N, 9.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kevad läheneb, Harkivis kasvab pinge

Kevad läheneb, Harkivis kasvab pinge
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Noored Harkivi keskväljakul postamendi ees, kus kuni septembrini seis Nõukogude riigi looja Lenin. Linnavõimud tahavad korraldada nüüd rahvaküsitluse, et kelle kuju Lenini asemele panna. Kirjanik Serhi Žadan pakkus Postimehele, et Harkivi Vabaduse väljakule võiks Lenini asemel ehitada purskkaevu.
Noored Harkivi keskväljakul postamendi ees, kus kuni septembrini seis Nõukogude riigi looja Lenin. Linnavõimud tahavad korraldada nüüd rahvaküsitluse, et kelle kuju Lenini asemele panna. Kirjanik Serhi Žadan pakkus Postimehele, et Harkivi Vabaduse väljakule võiks Lenini asemel ehitada purskkaevu. Foto: Jaanus Piirsalu

Harkivi kesklinnas laiutab tohutu Deržpromi-nimeline hoone, mis valmimise ajal 1920ndate lõpus oli tollase NSV Liidu suurim ehitis. Ligi 90 aasta tagust aega ühendab tänasega endiselt töötav uunikum-lift, mis sõidutab inimesi koos «juhiga».

«Juht» tähendab, et liftis istub tädi Maria, kellel on ainsana õigus sulgeda lifti uksi ning vajutada korrusenuppe. Lifti astudes tekib tunne, nagu sõidaksid ajamasinaga – viimati nägin ma sellist lifti koos operaatoriga nõukogude ajal. Maria näitab mulle uhkusega liftil säilinud silti, et see alustas tööd 1928. aastal, kui valmis ka kogu see konstruktivistliku arhitektuuri pärl, kus kasulikku pinda on 60 000 ruutmeetrit!

Lift sõidab 12 tundi päevas, kella seitsmest hommikul kuni seitsmeni õhtul ning ainult üles! Maria vahetus kestab kuus tundi. Selle töö eest teenib Maria 2000 grivnat kuus. See teeb 80 eurot.

Tagasi üles