Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rivo Noorkõiv, Mikk Lõhmus: haldusreform — vabatahtlikkusest jääb väheks

Rivo Noorkõiv FOTO: Liis Treimann

Vabatahtlikud ühinemised ei muuda omavalitsuse toimimise õiguslikke ega majanduslikke aluseid. Omavalitsuste rahastamise riiklikku ümberkorraldamist või autonoomia tagamist saavad muuta vaid otsused riigikogus, kirjutavad Geomedia OÜ konsultant Rivo Noorkõiv ja Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus.

Tellijale Tellijale

Peame ikka ja jälle küsima küsimust, kas suudame oma riiki sellisel kujul pidada, ja meil tuleb seda küsida seni, kuni jõuame vastuseni. Väike sündimus, rahvastiku vananemine, tööealiste arvu vähenemine, suur väljaränne ja Tallinna linnapiirkonnast väljapoole jäävate alade tühjenemine kärbivad riigi tulevikupotentsiaali nagu üraskid puu elujõudu. Iga viivitushetk haldusreformi elluviimisel on tagasiminek – riigi jätkusuutlikkuseks peame reageerima muutustele. Need toimuvad meil ulatuses, mida riik ei tohi ignoreerida.

Koalitsioonileppes on haldusreform kirjas. Tugevat sõnumit kannab see, et määratud on minister riigireformi vedamiseks ja et peaminister on valmis reformi eest vastutust võtma. Samas pole selge, millised kriteeriumid kohalikele omavalitsustele seatakse ja millele mittevastamine hakkab tähendama omavalitsusüksuste sundliitmist. Samuti ei selgu, mida tähendab pealinna regiooni eraldi luubi alla võtmine.

18.04.2015 21.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto