Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.04.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Jõhvi vald lõpetab vangide õpetamise Majanduse lühiuudised Tagakülg Vallajuht: meediakära aitab mõisa turustada Valitsus kiitis heaks saja päeva tegevuskava Kaagvere erikoolist saab Maarjamaa hariduskolleegium Eesti EXPO paviljon hakkab ilmet võtma Google: teised riigid peaks Eestist eeskuju võtma Rõivas palus oma soovituse pärast vabandust Eesti lühiuudised Suurimad isikliku raha kulutajad valimistel Male Ambitsioonikas nimevahetus tekitab küsimusi Horoskoop Mess täidab meeste ja masinatega kuus hektarit Majandus Müük nõuab oskust leppida tagasilükkamisega Muuga LNG terminal sai uue pretendendi Välismaa Välismaa lühiuudised «Putin, saada meile raha» Türgi peaminister kahtlustab paavsti vandenõus Arvamus Andrus Karnau: roheline valitsus Ruta Arumäe: nõu saada peaminister ei soovinud Lugeja kiri: seik pagariäri trepil Lugeja kiri: kolm küsimust Urmas Paetile Juhtkiri: poliitilised otsused nõuavad ausaid selgitusi Rivo Veski: kohutav pagasiparanoia Postimees 1931. aastal Päeva karikatuur Valdo Randpere: meie arengut puudutavate küsimuste vastused peituvad edukuses välisturgudel Sport Spordi lühiuudised Rapla läks Valga vastu juhtima Bayerni mõistus jäi mängule hiljaks Mariel Gregor: miks läheb parimas eas mängija koondise asemel tööle? Levkoi: töö on pooleli, oleme võimelised enamaks Tänapäeva male – mobiiliäpi abil suurmeistriks? Tarbija Karaiimid – visa rahvakild Trakais Euroopa väikseim suurriik kohe siinsamas Juutidelt laenatud retseptid Tartu Treffneri õpilased tõid kooliteatrite festivalilt grand prix’ Linn avab uusi aiarühmi Maamessil võtsid mõõtu noored aednikud Tõrvandis käib õhtul tontide püüdmine Kunstitöö paneb ahhetama Tartu sai uue volikogu esimehe ja abilinnapea Tartu kesklinna platsile tuli 138 nimepakkumust Keelatud uurimisharust sai ühiskonnateaduste alustala Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rivo Veski: kohutav pagasiparanoia

2 min lugemist
Rivo Veski. FOTO: Liis Treimann

Kui midagi kusagil meie teadmata meile kuuluvate esemetega toimetatakse, kipuvad ikka tekkima kahtlused, et mis siis, kui seal on mõni turvaauk. Kui mulle tehakse liiga, minu tagant varastatakse. Ja kui midagi kaob, on alati selles keegi süüdi, aga kindlasti mitte mina.

Ilmnebki kergemat sorti paranoia, kui mõelda, mida kõike meie asjadega võidakse teha, mida me paha aimamata lennujaamas lennule registreerides ära anname. Kas need ikka jõuavad lennukile, kas vahemaandudes saan ikka kindel olla, et pagas jõuab minuga ka lõppsihtkohta. Ilmselt lõpuni ei saa kunagi kindel olla, kuid on päris mitu asja, mida reisija ise ära teha saab, et kadumisi ja võimalikke vargusi ennetada.

Selle asemel, et käte värinal oma hoolikalt pakitud pagas lennule registreerides ära anda ja samal ajal pingsalt mõelda, kui palju eurosid kogu sinna läkitatud varandus kokku maksab, oleks targem oma kaasasreisiv kohver kindlustada.

Kuigi eelkirjeldatud värina saatel minnakse sageli ka lennukile, peas vasardamas mõte, et ju ikka miski kaotsi läheb, siis väärtuslikem ja lennukisalongi sobilik kraam võiks ju hoopis sinu endaga kaasas – käsipagasis reisida.

Tegelikult on kartused äraantava pagasi suhtes täiesti põhjendatud ning ei ole sugugi tarvis seda naeruvääristada. Kuid hirmu, paranoidseid mõttemustreid ja stressirohket lennukiistmel istumist saab ära hoida ning tegelikult teab seda iga lennureisija ise suurepäraselt.

Miskipärast – kas teadmatusest, soovimatusest süveneda või siis lihtsalt laiskusest ei loeta üle elementaarseid nõudeid, mis näiteks Euroopas kehtivad ning mis on kättesaadavad ka lennujaamade kodulehekülgedelt.

Äraantava pagasiga seotud ärevushäirete vältimiseks võiks näiteks pagasiluku ära kindlustada – see tähendab soetada kohver, mis on avatav vaid koodiga või siis pagas enne äraandmist sisse kiletada.

Samuti on nutikas teha lennujaama töötajatega koostööd – olla ise abivalmis ja sõbralik ning loobuda plaanist kedagi esimesel võimalusel süüdistada, kui midagi kaob. Sageli võib olla, et esmapilgul kadunud asi polnudki kadunud, vaid sattus äraantava kohvri asemel käsipagasisse või vastupidi.

Et vähendada paljaksröövimise võimalust miinimumini, tasub veidi vaeva näha ning kogu kohvri sisu läbi mõelda ja hoolikalt pakkida. Enda mälu kontrollimiseks pole sugugi halb mõte teha nimekiri kohvrisse läinud esemetest või suisa pildid, et hiljem sinnapandu kohta hea ülevaade oleks. Lihtsamalt öeldes, pagasiparanoiade vältimiseks tasub juhinduda ütlusest – usalda, aga kontrolli – ja see kehtib nii iseennast kui lennujaama töötajaid silmas pidades.

Seotud lood
16.04.2015 18.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto