Sisukord
Kultuur
Tänane leht
11.04.2015
Eesti Tagakülg Palju õnne Tšehhi põikpea Diplomeeritud geograafiaõpetaja India ülemkohtus toimus laevakaitsjate kohtuasjas esimene istung Põtrade vaesed sugulased Põhjala paneb seljad kokku Läänemerele ilmub eestlase nimega Vene dessantlaev Värsked saadikud ootavad Toompeal suuniseid 1104esikas Uhtnast tuli välja Eesti suurim Rooma-aegne aare Sester: maksustame tarbimist, pahesid ja saastamist Eesti lühiuudised Dilbert Mis on väärtkunst? Horoskoop Käsipagasist leitakse asju terariistadest sõjamoonani Välismaa Põhjala paneb seljad kokku USA väikekogukonda rappis tornaado Clinton võib anda teada presidendiks pürgimisest Välismaa lühiuudised Arvamus Leo Kunnas: vead, mis võivad maksta Eesti riigi püsimise Juhtkiri: kergeusklikud šarlatanide uimas Hanneli Rudi: mõttetu ettepanek Postimees 1931. aastal: erakonnapoliitika omawalitsustest wälja Päeva karikatuur Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Kultuur Siim Kallas juhatab taas mälumängu Mida arvab Postimehe žürii dokumentaalfilmist «Sokurovi hääl»? Millest koosneb küllus? Luulehetk – hetk luules Kaka teeb karnevali Venemaa südametunnistuse hääl Aja auk. Madchesteri pilves helivõlur Sport Spordi lühiuudised Liigne närvilisus rikkus Rapla mängu Kohtuniku ebapädevus tekitas uudse olukorra Naised tahavad kihutada meestega võrdsetel alustel Eestlased püüavad murda armeesportlaste valitsemist Sõudjad teevad esimesed katsetused võistlusolukorras Tarbija Lennureisijad eksivad jätkuvalt vedelikke kaasa võttes Käsipagasist leitakse asju terariistadest sõjamoonani Tervisekontroll töö juures võib päästa tõsisest tervisehädast AK Leo Kunnas: vead, mis võivad maksta Eesti riigi püsimise Tagasivaade: Tiit Vähi teine tulek Arko Olesk: koerte ja mullaga haiguste vastu Luulehetk – hetk luules Mida arvab Postimehe žürii dokumentaalfilmist «Sokurovi hääl»? Tehnikaülikool otsib rektorit See tramm on avar ja kiire Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Kaka teeb karnevali Venemaa südametunnistuse hääl Aja auk. Madchesteri pilves helivõlur Arter Kultussarja viies hooaeg Horoskoop Esmamulje ja tegelikkus Jaapan – kauge ja kummaline Margit Härma: täiesti tavaline õelus Lõhnad, mis kuulutavad kevadet Ewert Sundja: õnn on meeleseisund Pille Mägi - Nasva kultuurielu süda ja hing Alsace, Prantsuse veiniilma valge daam Latgali ürgmees: valmis tööks ja kodumaa kaitseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Millest koosneb küllus?

5 min lugemist
Contra «Kõik on kõige targemad» FOTO: Teet Malsroos
Tellijale Tellijale

Pilguheit uuemale, 2014. aastal ilmunud algupärasele eesti lastekirjandusele ütleb: valitseb küllus. Lähemal süvenemisel saab selgeks, kui petlik see on. Küllap on seda tundnud need, kes raamatupoes nõutult silmitsenud mitmeid riiulitäisi kirjusid kaasi. Olen endiselt seda meelt, et lasteraamatuid ilmub liiga palju, ikka näikse valitsevat arusaam, et lastele võib ja oskab kirjutada igaüks. Lubamatult palju on keelelist ja kujunduslikku maitselagedust! On raamatuid, millel küll uhke kujundus, aga sisu pole ollagi, samas kui mõni tuumakam lugemine kaob tagasihoidliku väljanägemise tõttu kirjude vahele ära. Kõige nukram, et leidub neidki, kus pole ei silmarõõmu ega sisu, mille puhul hakkab lihtsalt hale kulutatud ajast ja rahast… Ja muidugi lapsest, kes seda lugema peaks sattuma. Ometi usun, et väikeses inimeses on olemas see miski, mis hea raamatu, hea loo ära tunneb. Loodan, et ka täiskasvanus. Sellisel juhul leiab põhjust ka rõõmustamiseks. 2014. aasta kinkis eesti laste lugemisvarasse õnneks ka mitmeid väärt raamatuid. Neid, nagu igal aastal, sõelus muuhulgas välja kultuurkapitali lastekirjanduse žürii, kuhu sel korral kuulusid Mare Müürsepp, Anti Saar ja allakirjutanu. Selgituseks pean vajalikuks rõhutada: žürii otsus on kompromiss, ikka ja alati jääb süda valutama, kui mõnd head raamatut ei õnnestunud esile tõsta. Siiski, on autoreid, kelle puhul pole kahtlust, et nad kõigest hoolimata üles leitakse ja lugeda võetakse – Leelo Tungal, Aino Pervik – mitme põlvkonna jaoks äratuntavad, omad, hinnatud-armastatud. Nooremaist on nende kõrval muidugi Andrus Kivirähk. Samuti Piret Raud, kelle kindel ja omanäoline kirjaniku- ning kunstnikukäekiri on viimastel aegadel rohkete tõlgete abil võitnud ka piiridetaguse lugejaskonna südame.

Ülalpool nimetatud žürii valis eelmisel aastal välja kuue autori teosed, need omakorda väga erineva loomuga, kuid loodetavasti sellised, mis paljudele lugemisrõõmu võiksid pakkuda.

10.04.2015 13.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto