Peep Peterson: taastame haigushüvitise esimesest päevast

Peep Peterson FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

2009. aasta kriisipäevadel olid kärped sotsiaalteenustes tavalised ja möödusid enamasti eriliste protestideta. Erinevalt Kreekast said meil kõik aru, et eelarvet ei saa lasta vabalangusesse. Siiski, enamikku muudatustest võeti kui ajutisi. Nii suhtuti ka haigushüvitise kaotamisse esimestelt haiguspäevadelt. Kuus aastat hiljem hakkab ajutine saama normaalsuseks. kuid paraku on sellel normaalsusel väga selged varjuküljed.

Tellijale Tellijale

Kolm päeva haigushüvitiseta tähendab töötajale 15 protsendi suurust sissetulekulangust. Keskmise palga saajal ulatub haiguskahju üle 150 euro. Enamasti on aga peredel selline summa eelarves pigem puudu kui üle. Lisanduvad veel kulud rohtudele ja küsimus, kuidas vaatab haigusele tööandja ja kes tegemata töö lõpuks ära teeb.

Nii töötegijad kui perearstid tõdevad, et haigena töölkäimise tulemusena jäävad paljud lihtsamad haigused välja ravimata ja asenduvad raskematega. Esmaspäeval tutvustati mulle Eesti Kutsehaigete Liidus juhtumit, kus soliidne proua ei saanud endale lubada gripiga kojujäämist. Gripp arenes kopsupõletikuks, kopsupõletikust sai südamelihasepõletik. Nüüd see inimene tööl ei käi ja elatub töövõimetuspensionist.

06.04.2015 08.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto