Sisukord
Kultuur
Tänane leht
16.04.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Mälumäng Male Külarahvas võitleb kõrgepingeliini vastu Tagakülg Palo lubab suuri muudatusi Kohus mõistis lapse sandistanud mehe pikaks ajaks vangi Pärnumaal hukkus kokkupõrkes kaks inimest Täna algab Tartus kevadet kuulutav Maamess Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Nüüd on see käes — hoiuseintressid langesid nullini Välismaa Hiinlased õigustavad olukorda Tiibetis Eksperdid naasid Ukraina õnnetuspaigale viimseid ohvreid otsima Välismaa lühiuudised Arvamus Kõva sõna Indrek Kuus: osta Tesla ja ära mölise! Juhtkiri: Saue vald, enamasti ohutu* Postimees 1911. aastal: rotid pandi kirikuvande alla Päeva karikatuur Uno Schultz: pakkuda istet Rootsi moodi ehk mõrane ühiskond Edward Lucas: leebe läbipaistvus ei vaigista Venemaa paranoiat Erkka Jaakkola: (varjatud) lobitööst Eestis ja Euroopas Kultuur Lühipõnevikud «Distants» ja «Kaastundeavaldus» Postimees Kinos Peep Puks 75 – mis siis!? Sport Spordi lühiuudised Kalev lõpetas põhiturniiri kaotusega Pärnu mängis taas Tarva kaunilt üle Avastarti ootaval neljasüstal on vaid üks võimalus Horvaatia sõdalane ja Sloveenia imeväravavaht Tarbija Kassi puhul loeb armsus Tartu Autor teeb oma lugejast autori Rongireisijatel tuleb suvel ka bussiga sõita Koolitants jõuab nädalavahetusel Emajõelinna Aivar Riisalu: olen Tartu volikogus nn aknaalune Tänavakunst ulatub festivalil mitmesse kohta Loomade varjupaik pani välja annetuskasti Nurgakivisse müüriti rahva soovid Tosin pildikest Vladimir Šokmani elust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Puks 75 – mis siis!?

1 min lugemist
Peep Puks filmi «Koduküla» võtetel. On 1969. aasta varajane hommik. Reedel saab maestro 75-aastaseks. FOTO: Enn Säde

On inimesi, kes räägivad pikalt, aga ei ütle midagi, ja on neid, kes paari lausega ütlevad suuri asju. «Juhan Liivi lugu», «Tammsaare», «Koduküla», «Kuuvikerkaar»… Peep Puksi filme vaadates saad aru, et just selline ongi Eesti maa ja eestlane.

Napilt poole tunniga jõutakse tuumani. Puks vaatleb Juhan Liivi ja tõuseb luuletaja kõrgusele. Ei jää Tammsaarest rääkides kirjanikule alla. «Kodukülas» teeb nähtavaks tunde – pisarateni helge nostalgia.

Mõistusega tehtud filmid on ohutud, need ei lähe südamesse. Puksi filmid on «ohtlikud», need lähevad südamesse, teevad hinge hellaks, olemise nukraks.

Mitte igale õnneks ei antud

selgesti näha,

Mitte kõigile õnneks ei antud

selgesti kuulda,

armastada palavalt

isamaad,

kannatada temaga.

(Juhan Liiv)

Peep Puksile on antud. On antud isamaa-armastus, on antud näha ja kuulda – kuidas muidu saaks ta filmid hinge kõnetada. Lihtsad, selged ja karged nagu allikavesi. Näiliselt kergesti järele aimatavad, aga kuidas sa teed järele allikavett?

Puks on üks Eesti kuldsetest dokumentalistidest, kes möödunud sajandi 1970. aastatel, eesti dokumentaalfilmi kõrgajal, laineharjal liikus. Klassik klassikute kõrval!

Palju õnne!

Ja ikka seisab mõni poiss, katkised püksid jalas ja nokata müts peas, kuskil õueväravas, kuulates ja läbi pulkade vahtides, ilma et isegi õieti teaks, mida ta nii väga kuulab ja vahib.

(A. H. Tammsaare)

Seotud lood
15.04.2015 17.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto