Sisukord
Kultuur
Tänane leht
10.04.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Maarahvapood laieneb üle riigi Tagakülg Riigipea andis Alice Järvetile armu Siseministeeriumi kantsler taandub ametist Eesti lühiuudised Seeder palus telesaates öeldu pärast vabandust The Times seostas Ilvese juttu meelevaldselt Hiltoni hotell avab uksed tuleval kevadel Simson: valitsuses on varumehed Eesti — lollide maa Naiskodukaitse hakkas sinililli müüma Majandus Majanduse lühiuudised Riigikohus jättis finantsinspektsiooni kuivale Finantsinspektsioon nõuab Andrus Kluge pead Välismaa Keskerakonna miljonär pürib Soome peaministriks Välismaa lühiuudised Arvamus Henrik Roonemaa: 99 viisi öelda «ma armastan sind» Jarmo Mäkelä: Soome erakondadel on salajane leping kaitsepoliitika kohta Päeva karikatuur Kõva sõna Juhtkiri: Soome on kurssi muutmas Peep Pahv: vald pole firma Postimees 1910. aastal: vaestemajas on samad kired, mis väljaspool vaestemaja Konstantin von Eggert: praegused fašismiga võitlejad ei riski millegagi Taavi Rõivas: pika vaatega Visadusliit Kultuur Kunstiajaloo põhjatud varasalved Tänavune JAFF maitseb hästi Sport Pariis tahab suveolümpiat Spordi lühiuudised Pärnul õnnestus kõik, Tartul mitte miski Tarvas pani Pärnu tugeva lõpuga paika Kalev/Cramo mõru kaotus, mis lõpetas ilusa seeria Tarbija Maarahvapood laieneb üle riigi Kus elavad terroristid? Tartu Sõpruse ringi männid lähevad kasside pärast sae alla Näitleja teeb teatris demokraatiat Sügisene paanika asendus tulevikuta elu stressiga Tuntud hitid said saksakeelse versiooni Tammeka esitles esindusmeeskonda Stardib Tartu jooksusari Onkokirurg täiendab kodumaa lugu Vanalinna tuleb taas Gruusia söögikoht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kunstiajaloo põhjatud varasalved

3 min lugemist
«Kümme suurimat. Nr 7. Täisiga», Grupp IV (1907). FOTO: repro / stiftelsen hilma af klints verk

Kumus ootab külastajaid abstraktse kunsti pioneeri Hilma af Klinti näitus. Seda, mis on abstraktne kunst, teab ilmselt igaüks, kes on läbinud keskkooli kunstiajaloo kursuse. Sõnaga «pioneer» ollakse samuti tuttavad. Vaatamata pealtnäha tuttavlikkusele, been-there-done-that-emotsioonile, tasub näitust külastada. Päris kindlasti.

Tellijale Tellijale

Julgen väita, et ka neile, kes kunstiajalooga tuttavad, on nimi Hilma af Klint suhteliselt tundmatu. Ei saa ka kohe aru, kust riigist on kunstnik pärit ning kas tegemist on mehe või naisega. Mis on tegelikult tore, sest saatetekstiga tutvumisest loobudes saab näitust vaadates eemalduda esiteks soolisest määratlemisest, et näe, sellised naiselikud kujundid joonistuvad välja. Või vastupidi, mängida väikest Freudi jüngrit ja püüda ära arvata, kas tegemist on nais- või meeskunstniku loominguga.

Teiseks võib öelda endale, et see on tegelikult Süürias 1970ndatel tegutsenud, pärast viimast Veneetsia biennaali hinda läinud autsaider-kunstnik, ja meil on vedanud, et ISIS pole tema pilte veel hakkima asunud.

09.04.2015 11.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto