Sisukord
Maamess
Tänane leht
17.04.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Jõhvi vald lõpetab vangide õpetamise Majanduse lühiuudised Tagakülg Vallajuht: meediakära aitab mõisa turustada Valitsus kiitis heaks saja päeva tegevuskava Kaagvere erikoolist saab Maarjamaa hariduskolleegium Eesti EXPO paviljon hakkab ilmet võtma Google: teised riigid peaks Eestist eeskuju võtma Rõivas palus oma soovituse pärast vabandust Eesti lühiuudised Suurimad isikliku raha kulutajad valimistel Male Ambitsioonikas nimevahetus tekitab küsimusi Horoskoop Mess täidab meeste ja masinatega kuus hektarit Majandus Müük nõuab oskust leppida tagasilükkamisega Muuga LNG terminal sai uue pretendendi Välismaa Välismaa lühiuudised «Putin, saada meile raha» Türgi peaminister kahtlustab paavsti vandenõus Arvamus Andrus Karnau: roheline valitsus Ruta Arumäe: nõu saada peaminister ei soovinud Lugeja kiri: seik pagariäri trepil Lugeja kiri: kolm küsimust Urmas Paetile Juhtkiri: poliitilised otsused nõuavad ausaid selgitusi Rivo Veski: kohutav pagasiparanoia Postimees 1931. aastal Päeva karikatuur Valdo Randpere: meie arengut puudutavate küsimuste vastused peituvad edukuses välisturgudel Sport Spordi lühiuudised Rapla läks Valga vastu juhtima Bayerni mõistus jäi mängule hiljaks Mariel Gregor: miks läheb parimas eas mängija koondise asemel tööle? Levkoi: töö on pooleli, oleme võimelised enamaks Tänapäeva male – mobiiliäpi abil suurmeistriks? Tarbija Karaiimid – visa rahvakild Trakais Euroopa väikseim suurriik kohe siinsamas Juutidelt laenatud retseptid Tartu Treffneri õpilased tõid kooliteatrite festivalilt grand prix’ Linn avab uusi aiarühmi Maamessil võtsid mõõtu noored aednikud Tõrvandis käib õhtul tontide püüdmine Kunstitöö paneb ahhetama Tartu sai uue volikogu esimehe ja abilinnapea Tartu kesklinna platsile tuli 138 nimepakkumust Keelatud uurimisharust sai ühiskonnateaduste alustala Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mess täidab meeste ja masinatega kuus hektarit

3 min lugemist
Eesti kaitsejõudude vajadustele kohandatud Fastraci traktori militaarmudel. FOTO: Kristjan Teedema

Kui Tartu linnapea Urmas Klaas eile keskpäeval õigeks ajaks maamessi avama jõudis, kihas suur väljanäitus juba külastajatest. Vilu ilm, vihmasagarad ja porine jalgealune pole ju uuest tehnikast või noorest õunapuust huvitatutele mingi takistus.

Vastsest värvist klantsivad traktorid, suured ja väikesed metsamasinad, tõstukid, ekskavaatorid ning mehed nende ümber kui mesilased – selline vaatepilt avanes eile ennelõunal maamessi korraldava ASi Tartu Näitused näituseväljakul seitsme meetri kõrguselt vaateplatvormilt.

Viimase ja selle kõrval oleva Tartu Ülikooli kliinikumi lastefondi annetuskasti on oma väljapaneku juures üles seadnud põllutehnika varuosi müüv Flint Kaubandus OÜ. Tõtt-öelda on annetuskast maamessil üsna ootamatu, miks siis nii?

«Tahame vaateplatvormiga inimestele rõõmu teha ja pakkuda ka võimalust väikeseks heateoks,» vastas Flint Kaubandus OÜ juhiabi Kadri Sihv.

Heategu ehk vaateplatvormi kasutamise eest võimaluste ja südametunnistuse järgi tehtav annetus läheb väga haruldast ja piinarikast nahahaigust põdevale kolmeaastasele Cassandrale leevendust pakkuvate hädavajalike nahahooldusvahendite soetamiseks.

Masinad nagu turismiobjektid

Südantsoojendav annetuskast väikese Cassandra heaks pole ainus uus ja üllatav asi tänavu juba 23. korda peetaval maamessil. Näiteks kahekorruselise maja kõrgune karjäärikallur Hitachi EH1100 oli kui turismiobjekt, mille kõrval mehed kannatlikult järjekorras ootasid, et saaks üles kabiinini ronida ja sinna kiigata.

«Tõime selle masina inimestele vaatamiseks, nii suuri kallureid naljalt ju oma silmaga ei näe,» ütles neid karjäärikallureid Eestis müüva Rotator Eesti OÜ hooldusjuht Toomas Salm.

Messile toodud Helena-nimeline hiigelkallur läheb Eesti Energia Kaevanduste Narva karjääri, kus seitse samasugust kallurit juba töötavad.

«Selline kallur sõidab karjääris ööpäevas läbi 500 kilomeetrit, juhid töötavad kolmes vahetuses ning töö käib viis päeva nädalas,» rääkis Toomas Salm.

Kanadas valmistatud Hitachi EH1100 mootori võimsus on 567 kilovatti ehk 760 hobujõudu. Suur kast on tehtud just põlevkivi vedamiseks, selle kandevõime on 63,5 tonni, kuid Salmi sõnul võib sinna laadida kuni 68 tonni põlevkivi. Täislastis kaalub karjäärikallur 113 tonni.

Eesti Energia Kaevandused ostab kokku 11 Hitachi EH1100 kallurit, iga masina hind on ligi 400 000 eurot. Tunnis 200 liitrit kütust võtva kalluri tööeaks on arvestatud 21 000 töötundi, mille jooksul sõidab masin maha 500 000 kilomeetrit. See pole loomulikult kõik, 21 000 töötunnile järgneb pensionipõlv ehk järelturg.

Suurusega üllatajaid võib varsti leida ka Eesti põldudelt. Messil võib tutvuda uue Guinnessi rekordi omanikuga viljakoristusel: väljas on 635-hobujõuline New Hollandi kombain CR 10.90, mille heedri laius on 13,6 meetrit. Tavaliselt sõidavad Eesti põldudel kuue meetri laiuste heedritega kombainid.

Guinnessi rekord viljakoristamisel püstitati just seda marki kombainiga, kaheksa tunniga koristati 797,656 tonni nisu. Keskmiseks tunnitootluseks saadi 99,7 tonni, suurim hetketootlus on 135 tonni tunnis. Kütust võtab see New Hollandi kombain tonni kohta 1,12 liitrit.

Teenistustraktor ja -haagis

Rekordiomaniku lähedal on Palmse Metall OÜ väljapanek, muu hulgas ka kaitseväest tuttavat rohelist värvi suur traktor suure käruga. «Põllumajandustehnika riigikaitse teenistuses,» tutvustas Lääne-Virumaal Vihula vallas töötava Palmse Metalli juht, enda sõnul suunanäitaja Bert Sild eksponaati.

Nimelt on Palmse Metallis õiget värvi roheliseks värvitud traktorile JCB Fastrac 3230-65 paigaldatud erivarustus ning see on kohandatud Eesti kaitsejõudude vajadustele. Tavalisest Fastraci traktorist eristavad militaarmudelit tugevdatud põhja- ja paagikaitse, buldoosersahk, vints ja universaaltõstuk.

Traktoriga samasse komplekti kuulub Palmse Metallis konstrueeritud ja valmistatud väga kulumiskindlast terasest haagis, mis kannab kaubamärki Palmse Trailer. Nii traktor kui ka haagis on juba teenistuses, seda kasutavad pioneerpataljoni mehed.

«Neil on ju sellist traktorit ja haagist väga vaja, pioneerpataljoni võitlejad kaevavad kaevikuid, langetavad metsa, ehitavad sildu,» selgitas Sild.

Juttu ja vaatamist jätkuks kauemaks, sest rahvusvahelist põllumajandusnäitust, rahvusvahelist puidutöötlemis- ja metsandusnäitust, aiandusnäitust ja toidumessi koondav Baltimaade suurim maamess võtab Tartus Tähtvere linnajaos enda alla ligi 60 000 ruutmeetrit näitusepinda nii õues kui ka katuse all.

Väliseksponentidest on seekord kõige jõulisemalt Tartus esindatud Soome, kust on kohal 18 ettevõtet, järgnevad Läti 13 ja Leedu kaheksa ettevõttega. Tulijaid on ka Poolast, Rootsist, Taanist, Saksamaalt ja Ühendkuningriigist.

Lisaks tehnika ning toidu- ja aiakauba tutvustamisele-pakkumisele peetakse maamessil seminare, eile võistlesid seal noored aednikud ning täna algab kahepäevane rahvusvaheline raievõistlus «Kevadkarikas 2015».

Et ilmateenistus lubab ka tänaseks ja homseks vihma, on laupäeva õhtuni kestvale maamessile mõistlik tulla kummikutega.

Seotud lood
16.04.2015 18.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto