Sisukord
Arvamus
Postimees
13.04.2015
Eesti Palju õnne Male Horoskoop Dilbert Kümme aastat Reformierakonna juhtimisel Mälumäng Politsei seoks trahvi suuruse rikkuja sissetulekuga Eesti lühiuudised Pirital joosti veteranide auks Eesti kodanikud viidi Jeemenist Djiboutisse Tagakülg 1304esikas Tervise hinnaga Ukrainast ema päästmas Pomerants: me ei hakka Hiiumaal naftat puurima Vaata, millistel tingimustel ahju parandamiseks riigilt raha saab Majandus Pomerants: me ei hakka Hiiumaal naftat puurima Ateena viha ja vaesus Välismaa Putin tervitas õigeuslikke ja venelasi Eesti kodanikud viidi Jeemenist Djiboutisse Islamiriik hävitas iidse Nimrudi linna Clintoni teine katse Paavsti genotsiidi-avadus tõi kaasa türklaste pahameele Ateena viha ja vaesus Arvamus Alan Vaht: kas viime Eesti Euroopa viie vaeseima riigi hulka? Aarne Leisalu: poliitik, ettevõtja ja investeering Päeva karikatuur Juhtkiri: kui hea on Eestis lapsi kasvatada? Kadri Hansalu: kõlbmatu poliitika Postimees 1934. aastal: maailma väärtuslikum maal varastati Ahto Lobjakas: Põhjamaade heidutus ja Balti viimnepäev Lugeja kiri: riigikogu pesamuna minevik ei õigusta õelutsemist Vello Saar: miks soovitakse tappa lüpsvat lehma? Kultuur Perekond Bélieri nime tasub meeles pidada Sport Spordi lühiuudised Pinge jäi õhku — Kalev takerdus maa-ala kaitsesse Mercedesele Hiinast kaksikvõit ja uus tüli Taaramäe näitas head vormi Pärnu võit ajas veerandfinaalis kired lõõmama Ülevõim särava vanameistri eestvedamisel Võrkpalli finaalseeria: rollid vahetusid ja kõik algab otsast Neljapaat alustas võidukalt, esialgne plaan paigas Tarbija Vaata, millistel tingimustel ahju parandamiseks riigilt raha saab Tartu Tammeka jättis Narva Transi varju Tammistu perekeskus kutsub elavale arutelule Uue võimuliidu plaanid tõmbasid hotelliehitusele pidurit Lääneringi uutel viaduktidel sõidavad varsti autod Taktikalise laskmise keskus avab peagi uues kohas uksed Mariupolis opereerivad kirurgid haavatuid «Maali vaateid kohtadest ...»* Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Hansalu: kõlbmatu poliitika

2 min lugemist
Kadri Hansalu FOTO: Liis Treimann

Uus koalitsioon on sündinud ning ministeeriumid-institutsioonid kolme erakonna vahel ära jagatud. Eesti ühe nõmedama poliitilise traditsiooni järgi aga hakkame lähikuudel nägema ka riigifirmade nõukogukohtade jaotamist.

Kui tavapäraselt on seda teha suhteliselt lihtne – koalitsioonist välja jäänud erakondade liikmed vahetatakse uute võimuparteide esindajate vastu välja, siis seekord seistakse lõhkise küna ees. Seekord polegi erakonda, keda välja heita. IRLi mehed ja naised tuleb lihtsalt kuidagi muudmoodi firmadesse juurde sokutada ning esialgu tundub, et selleks on kaks varianti: kas tehakse vahetused parteitute spetsialistide või Reformierakonna ja sotside esindajate arvelt, keda on mitmetes nõukogudes mitu.

Eriti hull on asi väikeste nõukogudega, kus variante eriti ei olegi. Kas näiteks Eesti Loto neljaliikmeliselt nõukogust visatakse siis välja ettevõtja Heino Harak või rahandusministeeriumi nõunik Sören Meius? Vaevalt et kaks senist võimuparteid oma ainsatest esindajatest loobuda kavatsevad.

Tõenäoliselt on nõukokku vaja ka riigiametnikku, kes asja koos hoiaks. Nii et ainus võimalus näib olevat heita pardalt ettevõtjad – just need, kellest tegelikult riigiettevõtete nõukogudes kõige rohkem abi on. Kas tõesti peab poliitikute pärast Elroni nõukogust lahkuma eduka keemiaettevõtte Henkel Balti juht Siiri Odrats-Koni? Enamik nõukogusid on siiski suuremad ning parteituid spetsialiste on seal rohkem, kuid nende osakaalu vähendamine lihtsalt seetõttu, et iga koalitsioonipartei tahab omada riigiettevõtetega otseliini, tundub äärmiselt vale samm.

Lisaks pärsib üldse pidev nõukogude ümbertegemine nende töövõimet. Alles aasta tagasi toimus IRLi meeste ja naiste likvideerimine ning sotside ametisse nimetamine. Riigiettevõtted tegelevad keerulistes valdkondades ja nende tundmaõppimine on suur töö. Kuna nõukogud mängivad riigiettevõtete juhtimisel väga olulist rolli, on oluline ka liikmete omavaheline koostöövõime, mille väljakujunemiseks läheb aega.

Riigifirmade tegevust analüüsinud praegune LHV Grupi juhatuse liige Erkki Raasuke ütles veebruaris toimunud Tark Grunte Sutkiene ja Postimehe ühisel majanduskonverentsil, et riigi äriühingute juhtimisel on ära kasutatud kõik võimalused, et näidata, kuidas praegune süsteem ei toimi. Ta viitas sellega just koalitsioonierakondade liikmete paigutamisele nõukogudesse ning ütles, et lihtsaim võimalus organisatsiooni mürgitamiseks on tekitada usaldamatus juhtide osas, mida praegune süsteem teebki.

Konverentsil osalesid ka tollased peaministrikandidaadid, kes väitsid, et saavad probleemist aru, ning ka Raasuke oli pärast konverentsi lootusrikas, et midagi võib hakata muutuma. Lähikuud näitavad, kas see tõepoolest ka nii on. Mina sellele panustada ei julgeks.

Seotud lood
11.04.2015 14.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto