N, 26.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Poola meenutab rahvuslikke katastroofe

Jürgen Tamme
, välisuudiste toimetaja
Poola meenutab rahvuslikke katastroofe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Poola presidendilennuki rusud 2010. aasta aprillis Smolenski lähedal.
Poola presidendilennuki rusud 2010. aasta aprillis Smolenski lähedal. Foto: SCANPIX

Viis aastat tagasi, 10. aprillil 2010 kukkus Venemaal Smolenski lähedal alla Poola presidendi lennuk. Katastroofis hukkusid kõik 96 reisijat, kes olid teel Katõni, veresauna toimumispaika, kus 1940. aastal tapeti NSV Liidu kõrgemate võimukandjate käsul üle 20 000 poolaka. Tänavu on esimene kord, kui mõlemast katastroofist möödub ümmargune aastaarv – viis aastat lennuõnnetusest ning 75 aastat Katõni massimõrvast.

Smolenski tragöödia, milles muu hulgas hukkusid president Lech Kaczyński, tema abikaasa, viimane Poola pagulaspresident, peastaabi ülem, keskpanga direktor, õigusvahemees, parlamendisaadikud ja nende kümned kaasmaalased, annab siiani kõneainet.

Seda, et suur osa poolakatest kahtleb ametlikes uurimistulemustes, näitavad uuringufirma CBOS hiljuti tehtud arvamusküsitluse tulemused, mille järgi usub vaid iga viies poolakas, et kõik lennuõnnetuse asjaolud on täielikult välja selgitatud. 53 protsenti küsitletuist leidis, et katastroofi eest vastutavad Venemaa ja Poola ühiselt, üksnes Venemaad pidas vastutavaks 19 protsenti osalenuist.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tallinn
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tarbija
Tartu Postimees
Tagasi üles