Sisukord
Kultuur
Tänane leht
11.04.2015
Eesti Tagakülg Palju õnne Tšehhi põikpea Diplomeeritud geograafiaõpetaja India ülemkohtus toimus laevakaitsjate kohtuasjas esimene istung Põtrade vaesed sugulased Põhjala paneb seljad kokku Läänemerele ilmub eestlase nimega Vene dessantlaev Värsked saadikud ootavad Toompeal suuniseid 1104esikas Uhtnast tuli välja Eesti suurim Rooma-aegne aare Sester: maksustame tarbimist, pahesid ja saastamist Eesti lühiuudised Dilbert Mis on väärtkunst? Horoskoop Käsipagasist leitakse asju terariistadest sõjamoonani Välismaa Põhjala paneb seljad kokku USA väikekogukonda rappis tornaado Clinton võib anda teada presidendiks pürgimisest Välismaa lühiuudised Arvamus Leo Kunnas: vead, mis võivad maksta Eesti riigi püsimise Juhtkiri: kergeusklikud šarlatanide uimas Hanneli Rudi: mõttetu ettepanek Postimees 1931. aastal: erakonnapoliitika omawalitsustest wälja Päeva karikatuur Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Kultuur Siim Kallas juhatab taas mälumängu Mida arvab Postimehe žürii dokumentaalfilmist «Sokurovi hääl»? Millest koosneb küllus? Luulehetk – hetk luules Kaka teeb karnevali Venemaa südametunnistuse hääl Aja auk. Madchesteri pilves helivõlur Sport Spordi lühiuudised Liigne närvilisus rikkus Rapla mängu Kohtuniku ebapädevus tekitas uudse olukorra Naised tahavad kihutada meestega võrdsetel alustel Eestlased püüavad murda armeesportlaste valitsemist Sõudjad teevad esimesed katsetused võistlusolukorras Tarbija Lennureisijad eksivad jätkuvalt vedelikke kaasa võttes Käsipagasist leitakse asju terariistadest sõjamoonani Tervisekontroll töö juures võib päästa tõsisest tervisehädast AK Leo Kunnas: vead, mis võivad maksta Eesti riigi püsimise Tagasivaade: Tiit Vähi teine tulek Arko Olesk: koerte ja mullaga haiguste vastu Luulehetk – hetk luules Mida arvab Postimehe žürii dokumentaalfilmist «Sokurovi hääl»? Tehnikaülikool otsib rektorit See tramm on avar ja kiire Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Kaka teeb karnevali Venemaa südametunnistuse hääl Aja auk. Madchesteri pilves helivõlur Arter Kultussarja viies hooaeg Horoskoop Esmamulje ja tegelikkus Jaapan – kauge ja kummaline Margit Härma: täiesti tavaline õelus Lõhnad, mis kuulutavad kevadet Ewert Sundja: õnn on meeleseisund Pille Mägi - Nasva kultuurielu süda ja hing Alsace, Prantsuse veiniilma valge daam Latgali ürgmees: valmis tööks ja kodumaa kaitseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Latgali ürgmees: valmis tööks ja kodumaa kaitseks

3 min lugemist
Arhailises rüüs: Eriks Kondrats Ludza käsitööliste ja talupoegade keskuse Ludzas Amatnieku Centrs ees. FOTO: Verni Leivak

Kui sõda tuleb, on põlise latgali ülesandeks kaitsta oma maad. Alles siis tuleb pereisa roll. Nii kinnitab Läti vanimas linnas Ludzas tegutseva käsitööliste kogukonna pealik Eriks Kondrats.

Tellijale Tellijale

Läti linnake Ludza ehk nagu eestlased seda on kutsunud – Lutsi – asub Ida-Lätis ehk Latgales ja selle asutamisaastaks on 1177. Mistõttu on kogu linnas tunda iidset ajaloohõngu – ordukindluse varemed, kirikud ja heas mõttes kodukootus annavad sellele kuidagi erilise hõngu. Kuna Ludza on läbi aegade ja sõdade käest kätte käinud, olles kord sakslaste, rootslaste, venelaste või poolakate valduses, on kodumaa kaitsmine ikka päevakorral olnud. Kohalikud kõnelevad, et isegi peredes olla varem olnud keskmiselt kaksteist last, sest kodumaa kaitsmine nõudnud oma, ja 50 rahuaastat oli siin kunagi suureks harulduseks.

Tänapäeval, tunnistab Ludza käsitööliste kogukonna keskuse Ludzas Amatnieku Centrs pealik (mitte juht, vaid just nimelt pealik!) Eriks Kondrats, kes võtnud oma missiooniks vanade latgalite traditsioonide elushoidmise, on hea, kui peres kaks lastki kasvab. Aga seda kõike kavatseb ta muuta – neiud pidavat suurema hulga järglaste sünnitamiseks valmis olema.

10.04.2015 13.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto