Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (8) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (15) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (26) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (18) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (14) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1929. aastal: «Piile-eit» ämmamooriks

2 min lugemist

Läinud suvel märkas Kokora vallas elutsev 16-aastane Aliide P., et ta rasedaks on jäänud. Ta avaldas saladuse oma sõbrannale ja seletas, et ta neiuna ei tahaks emaks saada. Sõbranna sosistas talle kõrva, mingu «Piile-eide» juure. Rahva seas «Piile-eide» nime all tuntud vanake, kodanlise nimega Leena Piiroja oli vallavaene, kes elatas end kerjamisest. Ta elutses ühes oma pimeda ja poolkurdi 77-aastase küljeluuga keset metsa asuvas pimedas saunahütikeses.

Külalise soovi kuuldes tuhnis vanake veidi aega nurgas kapi kallal, tõi sealt pudeli mingisuguse vedelikuga ja andis seda juua. Jook oli mõru ja kibe. Olid lonksud tehtud, sädistas hambuta eit tütarlapsele, et kui rohi ei aita, tulgu nädala pärast tagasi.

Nädala möödumisel ei tundnud tütarlaps mingisugust muudatust. Seekord eit ei pakkunud kibedat rohtu, vaid laskis tütarlapsel voodi heita ja tohterdas tema kallal. Oma vaeva eest sai ta tütarlapselt 10 krooni.

Tagajärg oli seekord kätte saadud. Paari päeva pärast läksid tohterdatu valud nii suureks, et kohalik jaoskonna-arst haige juure kutsuti. Arsti ilmumisel oli sünnitus juba möödas ja tohtri hoole all paranes noor ema varsti.

Nüüd läks asi ametivõimude kätte. Tütarlaps tunnistas kõik üles. Kuid vanaeit raidus vastu kui rauda: tüdruk ajavat tühja lori. Ta ei tundvat üldse seda inimest. Et see aga ei tahtnud õige olla, seda tõendasid tütarlapse seletused, milledes muuseas väga täpselt oli kirjeldatud «Piile-eide» onnikese sisseseade.

Tartu-Võru rahukogu leidis, et Aliide P., 16 a. vana, jätab väljaarenemata inimese mulje, kes täiesti aru ei saa ümbritsevatest nähtustest ja kuriteo kordasaatmisel tegutses arusaamiseta. Süüdistus tema vastu lõpetati ära. Küll aga läks kohtu alla «Piile-eit». Kaitsjaks võttis ta ühe tuntuma Tartu advokaadi. Tunnistajaks tõi välja ka oma vigase mehe. Kuid musta ei saa ikka valgeks teha ja kohus mõistis Leena Piiroja 3 aastaks ja 6 kuuks vangikotta. Varasemalt oli ta varguste eest karistatud 3-kuulise vangistusega.

PM 15.04.1929

Seotud lood
    19.02.2020 20.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto