Sisukord
AK
Tänane leht
11.04.2015
Eesti Tagakülg Palju õnne Tšehhi põikpea Diplomeeritud geograafiaõpetaja India ülemkohtus toimus laevakaitsjate kohtuasjas esimene istung Põtrade vaesed sugulased Põhjala paneb seljad kokku Läänemerele ilmub eestlase nimega Vene dessantlaev Värsked saadikud ootavad Toompeal suuniseid 1104esikas Uhtnast tuli välja Eesti suurim Rooma-aegne aare Sester: maksustame tarbimist, pahesid ja saastamist Eesti lühiuudised Dilbert Mis on väärtkunst? Horoskoop Käsipagasist leitakse asju terariistadest sõjamoonani Välismaa Põhjala paneb seljad kokku USA väikekogukonda rappis tornaado Clinton võib anda teada presidendiks pürgimisest Välismaa lühiuudised Arvamus Leo Kunnas: vead, mis võivad maksta Eesti riigi püsimise Juhtkiri: kergeusklikud šarlatanide uimas Hanneli Rudi: mõttetu ettepanek Postimees 1931. aastal: erakonnapoliitika omawalitsustest wälja Päeva karikatuur Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Kultuur Siim Kallas juhatab taas mälumängu Mida arvab Postimehe žürii dokumentaalfilmist «Sokurovi hääl»? Millest koosneb küllus? Luulehetk – hetk luules Kaka teeb karnevali Venemaa südametunnistuse hääl Aja auk. Madchesteri pilves helivõlur Sport Spordi lühiuudised Liigne närvilisus rikkus Rapla mängu Kohtuniku ebapädevus tekitas uudse olukorra Naised tahavad kihutada meestega võrdsetel alustel Eestlased püüavad murda armeesportlaste valitsemist Sõudjad teevad esimesed katsetused võistlusolukorras Tarbija Lennureisijad eksivad jätkuvalt vedelikke kaasa võttes Käsipagasist leitakse asju terariistadest sõjamoonani Tervisekontroll töö juures võib päästa tõsisest tervisehädast AK Leo Kunnas: vead, mis võivad maksta Eesti riigi püsimise Tagasivaade: Tiit Vähi teine tulek Arko Olesk: koerte ja mullaga haiguste vastu Luulehetk – hetk luules Mida arvab Postimehe žürii dokumentaalfilmist «Sokurovi hääl»? Tehnikaülikool otsib rektorit See tramm on avar ja kiire Viimane veerg Psühhiaatrite tuleproov Kaka teeb karnevali Venemaa südametunnistuse hääl Aja auk. Madchesteri pilves helivõlur Arter Kultussarja viies hooaeg Horoskoop Esmamulje ja tegelikkus Jaapan – kauge ja kummaline Margit Härma: täiesti tavaline õelus Lõhnad, mis kuulutavad kevadet Ewert Sundja: õnn on meeleseisund Pille Mägi - Nasva kultuurielu süda ja hing Alsace, Prantsuse veiniilma valge daam Latgali ürgmees: valmis tööks ja kodumaa kaitseks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaka teeb karnevali

3 min lugemist
Andrus Kivirähk esitles lasteraamatut «Karneval ja kartulisalat» FOTO: Viktor Burkivksi

Kaka on üks isevärki tegelane. Brasiilias mängib ta maailma tasemel jalgpalli, mängib ka Madridi Realis, aga kuna Eesti vutimehed ei osanud kuulsusega midagi pihta hakata, siis tegi kirjanik Kivirähk temast Eesti lastele kevadekuulutaja. Rahvale suupäraselt ütleb ta Kaka kohta koerajunn, vist võõramaalase tumeda nahavärvi tõttu. Et pisiperele kevad rõõmsam tuleks, haakis me rahvakirjanik Tähekese veergudelt junnile sappa veel igatsugu karvaseid ja sulelisi, pani nad kõik kõvade kaante vahele ning kirjutas peale «Lastejutud». Onu Heiki Ernits pani kenad värvilised pildid ka juurde!

Tellijale Tellijale

Kinnas on seal kaantevahes president, pissipotis elab tont, sokid munevad, lusikast saab mereröövel. Lõpuks hakkab kass jõuluvanaks ning kingib varesele heeringapea. Raamatu sisekaanele aga on onu Heiki joonistanud pildi, kus hallipäine kirjamees ise, paljasjalgne ja lapseks tagasi kasvanud, istub puu all, jälgib mängu ning sõrmitseb rahvuslikku kannelt. Küllap ta sealt võluski välja  igivana rahvatõdemuse et just heeringapea lutsutamisest tuleb tarkus ja vares on tark lind... Kaka ent alustas uut elu ning leidis siitmaalt endale kaasagi. Võilillekaasa.

Kuulu järgi meeldis «Kaka ja kevad» lastele väga, meeldis paljudele lasteaiatädidele ja auhindajailegi. Sealsed jutud tõid Andrus Kivirähkile tema kolmanda Nukitsa, Lotte ja Limpa järel. Ent paljud auväärsed tädid tegid kurja häält! Kas neile ei meeldinud junn või päris-Kaka, ei oska nad vist ise ka seletada... Nende ajal veel naised jalgpalli ei mänginud, seega on Kaka kuradist ja tuleb maalt välja saata?! Enam kui viis aastat on möödas ja ehk tume kevadekuulutaja käiski korra kodumaal ära, püüdes seal raamatusse maha jäänud üksikust kartulist eestimaist kartulisalatit teha? Võib-olla. Kindel aga on see, et pildionu Heiki  Ernits, kes on ka kinopiltnik ja pani koeratüdruk Lotte filmi sisse, päästis Kaka ja Võilille hullemast! Ta aitas nad vana rännukoera Klausi kohvrisse ning toimetas Lottemaale varjule. Vahepeal käis kirjanik Kivirähk oma koduprintsesside (neist vanim Kaarin on juba ise agar kirjaneitsi) ja nende ema Ilona rõõmuks konnale musi andmas, siis pidi Jüri Arraku «Suure Tõllu» piltidele loetava teksti juurde kirjutama. Nüüd aga sai Andrusel ja Heikil ühes Lottemaaga valmis ka uus raamat, «hea raamat», nagu kuulutab üks poiss teose tiitellehel. Kogupereraamat.

10.04.2015 13.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto