Sisukord
Kultuur
Tänane leht
28.03.2015
Eesti Siin on aasta teatriauhinnad! Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Kõhklusliit üritab kokku leppida enne esmaspäeva Majandus Palo nõuab raudteejuhi lahkumist Välismaa Pilooti enam üksi jätta ei taheta Briti valimiskampaania sai avalöögi teledebatiga Ühes Prantsuse Alpide väikeses külas on suur lein Arvamus Kutsuge LA-Talving! Postimees 1930. aastal Ohtlik inimene Rahvuslike suurfilmide mees Päeva karikatuur Võõras mees raudteel Juhtkiri: õige hõlma ei hakka keegi Triin Tammert: Kuld kodutrepi all Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Jelena Skulskaja: kodumaa sündroom Patarei. Osa meie identiteedist Kultuur Siin on aasta teatriauhinnad! Nädala plaat. Edevuse mõnu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Suur eksperimentaator Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Sport Spordi lühiuudised 28.03 Epp Mäe U23 EMil hõbedal Kuulsaim «šveitslane» keeras Šveitsile selja Raio Piiroja: sul peab olema sisemine põlemine, kirg, armastus! Tarbija Söögikohast näppamine on moes Hantlivargus spordiklubis pole haruldane Hotellist varastati televiisor Lugejad varastavad töö juurest kõhklemata Valged laigud ja mustad augud sotsiaalsüsteemis Liikumispuudega Tom: ma ei tea, mis saab edasi AK Nädala plaat. Edevuse mõnu Rein Järlik: keegi ei teadnud, kui kaugel on vabadus Tagasivaade: Lennart Meri kohvikupaus Aja auk. Suur eksperimentaator Kuulsuse hallid varjundid Euroopa majandus elavneb Urmas Sõõrumaa pimedas ruumis Küsib lollide klubi Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Kuldne teatriaeg Patarei. Osa meie identiteedist Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Tere tulemast kuutõbilasse! Arter Ontlike inimeste restoran Tšilline ja kerge Arter soovitab Horoskoop Uusi ilutooteid Avatud meeltega Peruus Ehe multitalent Feliks Kark Susan Luitsalu: rohkem kassipilte! Kaspar Kiisk leidis kutsumuse juba varakult OKO pitsa on magus Pross on väike, aga tubli Filmikangelased meie kodudes NKVD ja avangardlik arhitektuur kohtuvad Uuralites Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ehe multitalent Feliks Kark

10 min lugemist
Koduteatri laval: Endla lavalaudu tallab Feliks Kark juba 1986. aastast. FOTO: Ants Liigus / Pärnu Postimees

Teatripäeva kannul on paslik sõita Pärnusse, sest just Endla teatris tegutseb Eesti vanim meesnäitleja Feliks Kark. 81-aastasena on tal sel nädalal viis etendust – pole paha!

Tellijale Tellijale

Erakordselt vitaalsele Feliks Kargule ei pakuks elu seeski, et üheksas kümnend juba jookseb. Endla teatri parkimisplatsil lööb ta sujuvalt kinni oma punase sõiduauto ukse ning astub noorusliku kõnnakuga teatri ametikäigu poole. Pole ime: igapäevane hommikuvõimlemine (sada rindkerepainutust, pearingid ja kõiksugu venitused) annab kehale ja vaimule toonust. Elava vaimuga on Kark alati olnud – nagu Hunt Kriimsilm, on ta sõna otseses mõttes pidanud üheksat ametit, ja kui pillimehe amet lahti kirjutada (tuuba, lõõtspill, viiul, suupill, vilepill), tuleb neid rohkemgi.

Ometi võib arvata, et kõigist tähtsaim on ikkagi näitleja oma. Või ma eksin?

Kui oluline on teile teatripäev?

Vene ajal oli olulisem. Siis oli teatripäev selline, et pärast etendust toimus alati kohtumine publikuga. Istusime nagu pääsukesed lavaservale ja hakkasime küsimustele vastama. Ja alati tuli imelikke küsimusi, et kuidas teie teatritee alguse sai ja millised on olnud lõbusamad juhtumised või äpardused.

Küsime siis meiegi.

Viina on vee asemel pudelisse kallatud. See oli «Ärge kaotage vihmavarje» Rakvere teatris, Kitty Eller pidi mulle poissmeestepeole järele tulema, Aarne Ükskülaga mängisime. Tavaliselt jõime vett, aga keegi, kurat, kas lavatöölised või kes, oli viina pudelisse pannud. Mekutasime seal algul papptopsikutest, ja Kitty pidi mulle järele tulema. Tuli tavaliselt sisse, võttis laraki! viina ära ja tal pidi veel mitu rida teksti sõimusõnu öelda olema. Aga nüüd, kui laraka ära pani, jäi tal hing kinni, keeras ringi ja pani lavalt minema!

Ükskord tuli koer lavale, kujutad ette? See juhtus ühes Lõuna-Eesti väikeses kultuurimajas, kui vaheajal õues noorele hundikoerale kaigast viskasime. Tõi muudkui ära, aga kui kellad käisid ja etendus «Neptuni pärijad» peale hakkas, viskasin kaika hästi kaugele põõsastesse, et ehk ei leia üles ja las jääbki otsima. Aga uks jäi lahti – etendus käis ja koer tuli lavale, kaigas suus, ja pani selle minu ette maha. Mängisime asja ära, ütlesin, et näe, apteekri koer jälle siin!

Ja siis ei tähistatud ju ainult teatripäeva, vaid kogu märts oli teatrikuu, kõik etendused lõppesid selle publiku ees istumisega.

27.03.2015 30.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto