Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.04.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert 2204esikas Viimane veerg Metsatöll ei nõustu oma loomingu loata kasutamisega Eesti lühiuudised Viljandi gümnaasiumis helistati viimast koolikella Ehitaja kummaline surm Töödejuhatajaks osutus korduvalt karistatud kurjategija Taluperemees: tore mees oli, aga ära keeras Reinsalu ei kavatse kooseluseadusega tegeleda Majandus Majanduse lühiuudised Estonian Air tunnistab asenduslennukite kehvemat kvaliteeti Nokia on maailmakaardil tagasi Välismaa Välismaa lühiuudised Kaotatud naftaväljad jätavad Islamiriigi sissetulekuta Arvamus Vahetund Postimehega Juhtkiri: palgalõhe on kõigi probleem Evelyn Kaldoja: «g»-sõna Olev Remsu: meie versus mustanahalised, ro(o)mad ja saamid Postimees 1902. aastal: armudraama Ameerikas Tõnu Runnel: töö lõpp ja automatiseeritud tööpuudus Lugeja kiri: kohtule hinnangut anda ei saa? Erkki Bahovski: Euroopa ajaloo spiraal Kultuur Sõpruse kinos tõestisündinud lood Sõpruse kinos mängis isegi oma orkester Sõpruse sulgemisega ei saanud leppida Sport Spordi lühiuudised Eesti pallimängud: kes elab kiviajas, kes on maailmatasemel Üks maailma populaarseimaid alasid areneb ka Eestis Paksud murepilved tiitlikaitsja Reali kohal Tarbija Estonian Air tunnistab asenduslennukite kehvemat kvaliteeti Tartu "Suudlevad tudengid" võtavad puhtama ilme Tänavakunstifestivali pildid valmivad Tartus ja Rakveres tasapisi Tartus jagatakse tasuta köögiviljarooga Kliinikumis maist suitsu teha ei või Rahvusvaheline taiji päev ulatub esimest korda Tartusse Riik asub vanemaid koolitama Kullerkupu lasteaed pani uksed kinni Noor pilveatlase autor unistab orkaanist Sakutamine, tuuseldamine. Kes tõstab käe omaenese lapse vastu? Lastekaitsja: hädas lapsi märgatakse üha rohkem Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: Euroopa ajaloo spiraal

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Nädal aega tagasi hüppas Euroopa Keskpanga (EKP) pressikonverentsil EKP presidendi Mario Draghi ette lauale 21-aastane üliõpilane Josephine Witt, kes pildus laiali konfette, karjus: «Lõpp EKP diktatuurile!», ja tagatipuks kandis särki kirjaga «End ECB Dick-tatorship». Draghi oli muidugi ehmunud – kes ei oleks –, kuid suutis pärast Witti väljaviimist rahulikult üritusega edasi minna. Muidu palja ülekehaga protestiva Femeniga mestis olnud Witt kinnitas, et tegutses üksi (nagu öeldud, polnud ta ka topless).

Tellijale Tellijale

Mis oli siis Witti silmis EKP probleem? Eks ikka see, et pank pole demokraatlikult valitud ja et võlgades Kreekat pitsitatakse säästupoliitikaga. Witt tahtis EKP vastu rahumeelselt protestida, seda erinevalt hiljuti EKP-vastastest meeleavaldustest, mis muutusid üsna vägivaldseks. Noor protestija soovis Euroopa Liidu välja vahetada demokraatia, inimõiguste, solidaarsuse ja piirideta maailma vastu.

Kreeka valimised tõid võimule vasakpoolse Syriza eesotsas Alexis Tsiprasega üsna samasuguste loosungitega nagu Wittil. Tuleb lõpetada pankade parempoolne diktatuur. Pandagu tähele, et need loosungid töötasid – järelikult usuvad paljud, et Euroopa Liitu juhivad parempoolsed.

Tulgem nüüd kodukamarale. Kui lugeda kooseluseaduste vastaste sõnavõtte nii peavoolu- kui ka sotsiaalmeedias, jääb mulje, et Euroopa Liit on üks vasakpoolsete «liberastide» kogum, kust saabub Eestisse ohtlikku mürgist roosa udu. Josephine Witti võiks kutsuda Eestisse, et ta saaks siin teada, et Euroopa Liitu juhivad hoopis vasakpoolsed. Witti auks lisatagu, et ta on koos Femeniga protestinud ka Vene presidendi Vladimir Putini vastu.

Euroopa Liit ongi nii meil kui ka mujal muutunud odavaks süljekausiks, kuhu sülitada ja kuhu oma vandenõuteooriaid välja elada. Muidugi pole Euroopa Liit suutnud ise iga kord oma sõnumit tugevalt edastada, kuid põhiprobleem tekib asümmeetriast – fantastilistele väljamõeldistele tuleb vastata enamasti tavalise eitusega, mida inimesed ei usu.

21.04.2015 23.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto