Sisukord
Arvamus
Postimees
08.04.2015
Eesti Rusikamehed üritasid politseilt röövida 80 000 eurot Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Erateele valati masuuti — omanik koristagu Palju õnne Juulist enam TV 3 vabalevis vaadata ei saa Alasti keisri pildi asemele tekkis majaseinale natüürmort Eesti lühiuudised Maailm väikese Kõpu vastu Kõhklusliit sõlmib vaherahuleppe Majandus Majanduse lühiuudised Piloodid nõuavad kohtus Aviesilt palka Välismaa Kevad läheneb, Harkivis kasvab pinge Diversandid õõnestavad Harkivit Šohhin: piirilepped tuleks ratifitseerida ühel ajal Arvamus Lugejate kirjad Erkki Bahovski: kompleksides vaevlev Eesti? Angelika Tagel: anname pensionisäästude kasutamise vabamaks? Jah! Jaanus Piirsalu: aasta tagasi peatati Harkivis Ukraina riigi lagunemine Juhtkiri: «Vald kümneks päevaks suletud — vabandame» Olev Remsu: kes vastutavad šarlatanide levitatava umbluu eest? Postimees 1932. aastal: tikukuningas Kreugeri surma saladuse võti Kultuur Muusikat kui küllusesarvest Rokistaari kulunud lugu Tallinna raamatumess algab taas Sport Spordi lühiuudised Rooba tunneb kohustust koondist vedada Kalev noppis möödaminnes kohustusliku võidu Hoovisport on surnud, elagu hoovisport! Tallinn Erateele valati masuuti — omanik koristagu Tartu Tartu andis spordilootustele 42 882 eurot Autoportree hobuse ja pärisinimestega Mõni klaver tekitab avastamisrõõmu ja ka segadust Suletud kalarestoran jättis töötajad palgata Saksa firma kingib sõpruse märgiks 200 jalakat Vana tudengielamu saab uue kuue Meeste- ja naistetööd ei kao maa pealt ära mitte kunagi Asutuse juht: inimene on suur väärtus Tööandjal selg ei valuta, töötajal valutab aga küll Mida enam rääkida, seda parem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1932. aastal: tikukuningas Kreugeri surma saladuse võti

1 min lugemist
Ivar Kreuger (2.03.1880-12.03.1932) oli Rootsi insener ja ettevõtja, kes kontrollis tervelt ¾ kogu maailma tikutoodangust. FOTO: Wikipedia.org

Stockholmist, 7. apr. Ühenduses Kreugeri kontserni seisukorra selgitamisega on ilmsiks tulnud asjaolusid, mis heidavad valgust Rootsi tikukuninga Ivar Kreugeri enesetapmise põhjustele.

Seni oli mõistatuseks, kuidas võis see tahtejõuline mees eneselt elu võtta äriliste raskuste tõttu. Temale lähedased ei jaganud arvamist, et enesetapmist võis põhjustada enesevalitsuse kaotus ületöötamise tagajärjel.

Kreugeri surma saladuse võti on aga nüüd nähtavasti leitud. Nimelt on tema kontserni kokkuvarisemise tagajärjel ilmsiks tulnud, et Kreugeri äriraamatud on võltsitud ja nähtavasti Ivar Kreugeri enese teadmisel. Teadlik, et kontserni maksuraskustesse sattumisel tema nimele langeb ränka varju, võttis trusti juht eneselt elu.

Stockholmis mõjus pommina Inglise revisjonifirma Price & Waterhouse’i ekspertide aruanne, millest selgub, et Kreugeri kontserni bilansse on võltsitud. Kontserni äriraamatute uurimisel on Inglise eksperdid leidnud, et puudub umbes 47 miljonit krooni. Seni ei ole võidud kindlaks teha, kuhu see summa on kadunud. On aga selge, et need rahad on meelega kõrvaldatud ja selle summa kadumist on varjatud raamatute võltsimisega. Arvatakse, et raamatute võltsimine on Kreugeri enda käsul ette võetud. Ivar Kreuger, kes arvatavasti oli suur optimist äriasjus, uskus arvatavasti, et kriis möödub varsti ja et kontserni asjad saavad siis jälle korda. Kuid ta eksis selles lootuses ja arvas seepärast paremaks oma elule lõpu teha.

Piinlik mulje, mida ekspertide aruanne Rootsis tekitas, on seda suurem, et Kreugerit imetleti palju aastaid kui aususe eeskuju ja ärilist geeniust, kelle peale Rootsi õigusega võis uhke olla.

Londonis väärtuste börs reageeris rahuliselt uuele sensatsioonile Kreuger & Tolli kontserni asjus. Kursside uus tõsine langemine hoiti ära. Kreugeri väärtused langesid uuesti nominaalselt kuni 5 shillingini ja obligatsioonid 12 ½ shillingini.

PM 8.04.1932

Seotud lood
07.04.2015 09.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto