Sisukord
Majandus
Postimees
07.04.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Eesti lühiuudised Hiiu kandi linnukesed said uued pesakastid Vitsaga ehk veab läbi Eestlaste ujumisoskus pole elu päästmiseks piisav Mida kõike uus valitsus lubab teha? Majandus Majanduse lühiuudised EKI: majanduse olukord on rahuldav Berlusconi sai Eesti sauna Välismaa Välismaa lühiuudised Keenia verepulma õudused jätkusid eile Nairobi surnukuuris Noorel Tsarnajevil on muljetavaldav fänniklubi Bostoni pommirünnakus süüdistatava süüd usub ka tema kaitsja Arvamus Kõva sõna Andres Kõnno: kuidas rääkida inforuumist? Peep Peterson: taastame haigushüvitise esimesest päevast Postimees 1910. aastal Argo Ideon: käiguvahetus Juhtkiri: uus valitsus, uued väljakutsed Imbi Paju: rahvuse pilkamine pole huumor (1) Martti Puukko: Soome järgmine peaminister on miljonär, aga kas teame temast veel midagi? Kultuur Mihkel Raud, Ilmar Raag, Aita Kivi ja Heili Sibrits otsivad uut Eesti lugu Sport Kindlad soosikud ja autsaiderid Spordi lühiuudised Absurdsed ideed põnevuse suurendamiseks Tarbija California vaatab Tesla ostusoodustused üle Enesekaitse internetis Toyota RAV4 saab hübriidjõuallika Tartu Möku kolib Rüütli tänavalt ära Toidupank hakkab toiduabi jagama neljapäeval Rocki treenerid: meeskonnas oli potentsiaali rohkemaks Ohvrilt leitud DNA heidab süüalusele varju Omanikud kavandavad Karu platsile ärihoonet Otepää hakkab tähistama oma 900. ja Tartu 1000. aastapäeva Mis toimus Otepääl 1116. aastal? Jutustab Tarbata linnuse pealiku onupoeg Meeme (1004–1030) Jutustab Otepää linnuse manatark Manivald (1061–1116) Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI: majanduse olukord on rahuldav

2 min lugemist

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) ekspertide hinnangul on majanduse olukord praegu kehvem kui mullu detsembris, kuid siiski rahuldav.

«Majanduse üldiselt rahuldav seis tugineb eelkõige positiivsetele arengutele erasektoris, samas kui investeeringute osas on olukord endiselt, juba kaheksa kvartalit järjest, ebarahuldav,» kirjutab instituudi juhtivteadur Leev Kuum EKI äsjailmunud väljaandes Konjunktuur.

EKI küsitles 19 eksperti ja majandusteadlast. Neist kõik, v.a üks andsid majanduse olukorrale rahuldava hinde; üks hindas olukorda heaks. Tulemus oli siiski kehvem kui detsembri uuringus, kus majanduse olukorda pidas heaks 15 protsenti ekspertidest.

Kokku hindasid eksperdid Eesti majandusolukorda märtsis 5,2 punktiga, mis on 0,4 punkti kehvem kui detsembri tulemus. Eesti peamistest partnerriikidest hindasid oma olukorda paremaks Rootsi, Läti ja Leedu, kehvemaks Soome ja Venemaa. Euroopa Liidu liikmesriikide keskmine hinnang oli 4,6 ja euroala oma 4,2 punkti.

Aastatagusega võrreldes pidas kolmandik eksperte olukorda praegu paremaks, kaks kolmandikku samaks.

Investeeringute olukorda hindas 44 protsenti ekspertidest halvaks ja 50 protsenti rahuldavaks. «Kuigi käesolevaks aastaks prognoositakse mõõdukat investeerimisaktiivsuse tõusu, siis ekspertide märtsi hinnangutes see veel ei kajastu,» kirjutab Kuum.

Eratarbimise olukorda hindasid eksperdid 7,9 protsendiga, mis on 0,6 protsenti enam kui detsembris.

Majanduse tulevikuväljavaateid kuue kuu perspektiivis hindas kaks kolmandikku ekspertidest samaks, kolmandik paremaks. Kokku ulatusid tulevikuootused 6,5 punktini, mis on pisut parem kui 6,4 punkti detsembris. Samas euroala ja Euroopa Liidu keskmine tulevikuootus oli 6,7 punkti.

«Detsembriga võrreldes on majanduse üldolukorra paranemislootused mõnevõrra tugevnenud ja püsivad selgelt positiivsel poolel,» märgib Kuum. «Keegi ekspertidest ei leia, et olukord võiks poole aasta pärast halvem olla.»

Samas langes tulenevalt mõõdukalt halvenenud hetkeolukorrast Eesti majanduskliima näitaja. Majanduskliima indeks oli märtsis 91,3, mis on allpool pikaajalist keskmist 92,1.

Ekspertide arvates kiireneb kuue kuu pärast hinnatõus, intressimäärad püsivad endiselt madalal ja aktsiahinnad tõusevad. Aasta keskmiseks inflatsiooniks ennustavad eksperdid 0,7 protsenti.

Väljavõte

Aastatagusega võrreldes pidas kolmandik eksperte olukorda praegu paremaks, kaks kolmandikku samaks.

Seotud lood
06.04.2015 08.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto