Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.04.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Külarahvas võitleb kõrgepingeliini vastu Tagakülg Palo lubab suuri muudatusi Kohus mõistis lapse sandistanud mehe pikaks ajaks vangi Pärnumaal hukkus kokkupõrkes kaks inimest Täna algab Tartus kevadet kuulutav Maamess Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Nüüd on see käes — hoiuseintressid langesid nullini Välismaa Hiinlased õigustavad olukorda Tiibetis Eksperdid naasid Ukraina õnnetuspaigale viimseid ohvreid otsima Välismaa lühiuudised Arvamus Kõva sõna Indrek Kuus: osta Tesla ja ära mölise! Juhtkiri: Saue vald, enamasti ohutu* Postimees 1911. aastal: rotid pandi kirikuvande alla Päeva karikatuur Uno Schultz: pakkuda istet Rootsi moodi ehk mõrane ühiskond Edward Lucas: leebe läbipaistvus ei vaigista Venemaa paranoiat Erkka Jaakkola: (varjatud) lobitööst Eestis ja Euroopas Kultuur Lühipõnevikud «Distants» ja «Kaastundeavaldus» Postimees Kinos Peep Puks 75 – mis siis!? Sport Spordi lühiuudised Kalev lõpetas põhiturniiri kaotusega Pärnu mängis taas Tarva kaunilt üle Avastarti ootaval neljasüstal on vaid üks võimalus Horvaatia sõdalane ja Sloveenia imeväravavaht Tarbija Kassi puhul loeb armsus Tartu Autor teeb oma lugejast autori Rongireisijatel tuleb suvel ka bussiga sõita Koolitants jõuab nädalavahetusel Emajõelinna Aivar Riisalu: olen Tartu volikogus nn aknaalune Tänavakunst ulatub festivalil mitmesse kohta Loomade varjupaik pani välja annetuskasti Nurgakivisse müüriti rahva soovid Tosin pildikest Vladimir Šokmani elust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1911. aastal: rotid pandi kirikuvande alla

1 min lugemist

Kaks rahvavaenlast. Tahan siin mõni rida meile üliväga vastumeelsetest ja tülitavatest olevustest kirjutada – rottidest ja kärbestest.

Kui palju saab perenaine nende loomakeste pärast kannatada: peab tihti roti näritud tükka leiva seest välja lõikama, liha, võid, juustu kinni katma, et rotid ära ei näriks, jahu seest alatihti mustuse raasukesi välja korjama, mida rotid oma külaskäigu tunnistuseks sinna on jätnud. Kui paljudele lihatünnikestele ja võinapakestele ei saa augud sisse näritud ja need ära rikutud, väljaarvamata veel kapid ja põrandad. Mõnegi hää inimese öörahu saab roti kära ja kolamise pärast rikutud, seda enam, et meie aja inimesed närvilised on.

Päälegi kipuvad praegu rotid meil iseäranis hädaohtlikuks minema, kuna nemad ka katku edasikandjad on.

Ja teised olevused – kärbsed – kui palju tuleb perenaisel kulbiga üle supikausi riisuda, et kolmenurgalisi loomakesi päästa, kes seal upuvad.

Nii mõnigi päikesevanni armastaja peab kiili jooksma, unustamata veel sarvekandjaid maal.

Iga parem toiduraasuke saab kärbeste poolt väga viisakalt kuni suuni saadetud ja tihtigi veel kaugemale.

Mõnigi kaunikeste peegel läheb õige ruttu tahmaseks, sest kärbestel on edevust.

Rotid tegid juba kesk-ajal inimestele nõnda palju kahju, et üks Rooma paavst nemad, nagu ketserid, kirikuvande alla pani. Kirikuvanne mõjusgi sedavõrd selle tõuu roti (Mus rattus, mustjas-pruun pööningu-rott) pääle, et tema välja surema kipub. Teda võib ainult sügaval maal veel leida.

16.04.1911

Seotud lood
    15.04.2015 17.04.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto