Türgi peaminister kahtlustab paavsti vandenõus

Saksa ohvitseri foto küüditatud armeenlaste perest. FOTO: Reuters/ScanPix

Armeenia genotsiidi 100. aastapäeva eelõhtul on Ankara võitlus selle suure veretöö genotsiidiks nimetamise vastu läinud nii tuliseks, et peaminister Ahmet Davutoğlu süüdistab paavst Franciscust Türgi-vastase kurja vandenõuga liitumises ning lendavad üleskutsed muuta Hagia Sophia «vastukaaluks» kiirendatud korras tagasi mošeeks.

Tellijale Tellijale

«Praegu sepistatakse meie vastu kurja rinnet,» ütles Davutoğlu Türgi võimuerakonna AKP valimisprogrammi ja juuni alguses parlamenti pürgivaid kandidaate tutvustaval üritusel Ankaras. «Nüüd on selle vandenõuga liitunud paavst.» Ajalehe Hürriyet kohaselt väitis Davutoğlu, et selle välismaise vandenõu taga on omakorda kodused opositsioonijõud – Vabariiklik Rahvaerakond ja Rahva Demokraatiapartei.

Ankara mufti Mefail Hızlı väitel aga esindas paavsti möödunudpühapäevane sõnavõtt, kus ta nimetas 1915. aastal alanud tapatalguid armeenlaste kallal 20. sajandi esimeseks genotsiidiks, moodsat ristisõda. «Ausalt öeldes ma usun, et paavsti märkused vaid kiirendavad Hagia Sophia taasavamist moslemite pühakojana,» tsiteeris Hızlı reaktsiooni Hürriyet.

16.04.2015 18.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto