Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.04.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Maarahvapood laieneb üle riigi Tagakülg Riigipea andis Alice Järvetile armu Siseministeeriumi kantsler taandub ametist Eesti lühiuudised Seeder palus telesaates öeldu pärast vabandust The Times seostas Ilvese juttu meelevaldselt Hiltoni hotell avab uksed tuleval kevadel Simson: valitsuses on varumehed Eesti — lollide maa Naiskodukaitse hakkas sinililli müüma Majandus Majanduse lühiuudised Riigikohus jättis finantsinspektsiooni kuivale Finantsinspektsioon nõuab Andrus Kluge pead Välismaa Keskerakonna miljonär pürib Soome peaministriks Välismaa lühiuudised Arvamus Henrik Roonemaa: 99 viisi öelda «ma armastan sind» Jarmo Mäkelä: Soome erakondadel on salajane leping kaitsepoliitika kohta Päeva karikatuur Kõva sõna Juhtkiri: Soome on kurssi muutmas Peep Pahv: vald pole firma Postimees 1910. aastal: vaestemajas on samad kired, mis väljaspool vaestemaja Konstantin von Eggert: praegused fašismiga võitlejad ei riski millegagi Taavi Rõivas: pika vaatega Visadusliit Kultuur Kunstiajaloo põhjatud varasalved Tänavune JAFF maitseb hästi Sport Pariis tahab suveolümpiat Spordi lühiuudised Pärnul õnnestus kõik, Tartul mitte miski Tarvas pani Pärnu tugeva lõpuga paika Kalev/Cramo mõru kaotus, mis lõpetas ilusa seeria Tarbija Maarahvapood laieneb üle riigi Kus elavad terroristid? Tartu Sõpruse ringi männid lähevad kasside pärast sae alla Näitleja teeb teatris demokraatiat Sügisene paanika asendus tulevikuta elu stressiga Tuntud hitid said saksakeelse versiooni Tammeka esitles esindusmeeskonda Stardib Tartu jooksusari Onkokirurg täiendab kodumaa lugu Vanalinna tuleb taas Gruusia söögikoht Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Soome on kurssi muutmas

2 min lugemist

Tänase Postimehe arvamusküljelt võib leida Soome ajakirjaniku Jarmo Mäkelä loo, mis heidab veidi valgust neile muutustele, mis on vähem kui kümne päeva pärast toimuvate Soome parlamendivalimiste kontekstis tähtsad, kuid avalikkuse silmis ometi varju jäänud. Selgub, et Soome erakondade juhtivpoliitikute seas valitseb seniarvatust suurem üksmeel kaitsepoliitikas, ja seda ka NATO-le lähenemise küsimuses.

See on oluline tähelepanek eriti just seetõttu, et pealtnäha ei ole välis- ja kaitsepoliitikal Soome valimiskampaanias ülemäära kaalukat rolli. Ometi on julgeolekuteema muude küsimuste all ja kõrval kogu aeg olemas, ja olulisemana, kui põgusal pilgul avata võiks.

Põgus pilk võib anda tõtt-öelda hoopis vastupidise arusaama. Nagu Jarmo Mäkelä märgib, pole kaheksast parlamendis esindatud erakonnast kolmel üldse valimisplatvormi välis- ja julgeolekupoliitikas. See vähene mainimine avalikkuse ees on aga, nagu kirjutab Mäkelä, üks Soome avaliku poliitika sagedastest tendentsidest: sellest, mis oluline, ei pruugita rääkida avalikult, kuid kõik erakonnad mõistavad, et tegu on äärmiselt tähtsa küsimusega. Nii tähtsaga, et Mäkelä hinnangul on juba sündinud ka selleteemalised kokkulepped.

Neli aastat tagasi, eelmise valitsuse moodustamise ajal, valitses Soome erakondades üldine arusaam, et NATOga liitumist ette ei nähta. Nüüd ei ole omavahel kokku lepitud mitte üksnes selles, et toonast viga enam ei korrata, vaid ka sellest, et koostöö NATOga muudetakse tihedamaks, jätkatakse kaitsekoostööd Rootsiga ning riigikaitsesse tehakse järgmise valitsuse ametiaja jooksul suuri investeeringud. Mäkelä hinnangul on kokkuleppe taga Soome presidendi Sauli Niinistö algatusel toimunud erakondade arutelu, kus jõuti konsensusele neis välis- ja kaitsepoliitika küsimustes, mis Soome jaoks põhirolli mängivad.

Soome suunamuutus – isegi kui see on esialgu vaid erakondadevaheline, mitte veel avalik – pole mitte üksnes tervitatav, vaid ka mõistetav. 2014. aasta tõi kogu Euroopale kaasa muutunud julgeolekuolukorra. See ei puuduta üksnes Venemaa agressiooni Ukrainas, vaid ka laiemalt tajutud Kremli-ohtu naaberriikidele. Kui varem kindlana tundunud julgeolekuleppeid on korra rikutud, ei ole kellegi enam täit kindlust, et neid ei rikuta veel kord. Venemaa infosõda ei ole jätnud puutumata ka Soomet. Just nagu ülejäänud Euroopa Liidule, on ka Soomele tegu olukorraga, mida ei ole tark ignoreerida.

Sama kinnitavad ka Niinistö väljaütlemised meedias. Veebruaris Rootsi päevalehele Dagens Nyheter antud intervjuus ütles ta, et Soome ei välista taotlust saada NATO liikmeks (kui meenutada veel poole aasta tagust seisukohta, on erinevus tähelepanuväärne) ning et uue valitsuse programmis on seisukohad NATO küsimuses juba muutunud.

Eesti jaoks on selline suunamuutus ja esialgne kokkulepe suure tähtsusega. Riigi turvalisus on selges sõltuvuses piirkonna turvalisusest. Eesti oleks esimene, kes NATO kursile asunud Soomele sõbraliku tervituse saadaks.

Seotud lood
    09.04.2015 11.04.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto