Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mälumäng

Küsimused:

1. Täna on suure muinasjutuvestja Hans Christian Anderseni sünnipäev. Tema nime kannab väärikaim auhind, mida võib saada lastekirjanik või lasteraamatu illustreerija ja mida antakse iga kahe aasta tagant kirjaniku sünnipäeval. Auhinnaga kaasneb diplom ja kuldmedal. Kuidas kutsutakse seda auhinda?

2. Vanas Egiptuses kasutati seda taime veinile ja siirupile värvi andmiseks, samuti muumiate kaunistamiseks. Eesti vabas looduses on ta juhutulnukas, küll aga on ta kasutusel ilutaimena. Belgia ja Poola on selle taime valinud oma rahvuslilleks. Mis taim?

3. Selle Euroopa Liidu liikmesriigi pealinna olevat ühe legendi järgi asutanud pärast Trooja sõda oma kodu poole ekselnud Odysseus. Roomlased kutsusid linna Olisipoks, hiljem Julius Caesari auks Felicitas Juliaks. Mis linn?

4. Tänavu 5. märtsi õhtul esilinastus Helsingi kinos Maxim film «Miekkailija» («Vehkleja»). Klaus Härö lavastatud filmis mängivad peaosi Märt Avandi ja Ursula Ratasepp. Filmi alusena on kasutatud ühe legendaarse Eesti sporditegelase elulugu. Kes oli see sporditegelane?

5. Šampuse ehk šampanja teeb omapäraseks joogiks see, et märjuke on pudelis rõhu all ja korki saab pauguga lakke lasta. Rõhk šampusepudelis on ette antud. Kui suur see on?

------

Vastused:

1. Väike Nobeli kirjanduspreemia.

2. Kukemagun (Papaver rhoeas).

3. Lissabon, Portugali pealinn.

4. Endel Nelis, kehalise kasvatuse õpetaja ja vehklemistreener, nn Haapsalu koolkonna looja.

5. 90 naela ruuttolli kohta ehk umbes 6 atmosfääri.

01.04.2015 03.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto