Sisukord
Arvamus
Postimees
30.03.2015
Eesti Horoskoop Kosmeetikaturgu ootab ees korrastamine Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Küsitletud sooviksid presidendina näha Savisaart või Kallast Riigi peaprokuröri seisukoht Tagakülg Eesti lühiuudised Erakonnad tegid võimukõnelustel ponnistusi Türgi turismireisil hukkus Eesti naine Politsei tahab uurimist väärivaid kuritegusid valida Majandus Odavlennufirma üritab rohkem meeldida Arvamus Märt Põder: vaadeldamatu e-hääletus pole usaldusväärne Postimees 1936. aastal: Balti riikide julgeolek Lugeja kiri: tänavate korrastamine ei paista linnavalitsust huvitavat Lugeja kiri: mõistust haldusreformimisel Argo Ideon: poliitik ja tema köök Riho Tapfer: vastukaja Airi Värniku artiklile «Ettevaatust — tablett» Garri Raagmaa: haldusreform!? Kas nüüd ometi? Juhtkiri: uus riigikogu — koalitsiooni oodates Sport Spordi lühiuudised Maadluse tagala on tippude järel arvatust tühjem Ferrari ja Vettel on tagasi Tasemevahe ja puuduv teravus Selveril ja TTÜ-l on selg vastu seina Tallinn Tallinn saab tänavu juurde üle kuue kilomeetri rattateid Tallinna lühiuudised Tarbija Tolmune arvuti võib tekitada hiigelarve Kosmeetikaturgu ootab ees korrastamine Tartu Linn otsib Peeter Põllu platsile nime Neli kooli osalevad doonorivõistlusel Lahtise bussiukse eest ähvardab Sebet trahv Õpilased lasid teatrilaval fantaasial lennata Meeta Haldre võttis vastu varaseid õnnitlusi Tartut kaisutasid Daugulli aiad Airsoft nõuab profisõduri oskusi Reportaaž: «Langesin» lahingu esimesel minutil Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Riho Tapfer: vastukaja Airi Värniku artiklile «Ettevaatust — tablett»

2 min lugemist
Riho Tapfer FOTO: arhiiv

Tänu WHO analüüsile on selgunud mitmed huvitavad ja seni peidus olnud nüansid krooniliste haiguste ravist ja tundub, et seni üsna efektiivses Eesti tervishoius on võimalik siiski midagi veel paremaks ja tõhusamaks muuta. Ravimite valdkond on mitmetahuline ja ühemõttelised, vahel ka mustvalged seisukohad mitte päris tõesed. Mitu ebatäpset väidet oli ka Airi Värniku artiklis «Ettevaatust – tablett» (PM 26.03).

Tellijale

Alustame haigekassa rahast. Retseptide hüvitamise kulud haigekassa eelarves on tõepoolest 110 miljoni euro piirides, kusjuures iga-aastane raha soodusravimite hüvitamiseks on võrreldes kõigi teiste ravikindlustuse eelarve kuludega kasvanud kõige vähem. Näiteks 2015. aastaks on planeeritud kasv 1,4 protsenti (allikas: haigekassa.ee), mis on mitu korda väiksem teistest tervishoiu kuludest haigekassa eelarves. Seega, väide, nagu kasvaksid kulutused ravimitele ennaktempos, on vale. Isegi kui lisame raviteenuste hindades sisalduvad ravimikulud, ei muuda see oluliselt tervikpilti.

Pigem võib väita, et ravimid on praegu see osa tervishoiust, mis aitavad tervishoiu kulusid pigem kokku hoida ja kulutada rohkem ressurssi keeruliste ja uuenduslike ravimeetodite kasutuselevõtuks. Innovatsioonita tervishoidu ei soovi keegi. Artiklis toodud väide, nagu võiks uute ravimite tormiline pealetung teha ravimise raskeks, isegi riskantseks, paneb küsima, kus need tormiliselt peale tungivad ravimid on. Aastatel 2010–2012 Euroopas tsentraalselt registreerud 70 uuest ravimist jõudis samal ajavahemikul Eesti patsientideni soodusravimina või haiglaravimina paraku ainult 13 (Patients W.A.I.T. Indicator: 2013 Survey)! Kokkuvõttes tasub loota, et ravimitootjatel jätkuks motivatsiooni välja töötada uusi tõhusamaid ravimeid. Paraku on nii, et ravimite arendus on äärmiselt ressursimahukas. Tervishoiu innovatsioonil tervikuna on väga suur roll, seda näitab hästi uute ravimite kasutuselevõtt onkoloogias. Pahaloomuliste kasvajate uut tüüpi ravi on andnud ajavahemikul 1980–2008 haigetele lisa kolm eluaastat (allikas: Smith, B: The Future of Pharma). On seda vähe või palju, jäägu igaühe enda hinnata.

28.03.2015 31.03.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto