K, 6.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Marti Aavik: miljuneer

Marti Aavik
, arvamustoimetaja
Marti Aavik: miljuneer
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Marti Aavik
Marti Aavik Foto: Toomas Huik/ Postimees

Mis Soomes juhtuma hakkab? Millise koalitsiooni paneb kokku miljonärist valimiste võitja Juha Sipilä? Mis saab Soome majandusest: kas tuleb kardetud «kadunud kümnend» ehk seisak või loominguline ja jõuline areng?

Sipilä on Soome poliitikasse toonud optimismi ja teotahet. Inimesed on väsinud eelmisest koalitsioonist, mis ei suutnud «midagi» otsustada, ehkki struktuursed ohud olid üha selgemad. Midagi peab juhtuma hakkama. Ärikogemusega Sipilä on Soome valijate arvates see hea peremees, kes maa korda seab. Konkurentsivõime taastamine on ta enda sõnul peamine ja selleks on ta saanud tugeva mandaadi.

Sipilä juhitud Keskusta võitis. Timo Soini Põlissoomlased näitasid, et on tulnud, et jääda. Senised valitsusparteid Kokoomus ja sotsiaaldemokraadid kaotasid. Aritmeetiliselt saaks kolme liikmega enamuskoalitsiooni teha, jättes opositsiooni kelle tahes neljast suurest, isegi võitja. Helsingin Sanomate poliitikavaatleja Unto Hämläinen teeb küsimuse lihtsamaks: kumb jäetakse opositsiooni, kas demarid (st sotsid) või senise peaministri Stubbi juhitav Kokoomus? Pange tähele, et Põlissoomlased arvatakse seega kindlateks valitsusse minejateks.

Tagasi üles