R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eksperdid naasid Ukraina õnnetuspaigale viimseid ohvreid otsima

Kadri Veermäe
, välisuudiste toimetaja
Eksperdid naasid Ukraina õnnetuspaigale viimseid ohvreid otsima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hollandi eksperdid möödunud kuul Ida-Ukrainas õnnetuspaigal.
Hollandi eksperdid möödunud kuul Ida-Ukrainas õnnetuspaigal. Foto: SCANPIX

Nädala alguses jõudis Hollandi uurijate juhitav rahvusvaheline meeskond tagasi Ukrainasse, et jätkata mullu juulis alla tulistatud Malaisia reisilennuki õnnetuspaiga uurimist. Seekordse lähetuse eesmärk on pääseda katastroofikoha loodenurka, mida oli enne sealkandis möllavate lahingute tõttu ohtlikuks peetud, teatas eile meeskonna juht.  

«Meeskond on Donetskis ja on valmis neljapäeval tööd alustama,» teatas Pieter Jaap Aalbersberg Haagis toimunud pressikonverentsil. Päev varem oli Ukraina väljaanne UNIAN kirjutanud, et see, mida uurijad teha saavad, sõltub siiski endiselt kohapealsest julgeolekuolukorrast.

«Meie eesmärk on teha kõik, mis on meie võimuses, et tuua Hollandisse tagasi ohvrite jäänuseid, reisijate isiklikke asju ja lennukivraki tükke,» ütles Aalbersberg veel. Kuigi õnnetusest on möödas juba kolmveerand aastat, jõuavad meediasse siiani teated, et üks või teine kohalik on leidnud õnnetuspaigast inimese kehaosa. Viimati leidsid lähedal asuva Grabovo küla elanikud ühe naissoost ohvri jala.

Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud lennuk tulistati alla Šahtjorski rajooni kohal. Seal vedeleb tänini MH17 pardal viibinute nipsasju, ehteid ja isegi passe ning seal käinud ajakirjanike sõnul hõljub kogu piirkonna kohal surma lõhn.

Kriminaaluurimist juhivad Hollandi võimud, kellele on tehtud ka ülesandeks välja selgitada toimunu põhjus.

Ukrainas viibiv meeskond keskendub nüüd kahele lennuki allakukkumise piirkonna äärealale, millest üks asub Grabovost umbes kümne kilomeetri kaugusel Petropavlivkas. Boeng 777 lendas allatulistamise hetkel kõrgel ning seetõttu on rusud laiali pillutatud suurele maa-alale. 

Kuigi veebruaris sõlmitud Minsk-2 leppest alates on kokkupõrked Ida-Ukraina venemeelsete separatistide ja Ukraina valitsusvägede vahel vaibunud, on maamiinid ja plahvatamata lõhkekehad pidev ohuallikas, selgitas rahvusvahelise meeskonna turvalisuse eest vastutav Hollandi õhuvägede ülem Theo ten Haaf uudisteagentuurile AFP. 30-liikmelisse meeskonda kuulub peale hollandlaste ka viis Malaisia uurijat ja üks austraallane.

«Nüüd, kus eesliin on liikunud, pääseme ohutult kohale. Kui julgeolekuolukord seda võimaldab, kestab missioon paar nädalat,» lisas ten Haaf. Üks eesmärke on läbi uurida kaks paika, mis põlesid lennuki allakukkumise järel kõige suurema leegiga, ning sealt loodavad eksperdid leida ka kahe seni kadunud hollandlase säilmeid. Ekspertide väitel võib nende otsimine osutuda ülikeeruliseks, sest need võivad olla kuni 30 cm sügavusel maa sees ja sellises seisus, et neist on raske DNA-proovigi võtta.

Nii Kiievi kui ka lääneriikide väitel tulistasid lennuki  Buk-raketisüsteemi abil alla venemeelsed separatistid, kuid Moskva sõnul on süüdistused alusetud ja kurjategijate leidmiseks võiks pöörata pilgu hoopis Kiievile. 

Tagasi üles