seda veidi ümaramaks tehtud. FOTO: Jaanus Priisalu

Ma teadsin ühte arhitektuurihuvilist Tallinnast, kes sõitis spetsiaalselt Moskvasse vaatama ja pildistama nõukogude konstruktivismi arhitektuuri. Moskvas on muidugi kuulsaid selles stiilis hooneid, nagu Narkomfini töötajate elumaja või Melnikovi maja (mis muide on nüüd lõpuks huvilistele avatud!), aga toona ei osanud ma talle öelda, et vaid kahe lennutunni kaugusel Moskvast satuks ta tõelisse konstruktivismi paradiisi. See paradiis asub Jekaterinburgis.

Tellijale Tellijale

Seal, Uurali pealinnas ning Venemaa suuruselt neljandas linnas, püsib tänaseni püsti kümneid ja kümneid ägedaid hooneid, mis on ehitatud selge ja lihtsa joonega, paljude teravate nurkade ning ilma mingite dekoratsioonideta. Geomeetria on olnud neid hooneid ehitanud arhitektide jumal.

«Jekaterinburgis on säilinud kõige rohkem konstruktivistlikku arhitektuuri endise Nõukogude Liidu alal,» räägib mulle väikese ekskursiooni teinud Polina Zinovjeva (29), kes kuulub kohalike arhitektide rühmitusse Podelniki (ʼkaasosalised, mõttekaaslasedʼ), mis tegelebki just selle Nõukogude Liidus 1920ndate algul sündinud avangardliku stiili jäädvustamisega.

27.03.2015 30.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto