Sisukord
Tallinn
Postimees
17.02.2020
Maardu tõusis Eesti taksopealinnaks (12) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust Eripärased hotellid raputavad Tallinna Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ettevõte ehitas Paljassaare sadamasse ehitusloata seitsmekorruselise büroohoone

2 min lugemist
Netaman Development OÜ ebaseaduslik büroohoone Paljassaare sadamas. FOTO: Mihkel Maripuu

Ettevõte ehitas Paljassaare sadama alale ehitusloata seitsmekorruselise büroohoone. Hoone osas on alustatud menetlust, kuid lammutamisele see tõenäoliselt ei kuulu.

Netaman Development OÜ ehitas Põhja-Tallinnas Paljassaare tee 8 asuvale krundile vana betoonsõlme asemele seitsmekorruselise büroohoone, millel puudus ehitusluba. Ettevõttele anti luba samas asunud amortiseerunud betoonsõlme lammutamiseks 2011. aastal, kuid nüüd võib samal asukohal näha sinist büroohoonet.

Kuigi hoone on valmis juba mõnda aega, siis munitsipaalpolitsei menetlus alles käib. «Selle hoone osas hetkel menetlus käib,» kinnitas munitsipaalpolitsei ehitusmenetluse sektori peainspektor Jaanus Anni, ent ei soovinud menetluse huvides täpsemaid kommentaare anda.

Tallinna linnaplaneerimise amet sai ebaseaduslikule ehitusele jälile siis, kui möödunud aasta juunis esitati ametile projekteerimistingimuste taotlus. Menetluse käigus selgus, et hoone oli koos kõigi vajalike tehnosüsteemidega juba valmis ehitatud.

Lammutamine pole tõenäoline

Üheksa kuud hiljem, 4. veebruaril käsitleti kõnealuse ehitusega seonduvat ameti projektide läbivaatamise komisjonis ning otsustati sellele väljastada projekteerimistingimused. Nädal hiljem tehti Netaman Development OÜ-le ettekirjutis nõudega esitada ametile ehitusprojekt ja ehitusloa taotlus – selle peab ettevõte tegema 31. detsembriks 2015.

Linnaplaneerimise ameti ehitusosakonna juhataja Helvi Korgi sõnul oleneb hoone saatus konkreetsest juhust ja üldist tegevusraami sellistel juhtudel ei ole. «Kas hoonet on võimalik legaliseerida või ei ole see võimalik – sellest olenebki kõik, mis edasi saab,» ütles ta.

Palju sõltub sellest, millise hinnangu annavad järelevalve menetluse käigus arhitektid. «Lähtuvalt asjaoludest on võimalik kas ehitatu seadustada, ehitada ümber nõuetele vastavaks või kui muud võimalust ei ole, siis ehitis lammutada,» lisas Kork.

Kaalukatel põhjustel on võimalik nõuda ehitise lammutamist, otsuse tegemise pädevus on linnaplaneerimise ametil. Sellisel juhul lahendatakse lammutamist puudutavad küsimused haldusmenetluse teel kas lammutusloa väljastamisega või ettekirjutusega ebaseaduslik ehitis lammutada. Praktika näitab, et pigem legaliseeritakse hoone tagantjärele ja lammutamist ei nõuta.

Netaman Development OÜ juhatuse esimees Aleksei Aleksandrov ei olnud nõus ühtegi kommentaari andma ja soovitas pöörduda kõikide küsimustega linna poole.

Viimati tekitas Tallinnas avalikku diskussiooni see, kui ühe eduka ärimehe perele kuuluval krundil lammutati Nõmmel miljööväärtuslik maja ja vana maja asemele hakati ilma vastava loata ehitama uut. Probleeme esinebki rohkem eramutega, büroohoonete puhul tuleb ehitusloata tegevust vähem ette.

«Selline käitumine on eriti levinud miljööaladel, sest seal on detailplaneering kohustuslik,» sõnas Põhja-Tallinna linnaosa arhitekt Kaidi Õis. «Miljööaladel tehakse sageli nõnda, et hakatakse ajaloolist hoonet rekonstrueerima ja siis töö käigus avastatakse, et kõik tuleb lammutada, ja selle asemel ehitatakse uus hoone,» tunnistas ta.

Ehitistega, mis on ehitatud ilma nõutava ehitusloata, peavad tegelema kohalikud omavalitsused. Ehitus peab olema kooskõlas ehitusnormide, planeeringute ja muude nõuetega.

Tagajärgede likvideerimine

2011. aastal avalikustatud riigikontrolli auditist selgub, et kinnisvarabuumi ajal Eesti suurimateks ehitustandriteks kujunenud omavalitsused vaatasid ebaseaduslikku ehitamist enamasti pealt ega võtnud selle tõkestamiseks midagi olulist ette. Nüüd tegelevad nad tagajärgede likvideerimisega, seadustades ehitusloata ehitatud uusehitisi.

Paljassaare sadamas tegutseva Netaman Repair Group OÜ põhitegevus on rahvusvahelisi kaubavedusid tegevate laevade remonttööd. Peamiseks tootmisbaasiks on ujuvdokid Paljassaare sadamas.

Ettevõttel oli 2013. aastal 80 töötajatja kasumit teeniti 779 457 eurot.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto