Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Heie Treier: hävitamine jumala nimel

FOTO: AFP / Scanpix

Islamiäärmuslased hävitavad sajandeid vanu kunstivarasid. Kunstiteoseid ja raamatukogusid on võimu ja kontrolli saavutamise nimel hävitatud varemgi. Kuidas ravida veel miljoneid inimhingi ja paljusid rahvaid, kellelt on võetud suur osa nende materiaalsest kultuurist, mälust ja ajaloost? 

Tellijale Tellijale

Selle aasta märtsi alguses jõudsid maailma avalikkuse ette sõnatuks tegevad videokaadrid, millel islamiäärmuslased (ehk ISIS) hävitamas sajandeid vanu muuseumi kunstivarasid, käes kirkad, massiivsed haamrid, elektripuurid. Nagu oleks filmitud reaalset stseeni keskajast. Eriti kummastav oli vaadata meeste tegutsemist hiigelsuurte tiivuliste viiejalgsete lõvifiguuridega, mida sai õpitud teismelisena kooli kunstiajaloo tunnis, tegemist on maailmakultuuri pärandiga, mis kuulub kõige esmasemasse lääne kunstiajaloo narratiivi.

Kui varasematel aastatel jõudsid teated pärandi hävitamisest avalikkuse ette ajaleheuudiste kaudu, siis nüüd on haavale soola raputamiseks filmitud kõik videosse, visualiseeritud taustamuusikaga, nagu oleks kõik vaid meelelahutus. Kunstiajaloolasena tunned täielikku abitust. Halb unenägu või? Ei kujuta ette, mis tunded valdavad kohalikke iraaklasi, kelle ajaloomälu kustutatakse, samuti rahvusvahelisi vastava ajalooperioodi uurijaid, antropolooge, arheolooge, kunstiteadlasi, muuseumitöötajaid...

17.04.2015 20.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto