Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.04.2015
Eesti Palju õnne Dilbert Jõhvi vald lõpetab vangide õpetamise Majanduse lühiuudised Tagakülg Vallajuht: meediakära aitab mõisa turustada Valitsus kiitis heaks saja päeva tegevuskava Kaagvere erikoolist saab Maarjamaa hariduskolleegium Eesti EXPO paviljon hakkab ilmet võtma Google: teised riigid peaks Eestist eeskuju võtma Rõivas palus oma soovituse pärast vabandust Eesti lühiuudised Suurimad isikliku raha kulutajad valimistel Male Ambitsioonikas nimevahetus tekitab küsimusi Horoskoop Mess täidab meeste ja masinatega kuus hektarit Majandus Müük nõuab oskust leppida tagasilükkamisega Muuga LNG terminal sai uue pretendendi Välismaa Välismaa lühiuudised «Putin, saada meile raha» Türgi peaminister kahtlustab paavsti vandenõus Arvamus Andrus Karnau: roheline valitsus Ruta Arumäe: nõu saada peaminister ei soovinud Lugeja kiri: seik pagariäri trepil Lugeja kiri: kolm küsimust Urmas Paetile Juhtkiri: poliitilised otsused nõuavad ausaid selgitusi Rivo Veski: kohutav pagasiparanoia Postimees 1931. aastal Päeva karikatuur Valdo Randpere: meie arengut puudutavate küsimuste vastused peituvad edukuses välisturgudel Sport Spordi lühiuudised Rapla läks Valga vastu juhtima Bayerni mõistus jäi mängule hiljaks Mariel Gregor: miks läheb parimas eas mängija koondise asemel tööle? Levkoi: töö on pooleli, oleme võimelised enamaks Tänapäeva male – mobiiliäpi abil suurmeistriks? Tarbija Karaiimid – visa rahvakild Trakais Euroopa väikseim suurriik kohe siinsamas Juutidelt laenatud retseptid Tartu Treffneri õpilased tõid kooliteatrite festivalilt grand prix’ Linn avab uusi aiarühmi Maamessil võtsid mõõtu noored aednikud Tõrvandis käib õhtul tontide püüdmine Kunstitöö paneb ahhetama Tartu sai uue volikogu esimehe ja abilinnapea Tartu kesklinna platsile tuli 138 nimepakkumust Keelatud uurimisharust sai ühiskonnateaduste alustala Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: poliitilised otsused nõuavad ausaid selgitusi

2 min lugemist

Kui vanemad peavad lastele rääkima, et lähiajal tuleb perel rahaasju varasemast natuke teistmoodi korraldada, pole vast põhjust teha seda etteheidete vormis. Ikka ausalt selgitades, miks oleks otstarbekas pere eelarvet mõnevõrra teistmoodi jaotada, igatahes mitte noomida ja näägutada. Muidugi toob näiteks taskuraha kärpimine pahameelt, kuid kokkuvõttes tekib lisaks emotsioonide tulvale ka mõistlik arutelu. Ja arusaamine.

Valitsus kavatseb kütuseaktsiisi tuleval aastal tõsta 14 protsenti diislikütuse puhul ja 10 protsenti bensiin puhul, järgneval kolmel aastal 10 protsenti aastas. Värskelt teise valitsuse moodustanud Taavi Rõivas on seoses kütuseaktsiisi plaanitava tõusuga juba mitmendat päeva avalikkuse tule all. Otse öeldes on peaminister sulpsatanud supi sisse ja sellest pole kerge välja ujuda. Meedia võib näida julm, kuid kui sõnum pole selge ja sirge, siis juhtubki, et tekivad tõlgendused. Siis vabandused. Siis vabanduste tõlgendused.

See töötab nagu telefonimängu ahel. Ühe piisavalt selgitamata jäänud majanduslik-poliitilise otsuse ümber on väga kiiresti loodud täiesti uus kontekst. Siit jääb vaid väike samm solvamiste ja solvumisteni, mis kõik tuleb omakorda ära klaarida, kui tahetakse edasi minna.

Valimiskampaania ajal tehti meile selgeks, et raha on olemas ja seda tuleb mõnevõrra teisiti jaotada. Või kinnitati vastuseks ajakirjanike küsimusele, et katteallikad on olemas. Sest lubadused olid ju suured.

Osa neist lubadustest vormistati koalitsioonileppeks ning kate katteallikatelt on langemas. Aga ka nüüd kuulsime selgituste asemel õiendusi, nagu võitlus «pahede» ja «saastamisega». Selmet otse välja öelda, mis on eesmärk ja kuidas need otsused meid mõjutavad – kuidas ühiskonna areng sellest lõpuks võidab. Miks on, piltlikustades, vaja raha puuraukude asemel maksumaksja taskust välja puurida. Ja et tegelikult on ju raha riigi tulupoolde juurde vaja. Vägevat majanduskasvu ei paista. Just sel nädalal kärpis rahandusministeerium tänavust kasvuprognoosi 0,5 protsendipunkti võrra, kahele protsendile.

Ausalt rääkida võib tunduda mõnikord keeruline, teades ette vastureaktsioonina tekkivat pahameelt. Keerutamisega saavutatav tulemus on paraku hullem. Kütuse- ja automüüjad on joonistanud üsna musti stsenaariume, võib-olla ka kohati ülevõimendades.

Kuid peredel ja madalapalgalistel, kes peaksid koalitsioonileppe järgi kõige enam võitma, tekib paratamatult küsimus, kas nad summa summarum üldse võidavadki. Ettevõtjaid omakorda paneb muretsema diislikütuse aktsiisi plaanitav järsem tõus tuleval aastal. Ja see mõjutab kokkuvõttes kõiki valdkondi, kogu majanduskeskkonda. See kõik vajab selgust, lahtirääkimist. Keevat suppi on aga väga raske süüa.

Seotud lood
16.04.2015 18.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto