Sisukord
Arvamus
Postimees
28.03.2015
Eesti Siin on aasta teatriauhinnad! Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Palju õnne Eesti lühiuudised Tagakülg Eesti lühiuudised Kõhklusliit üritab kokku leppida enne esmaspäeva Majandus Palo nõuab raudteejuhi lahkumist Välismaa Pilooti enam üksi jätta ei taheta Briti valimiskampaania sai avalöögi teledebatiga Ühes Prantsuse Alpide väikeses külas on suur lein Arvamus Kutsuge LA-Talving! Postimees 1930. aastal Ohtlik inimene Rahvuslike suurfilmide mees Päeva karikatuur Võõras mees raudteel Juhtkiri: õige hõlma ei hakka keegi Triin Tammert: Kuld kodutrepi all Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Jelena Skulskaja: kodumaa sündroom Patarei. Osa meie identiteedist Kultuur Siin on aasta teatriauhinnad! Nädala plaat. Edevuse mõnu Luulehetk – hetk luules Aja auk. Suur eksperimentaator Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Sport Spordi lühiuudised 28.03 Epp Mäe U23 EMil hõbedal Kuulsaim «šveitslane» keeras Šveitsile selja Raio Piiroja: sul peab olema sisemine põlemine, kirg, armastus! Tarbija Söögikohast näppamine on moes Hantlivargus spordiklubis pole haruldane Hotellist varastati televiisor Lugejad varastavad töö juurest kõhklemata Valged laigud ja mustad augud sotsiaalsüsteemis Liikumispuudega Tom: ma ei tea, mis saab edasi AK Nädala plaat. Edevuse mõnu Rein Järlik: keegi ei teadnud, kui kaugel on vabadus Tagasivaade: Lennart Meri kohvikupaus Aja auk. Suur eksperimentaator Kuulsuse hallid varjundid Euroopa majandus elavneb Urmas Sõõrumaa pimedas ruumis Küsib lollide klubi Mart Nutt: kas kurdid saavad oma riigi? Kuldne teatriaeg Patarei. Osa meie identiteedist Lausa tõuseb laulu ilu, oh, mu baby, baby, baby Tere tulemast kuutõbilasse! Arter Ontlike inimeste restoran Tšilline ja kerge Arter soovitab Horoskoop Uusi ilutooteid Avatud meeltega Peruus Ehe multitalent Feliks Kark Susan Luitsalu: rohkem kassipilte! Kaspar Kiisk leidis kutsumuse juba varakult OKO pitsa on magus Pross on väike, aga tubli Filmikangelased meie kodudes NKVD ja avangardlik arhitektuur kohtuvad Uuralites Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: õige hõlma ei hakka keegi

2 min lugemist

Ahti Asmanni tagasiastumine Eesti Raudtee juhatuse esimehe kohalt oli kujunenud olukorras ainuõige samm. On asju, mida tippjuht ei saa endale lubada mistahes vabandusel. Ettevõtte (pole vahet, kas riigi- või eraettevõtte) ja isikliku rahakoti segiajamine on lubamatu.

Ettevõtte kütusekaardi kasutada andmine firmaga mitte seotud isikule ehk siis antud juhul oma abikaasale on nii ilmne probleem, et seejuures polegi õieti midagi öelda. Asmann ise selgitas juhtunu asjaolusid kokkuleppega, et isiklikuks otstarbeks võis mõistlikkuse piires kütusekaarti kasutada – see polevat olnud vaid kirjalikult fikseeritud. Ning nüüd, kui teema avalikkuse ette jõudis, maksis ta 5000 eurot ehk poole senisel ametiajal kütusele kulunud summast tagasi. Ehk tegi ja tunnistas.

Asmann avaldas ka kahetsust, et lasi end löögi alla panna. Niisuguse kogemustepagasi juures nagu temal on selline libastumine jahmatav.

Küllap teab iga vastutustundlik töötaja – ja selleks ei pea olema ilmtingimata juht –, et üheselt mõistetavate eksimuste puhul võib eksijale osaks saada ka muid süüdistusi. Nii on nüüd juhtunud ka Asmanniga. Väidetavalt on Eesti Raudteest kadunud kümne miljoni euro eest rööpaid ja ehitusmaterjale. Nende keerukate lugude asjaolud vajavad nüüd uurimist ning riigiettevõttele kohast avalikku selgitust.

Kõik Eesti Raudteega seonduv langeb (või asetatakse) paratamatult konteksti. Äsja kinnitatud mulluse majandusaruande järgi sai Eesti Raudtee 18,7 protsenti kahanenud, 55,5 miljoni eurose käibe juures 0,26 miljonit eurot puhaskahjumit. Eesti Raudtee nõukogu esimees Raivo Vare põhjendas seda ettevõtte peamise sissetulekuallika ehk kaubavedude madalseisu ja seetõttu vähenenud tuludega, kuid viitas ka tegelemisele pikaajaliste probleemide lahendamisega ning kokkuhoiule.

Asmann teadis kahtlemata, et on neid, kellele tema tegevus või teatud otsused on vastukarva, kuid unustas vanarahva tarkuse, et õige hõlma ei hakka keegi. Pärast piinlikku seika kütusekaardiga on avalikkusel päris raske, kui mitte võimatu mõista mingit kõrgemat strateegilist tasandit, isegi kui seal on saavutatud edu.

Riigikontrolör Alar Karis on märkinud, et riigiettevõtete nõukogudesse peaksid kuuluma ühiskonnas lugupeetud ja usaldusväärsed inimesed, kes lähtuvad riigi huvidest. Öeldu peab paika ka tegevjuhtide kohta. Kui riigiettevõtte juht kasutab ettevõtte vara nagu enda oma, paistab see kõrvalt vaadates suhtumisena, mida laiendatakse ebaõiglaselt kogu riigiaparaadile. Ametnikele, rahvaesindajatele, täitevvõimule. Selle vältimiseks tuleb taas üle korrata, et aus mitte ainult ei pea olema, vaid aus peab ka näima.

Seotud lood
    27.03.2015 30.03.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto