Sisukord
Kultuur
Postimees
21.04.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert 2104esikas Tagakülg Visiiditasu maksmata jätnutega tegeleb inkassofirma Tartu linnal pole raha ERMi juurde tee rajamiseks Eesti lühiuudised Vaktsineerituid on Eestis üha vähem Tartus nõuti kanepi tarvitamise lubamist Vaktsineerituid on soovituslikust tasemest vähem Kohvrit süüdistatakse ka relva salakaubaveos ja piiri ületamises Keskerakonna muutuste aeg – ühe partei kaks nägu Intervjuu: Jürgen Ligi näeb hariduses kokkuhoiukohti Majandus Majanduse lühiuudised Pohjola Eesti juht: Soome ettevõtted on väga heas seisus Välismaa Välismaa lühiuudised Keeleoskajate statistikat saab tõlgendada mitmeti Iiri keelt reklaamiv koomik õppis selle selgeks täiskasvanuna Iiri keele eestkõneleja loodab abi ELilt Arvamus Eesti arstiteadusüliõpilaste selts: murekoht Eesti meditsiinis on ületöötamine Juhtkiri: tühjad kohad tribüünil Marti Aavik: miljuneer Postimees 1928. aastal: ministeeriumide korraldamine ja põhiseadus Ene Pajula: mammid poliitikast masenduses Jüri Vendik: Vene võidusõgedus ja võiduhullustus Jüri Laurson: aktsiiside tõus pidurdab majandust Ahto Lobjakas: Soome vaatas endasse Kultuur Margarita ja Wolandi intellektuaalne duell Ugala teater kolib puidutöökotta Sport Spordi lühiuudised Tõeline kapten tõi Putini sõpradele karika Avo Keele võlusõnad Howard Frier lisaajal saadud võidust: nõudsin mängijatelt agressiivsust Imemehest vastuoluliseks meheks – käes on tõestamise aeg Tallinn Kompostihunniku hais nurjab vanaprouade kepikõnni Tarbija Sony esitles uut tipptelefoni Nutiseadmed abiks lapselegi Tartu Kanepijutt meelitas Tartu kesklinna hulga kirjut rahvast Ülikoolilinn meeldis saksa õpetlasele Seakatk jõudis Tartumaale Jazzkaare kontsertidel avaneb uusi maailmu Linnaliinid pikenevad lähivaldadesse Tartumaa meeste äpp teeb poeskäimise lihtsamaks Kliinikum annab võlgnikele juuni alguseni armuaega Režissöör Margus Paju: «Supilinna salaseltsile» võiks filmida järje Osatäitja Arabella Antons: ma lausa nutsin, kui kõik läbi sai Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülikoolilinn meeldis saksa õpetlasele

1 min lugemist
Raamatu "Jenast Emajõe äärde. Kirjad kaugetest aegadest" esikaas. FOTO: Repro

Tartu ülikooli kunagine keemia- ja farmaatsiaprofessor Friedemann Goebel (1794–1851) kirjutas Jenast Emajõe ääres tegutsevasse ja tema meelest parimasse Venemaa ülikoolilinna reisides peaaegu iga päev kodulinna maha jäänud naisele. Reis isikliku tõllaga kestis üle kolme nädala. Tema kirjad ilmusid nüüd eesti keeles raamatuna, mille esitlus on 21. aprillil kell 16 Tartu linnamuuseumis (Narva mnt 23).

Kirju saatis õpetlane oma kaasale ka hiljem, kui seadis end Tartus sisse ja pidas esimesi loenguid puupüsti täis auditooriumis. Kolleegid, siinsed elanikud ja kogu ülikoolilinn jätsid sakslasele meeldiva mulje. Sellest kirjutab ta ka oma perele, kelle ta kolis poole aasta pärast Jenast Tartusse.

Emajõelinn hakkas professorile meeldima sõna otseses mõttes juba esimesest pilgust. «Niipalju kui ma pimeduses märkasin, tundub Tartu väga kena,» kirjutab ta 1. novembri õhtul kell 9 aastal 1828. «Tänavad on hästi valgustatud ja korralikult sillutatud.»

Mõni päev hiljem lisab ta, et linn meeldib üha enam. «Mida lähemalt ma siinset eluolu tundma õpin, seda kodusemalt ma end tunnen. Siin valitseb ergas teaduslik vaim ning valitsus teeb palju haridustaseme tõstmiseks selles suures riigis.»

Talv tuli pakaseline. «Täna pärastlõunal olin Emajõel, kus oli palju uisutajaid,» kirjutab professor 4. jaanuaril 1829. «Nagu Sa arvata võid, on meil siin suurepärane saanitee ning lakkamatu aisakellade tilin. Rõõmustasin täna jälle uhkete kalade üle kalaturul Emajõe ääres.»

Friedemann Goebeli kirjad ilmusid nüüd eesti keelde tõlgituna koos järelsõna, isikunimede loendi ja piltidega raamatus «Jenast Emajõe äärde. Kirjad kaugetest aegadest». Tõlkinud Kiira Schmidt (lisatud siinsesse uudisesse hiljem). Teksti selgitused ja ülevaate Goebeli elukäigust on koostanud Mare Rand. Raamatu on toimetanud Kristi Metste ja kujundanud Peeter Paasmäe.

Vastne teos kuulub teise raamatuna linnamuuseumi üllitatavasse memuaarkirjanduse sarja. Tartu ülikooli raamatukoguhoidja Emil Andersi (1806–1887) mälestuste raamat oli esimene ja ilmus aastal 2012.

Seotud lood
20.04.2015 22.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto