Sisukord
AK
Postimees
28.03.2015
Eesti Siin on aasta teatriauhinnad! Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Kõhklusliit üritab kokku leppida enne esmaspäeva Majandus Palo nõuab raudteejuhi lahkumist Välismaa Pilooti enam üksi jätta ei taheta Briti valimiskampaania sai avalöögi teledebatiga Ühes Prantsuse Alpide väikeses külas on suur lein Arvamus Kutsuge LA-Talving! Postimees 1930. aastal Ohtlik inimene Rahvuslike suurfilmide mees Päeva karikatuur Võõras mees raudteel Juhtkiri: õige hõlma ei hakka keegi Triin Tammert: Kuld kodutrepi all Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Jelena Skulskaja: kodumaa sündroom Patarei. Osa meie identiteedist Kultuur Siin on aasta teatriauhinnad! Nädala plaat. Edevuse mõnu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Suur eksperimentaator Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Sport Spordi lühiuudised 28.03 Epp Mäe U23 EMil hõbedal Kuulsaim «šveitslane» keeras Šveitsile selja Raio Piiroja: sul peab olema sisemine põlemine, kirg, armastus! Tarbija Söögikohast näppamine on moes Hantlivargus spordiklubis pole haruldane Hotellist varastati televiisor Lugejad varastavad töö juurest kõhklemata Valged laigud ja mustad augud sotsiaalsüsteemis Liikumispuudega Tom: ma ei tea, mis saab edasi AK Nädala plaat. Edevuse mõnu Rein Järlik: keegi ei teadnud, kui kaugel on vabadus Tagasivaade: Lennart Meri kohvikupaus Aja auk. Suur eksperimentaator Kuulsuse hallid varjundid Euroopa majandus elavneb Urmas Sõõrumaa pimedas ruumis Küsib lollide klubi Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Kuldne teatriaeg Patarei. Osa meie identiteedist Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Tere tulemast kuutõbilasse! Arter Ontlike inimeste restoran Tšilline ja kerge Arter soovitab Horoskoop Uusi ilutooteid Avatud meeltega Peruus Ehe multitalent Feliks Kark Susan Luitsalu: rohkem kassipilte! Kaspar Kiisk leidis kutsumuse juba varakult OKO pitsa on magus Pross on väike, aga tubli Filmikangelased meie kodudes NKVD ja avangardlik arhitektuur kohtuvad Uuralites Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rein Järlik: keegi ei teadnud, kui kaugel on vabadus

6 min lugemist
ENSV ülemnõukogu valimised 1990. aasta märtsis. Pilt on tehtud valimisjaoskonnas Tallinnas Õismäel. FOTO: Peeter Langovits

Rein Järlik meenutab poliitilist olukorda 1990. aasta märtsis toimunud ülemnõukogu valimiste aegu, mis Eesti Kongressi kõrval andsid teise raja taasiseseisvumise poole liikumiseks.

Tellijale Tellijale

​1990. aasta algus oli Eesti ajaloos väga eriline aeg. Riigi okupeerimisest ja annekteerimisest hakkas juba pool sajandit mööda saama, kuid usk ükskord jälle iseseisvas riigis elada polnud rahva südames mitte kunagi kustunud. Seda usku anti eesti peredes edasi põlvest põlve ja nii kõneles see vere häälena ka neis, kes iseseisvusajast ning selle kaotamisest teadsid vaid vanemate või vanavanemate mälestustest. Küll aga oli pikki aastakümneid isamaal ja kogu maailmas toimuv suutnud inimestelt peaaegu võtta lootuse, et nemad iseseisvust veel oma eluajal näevad.

Nõukogude riik oli rajatud väga suurtele valedele. Aga kui Gorbatšovi algatatud ümberkorraldused lubasid rahval suu juba pisut lahti teha, hakati valesid halastamatult alasti kiskuma ja see andis inimestele tagasi ka lootuse, et oma riik ehk polegi mägede taga.

27.03.2015 30.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto