Sisukord
Arvamus
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (4) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (46) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (2) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rivo Veski: kohutav pagasiparanoia

2 min lugemist
Rivo Veski. FOTO: Liis Treimann

Kui midagi kusagil meie teadmata meile kuuluvate esemetega toimetatakse, kipuvad ikka tekkima kahtlused, et mis siis, kui seal on mõni turvaauk. Kui mulle tehakse liiga, minu tagant varastatakse. Ja kui midagi kaob, on alati selles keegi süüdi, aga kindlasti mitte mina.

Ilmnebki kergemat sorti paranoia, kui mõelda, mida kõike meie asjadega võidakse teha, mida me paha aimamata lennujaamas lennule registreerides ära anname. Kas need ikka jõuavad lennukile, kas vahemaandudes saan ikka kindel olla, et pagas jõuab minuga ka lõppsihtkohta. Ilmselt lõpuni ei saa kunagi kindel olla, kuid on päris mitu asja, mida reisija ise ära teha saab, et kadumisi ja võimalikke vargusi ennetada.

Selle asemel, et käte värinal oma hoolikalt pakitud pagas lennule registreerides ära anda ja samal ajal pingsalt mõelda, kui palju eurosid kogu sinna läkitatud varandus kokku maksab, oleks targem oma kaasasreisiv kohver kindlustada.

Kuigi eelkirjeldatud värina saatel minnakse sageli ka lennukile, peas vasardamas mõte, et ju ikka miski kaotsi läheb, siis väärtuslikem ja lennukisalongi sobilik kraam võiks ju hoopis sinu endaga kaasas – käsipagasis reisida.

Tegelikult on kartused äraantava pagasi suhtes täiesti põhjendatud ning ei ole sugugi tarvis seda naeruvääristada. Kuid hirmu, paranoidseid mõttemustreid ja stressirohket lennukiistmel istumist saab ära hoida ning tegelikult teab seda iga lennureisija ise suurepäraselt.

Miskipärast – kas teadmatusest, soovimatusest süveneda või siis lihtsalt laiskusest ei loeta üle elementaarseid nõudeid, mis näiteks Euroopas kehtivad ning mis on kättesaadavad ka lennujaamade kodulehekülgedelt.

Äraantava pagasiga seotud ärevushäirete vältimiseks võiks näiteks pagasiluku ära kindlustada – see tähendab soetada kohver, mis on avatav vaid koodiga või siis pagas enne äraandmist sisse kiletada.

Samuti on nutikas teha lennujaama töötajatega koostööd – olla ise abivalmis ja sõbralik ning loobuda plaanist kedagi esimesel võimalusel süüdistada, kui midagi kaob. Sageli võib olla, et esmapilgul kadunud asi polnudki kadunud, vaid sattus äraantava kohvri asemel käsipagasisse või vastupidi.

Et vähendada paljaksröövimise võimalust miinimumini, tasub veidi vaeva näha ning kogu kohvri sisu läbi mõelda ja hoolikalt pakkida. Enda mälu kontrollimiseks pole sugugi halb mõte teha nimekiri kohvrisse läinud esemetest või suisa pildid, et hiljem sinnapandu kohta hea ülevaade oleks. Lihtsamalt öeldes, pagasiparanoiade vältimiseks tasub juhinduda ütlusest – usalda, aga kontrolli – ja see kehtib nii iseennast kui lennujaama töötajaid silmas pidades.

Seotud lood
20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto