Sisukord
Eesti
Tänane leht
27.03.2015
Eesti Mälumäng Lendurid üldjuhul psühholoogi ei väisa Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Kõiki välisarste ei võeta jutulegi Välisarstide tööle lubamine kütab kirgi Eesti lühiuudised Tagakülg Jõmmu jõudis väikese viperusega Emajõele 2703esikas Võimukõnelused kestavad veel päevi Majandus Riik võtab omanikutulu Majanduse lühiuudised Enn Veskimägi kutsuti Moskvasse Välismaa Jeemenlanna: teised riigid võiksid lasta meil oma asju ise lahendada Germanwingsi piloot sõitis meelega vastu mäge Ukraina konflikti keskel elab üle miljoni lapse Välisma lühiuudised Samalaadsed juhtumid Arvamus Toomas Peterson Alpide tragöödiast: lennundus areneb, inimfaktor jääb Henrik Roonemaa: viie punkti pantvang Raul Eamets, Tiit Tammaru: Eesti välisrände uued suundumused Juhtkiri: katastroofiriski saab vähendada, ent mitte olematuks muuta Christoph Kurowski: nõukogude taagast vabanemine Eesti tervishoius võtab aega Postimees 1930. aastal: 4 päeva ja 17 tunniga üle Atlandi Peep Pahv: ükskõiksus näitab kriisi Päeva karikatuur Kultuur Kultuuri lühid Soome-Eesti sild Sport Kangert kaotas ligi pool tundi Peep Pahv: ükskõiksus näitab kriisi Küsimused Šveitsi-Eesti jalgpallilahingu eel Tartu näitas võimu, TTÜ lagunes Brasiillased Eestis: olümpiamängud on poliitikute ja ärimeeste, mitte rahva pidu Tarbija Välisarstide tööle lubamine kütab kirgi Mitmepalgeline, ent korralagedust täis Tai Tartu Jõmmu jõudis väikese viperusega taas jõele Tartus vahetuvad volikogu esimees ja abilinnapea Tartu kesklinna kooli on tavatult suur tung Ene Ergma: ma olen hasartne inimene - kui huvi kaob, on parem lahkuda Ainulaadne lugemik elustab vadja keelt Loodusmuuseumi avamine lükkus taas edasi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Võimukõnelused kestavad veel päevi

2 min lugemist

Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esindajad teevad täna uue katse, et liikuda lähemale kokkulepetele võimulepingu kolmes põhiküsimuses ja leida kulutusteks vajalikud katteallikad.

SDE esimees Sven Mikser ütles eile õhtul, et delegatsioonide kohtumisel sõlmküsimustele ei keskendutud, vaid kõne all oli keele- ja integratsioonipoliitika. «Nendes valdkondades õnnestus küll võrdlemisi konstruktiivselt liikuda. Samas tuleb öelda, et sõlmküsimused on endiselt veel lahenduseta,» lausus ta ning avaldas lootust, et nendeni jõutakse täna.

Küsimusele, mille taga sõlmküsimuste lahendamine seisab, vastas Mikser, et kui ta peab midagi oletama, siis arvab ta, et peaminister proovib lauale panna oma lahenduse. «Arvestades lahtiste otsade rohkust ja lauale jäänud töö mahukust, ma olen päris veendunud, et homse (tänase – K. K.) päeva jooksul me veel kindlasti lõpuni ei jõua,» ütles ta.

Kuigi kokku pole lepitud ka lastetoetuste tõstmise ja haldusreformi elluviimise põhimõtteid, tekitavad kõnelustel kõige suuremaid vaidlusi maksud. Lisaks on kõnelustel otsustamata hulk töögruppides lahenduseta jäänud küsimusi.

IRLi kõnelusdelegatsiooni kuuluv Helir-Valdor Seeder lisas, et kokkuleppeid pole tehtud ka katteallikates, samuti ministrikohtades, mis traditsiooniliselt võetakse kõne alla kõige lõpus. Tema sõnul jätkatakse kõigi nende küsimuste arutamist homme ja vajadusel ka järgnevatel päevadel. Tänase kõnelustevooru järel kohtuvad delegatsioonid uuesti tõenäoliselt pühapäeval.

Veel eile hommikul oli Reformierakond kõneluste tempo osas märksa lootusrikkam, sest erakonna volikogu esimees Kristen Michal palus volikogu liikmetel olla valmis võimalikuks kogunemiseks juba laupäeval. Koalitsioonileping vajab kõigi kõnelustel osalevate erakondade volikogude heakskiitu, enne kui leppe saab allkirjastada.

Ei SDE ega IRL pole volikogu veel kokku kutsunud. Seejuures nõuab mõlema erakonna põhikiri, et erakorralisest koosolekust teatataks ette vähemalt kolm päeva.

«Sel nädalavahetusel me volikogu kokku kutsuda ei saa ja täna (eile – K. K.) volikogu kokku kutsuda veel põhjust ei olnud,» ütles IRLi volikogu juhtiv Seeder.

See omakorda tähendab, et esmaspäeval ei saa erakondade esimehed koalitsioonilepingule allkirju anda.

Esmaspäeval koguneb avaistungile uus riigikogu, kes valib endale samal päeval esimehe ja kaks aseesimeest. Võimuliidule kuulub tavaliselt esimehe ja ühe aseesimehe koht, mis varasematel aastatel on jagatud osana koalitsioonileppest. Samal päeval esineb peaminister avaldusega senise valitsuse tagasiastumisest, misjärel määrab president peaministrikandidaadi.

Seotud lood
26.03.2015 28.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto