Sisukord
Juhtkiri
Postimees
30.03.2015
Eesti Horoskoop Kosmeetikaturgu ootab ees korrastamine Male Mälumäng Palju õnne Dilbert Küsitletud sooviksid presidendina näha Savisaart või Kallast Riigi peaprokuröri seisukoht Tagakülg Eesti lühiuudised Erakonnad tegid võimukõnelustel ponnistusi Türgi turismireisil hukkus Eesti naine Politsei tahab uurimist väärivaid kuritegusid valida Majandus Odavlennufirma üritab rohkem meeldida Arvamus Märt Põder: vaadeldamatu e-hääletus pole usaldusväärne Postimees 1936. aastal: Balti riikide julgeolek Lugeja kiri: tänavate korrastamine ei paista linnavalitsust huvitavat Lugeja kiri: mõistust haldusreformimisel Argo Ideon: poliitik ja tema köök Riho Tapfer: vastukaja Airi Värniku artiklile «Ettevaatust — tablett» Garri Raagmaa: haldusreform!? Kas nüüd ometi? Juhtkiri: uus riigikogu — koalitsiooni oodates Sport Spordi lühiuudised Maadluse tagala on tippude järel arvatust tühjem Ferrari ja Vettel on tagasi Tasemevahe ja puuduv teravus Selveril ja TTÜ-l on selg vastu seina Tallinn Tallinn saab tänavu juurde üle kuue kilomeetri rattateid Tallinna lühiuudised Tarbija Tolmune arvuti võib tekitada hiigelarve Kosmeetikaturgu ootab ees korrastamine Tartu Linn otsib Peeter Põllu platsile nime Neli kooli osalevad doonorivõistlusel Lahtise bussiukse eest ähvardab Sebet trahv Õpilased lasid teatrilaval fantaasial lennata Meeta Haldre võttis vastu varaseid õnnitlusi Tartut kaisutasid Daugulli aiad Airsoft nõuab profisõduri oskusi Reportaaž: «Langesin» lahingu esimesel minutil Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: uus riigikogu — koalitsiooni oodates

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Täna alustab tööd uus, järjekorras kolmeteistkümnes riigikogu koosseis, mille Eesti kodanikud neli nädalat tagasi valisid. Tänane päev, eelkõige riigikogu juhatuse valimine, annab ka aimu, kas eelnevatel nädalatel on jõutud järgmise koalitsioonivalitsuse kokkuleppega lõpusirgele või on oodata veel ja veel läbirääkimistega täidetud päevi.

Selliseid läbirääkimisi, mille lõpul öeldakse avalikkusele, et «peamine on saada Eestile tugev valitsus», aga lisatakse, et «kuni kõiges pole kokku lepitud, pole milleski kokku lepitud». Elementaarse kordamine tähendab enamasti seda, et midagi sisukat polegi öelda, ja just seda on avalikkus enamikul selle kuu päevadest näha saanud.

Uus riigikogu erineb eelmisest eelkõige selle poolest, et lisandunud on kaks erakonda. Kokkuvõttes on Eesti valijaskond paremini esindatud kui eelmisel korral, sest viieprotsendilise valimiskünnise alla jäänud erakondadele (ja üksikkandidaatidele) anti kokku alla kahe protsendi häältest – eelmistel valimistel 2011. aastal jäi parlamendis esinduseta ligi kümme protsenti häältest.

Teisalt tähendab kuus erakonda parlamendis ka seda, et arvutuslikult võimalikke valitsuskoalitsiooni variante on tunduvalt rohkem kui eelmises riigikogus. Pikas plaanis on nii, et mida rohkem on parlamendis erakondi, seda lühemat ametiaega võib ennustada valitsustele – see on teooria. Juba praegu võib ennustada, tuginedes lisaks teooriale ka allikatele, et uue riigikogu koosseisu ajal saab olema palju rohkem päevapoliitilist manööverdamist kui eelneval neljal aastal. Ei tasuks liialt imestada, kui järgneva nelja aasta vältel muutub koalitsioon kord või koguni mitu korda.

Rohkem kui kolmandik uude riigikogu koosseisu valitutest pole varem parlamendi liikmed olnud. Samas ei saa aga suurt osa neist kuidagi nimetada päris uustulnukateks poliitikas ja/või riigijuhtimises. Ministrid, linnapead, erakondade peasekretärid, suurte riigiasutuste endised juhid, koguni kaks endist kaitseväe juhatajat, eelmine kaitsepolitsei peadirektor jt pole kindlasti selline parlamendinoviitside seltskond, kellel kuluks suurpoliitikasse sisseelamiseks talumatult palju aega. Ka enamik ülejäänuist – neist, kes ongi poliitikas uustulnukad – on Eesti ühiskonnas kõigile teada-tuntud sõnakad inimesed. Eeldused on head.

Loodame, et peale tugeva valitsuskoalitsiooni saab Eestil olema ka tähelepanelik, sisukas ja innukas opositsioon – see tagab poliitikahuvilistele põnevad neli aastat. Milline ja kui tugev on tulevane koalitsioon? Täna on õhtu arvatavasti hommikust natuke targem.

Seotud lood
    28.03.2015 31.03.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto