Sisukord
AK
Postimees
28.03.2015
Eesti Siin on aasta teatriauhinnad! Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Kõhklusliit üritab kokku leppida enne esmaspäeva Majandus Palo nõuab raudteejuhi lahkumist Välismaa Pilooti enam üksi jätta ei taheta Briti valimiskampaania sai avalöögi teledebatiga Ühes Prantsuse Alpide väikeses külas on suur lein Arvamus Kutsuge LA-Talving! Postimees 1930. aastal Ohtlik inimene Rahvuslike suurfilmide mees Päeva karikatuur Võõras mees raudteel Juhtkiri: õige hõlma ei hakka keegi Triin Tammert: Kuld kodutrepi all Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Jelena Skulskaja: kodumaa sündroom Patarei. Osa meie identiteedist Kultuur Siin on aasta teatriauhinnad! Nädala plaat. Edevuse mõnu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Suur eksperimentaator Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Sport Spordi lühiuudised 28.03 Epp Mäe U23 EMil hõbedal Kuulsaim «šveitslane» keeras Šveitsile selja Raio Piiroja: sul peab olema sisemine põlemine, kirg, armastus! Tarbija Söögikohast näppamine on moes Hantlivargus spordiklubis pole haruldane Hotellist varastati televiisor Lugejad varastavad töö juurest kõhklemata Valged laigud ja mustad augud sotsiaalsüsteemis Liikumispuudega Tom: ma ei tea, mis saab edasi AK Nädala plaat. Edevuse mõnu Rein Järlik: keegi ei teadnud, kui kaugel on vabadus Tagasivaade: Lennart Meri kohvikupaus Aja auk. Suur eksperimentaator Kuulsuse hallid varjundid Euroopa majandus elavneb Urmas Sõõrumaa pimedas ruumis Küsib lollide klubi Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Kuldne teatriaeg Patarei. Osa meie identiteedist Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Tere tulemast kuutõbilasse! Arter Ontlike inimeste restoran Tšilline ja kerge Arter soovitab Horoskoop Uusi ilutooteid Avatud meeltega Peruus Ehe multitalent Feliks Kark Susan Luitsalu: rohkem kassipilte! Kaspar Kiisk leidis kutsumuse juba varakult OKO pitsa on magus Pross on väike, aga tubli Filmikangelased meie kodudes NKVD ja avangardlik arhitektuur kohtuvad Uuralites Meelelahutus Koomiks Sudoku

Patarei. Osa meie identiteedist

3 min lugemist
FOTO: Laura Oks

Laguneda see erakordse ajaloolise ja arhitektuuriväärtusega hoone ei tohi. Seda nõuavad meilt järeltulevad põlved.

Tellijale Tellijale

Patarei merekindlus rajati Tallinna geopoliitilisel põhjusel. Eestimaa kubermang oli rohkem kui sada aastat olnud Vene impeeriumi osa. Sajand pärast seda, kui Peeter Suur oli siin raiunud akna Euroopasse, liitis liivimaalane feldmarssal Barclay de Tolly ka Soome Vene keisririigi külge. Nüüd olid tekkinud sõjaliselt soodsad tingimused kaitsta maailmariigi uut kerkivat pealinna Soome lahe sopis. Lahe kitsa kaela vastaskallastel asusid Tallinn ja Helsingi. Mis oli veel loogilisem kui nende muutmine merekindluseks – nii et kaugelaskekahurid sulgevad Soome lahe suu?

Helsingi-esises saarestikus sündis Suomenlinna kindlus. 1829. aastal andis keiser Nikolai I korralduse rajada merekindlus Tallinna. Peterburi insenerid joonistasid selle linnaplaanil Kalamajja, sadama lähedusse. Tol ajal polnud kombeks tellida geoloogilisi eeluuringuid, et teha kindaks, kas ehitamine valitud kohta on kerge või raske. Tallinna puhul selgus: see on – väga raske. Ent keisri käsk tuli täita!

27.03.2015 30.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto