N, 30.11.2023

Lugeja kiri: mõistust haldusreformimisel

Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kui inimesi maal ei ela, pole mõtet valla kuningriiki pidada, mis on riigile väga kulukas. Valdade ülalpidamiseks kulutatakse rohkem raha kui maaelu toetusteks – see on ju ebaloogiline.

Ega maaelu ei kao, vaid tegevus muutub. Tehakse turismi- ja puhketalud. Tuleb rohkem rõhku panna ühiskondlikule elutegevusele. Reformida tuleb arukalt ja kehtestada kindlad mängureeglid, et need oleksid igati arusaadavad. Töökohustuste täitmist tuleks hinnata tulemuste järgi ja maksta tulemustasu. Meil aga seadusi eiratakse ja korruptsioon on saanud kutsehaiguseks, mis ei ole karistatav.

Maavalitsused tuleb kas likvideerida või anda neile valdade funktsioon. Sellega hoiame tublisti raha kokku. Enamik vallavanemaid on kõrgharidusega, nende teadmisi tuleks rakendada uute töökohtade loomiseks. Osas valdades on väga tegusad vallavanemad ja elu on hästi korraldatud. Enamikus valdades käiakse aga palga eest tööl, sest vallavanema töötasu on rohkem kui kaks Eesti keskmist palka, aga vastutust peaaegu pole. Nende töötasu võiks olla 800 eurot kuus pluss tulemustasu. Aga valdu on ju riigikogu valimisteks vaja. Meil on aga e-riik — see teeb ju poole vallatööst. Nagu uus valitsus lubab pensionit ja miinimumpalka tõsta, siis ju vaesus väheneb ja vallad jäävad tööta.

Facebook
Comments
Tagasi üles