Sisukord
AK
Postimees
25.04.2015
Eesti Kallis ravim tõmbab ligi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks EKRE hoidub Madisoni skandaali kommenteerimast Eesti lühiuudised lk 4 Kahuriliha Kapsapeade allee Otse: Lennart Meri konverents keskendub julgeolekuohtudele Teistsugused noored nautisid muusikat Lõunasöök ja ravimid eakatele koju kätte Majandus Kahuriliha Välismaa Euroopa annab Vahemerel põgenike päästmiseks raha juurde Põgenik: smugeldajad ei ole inimesed Armeenia mälestas genotsiidi ohvreid Välismaa lühiuudised Pitspesu müüki Soomes ei keelata Arvamus Postimees 1929. aastal: kuidas loodi kaitseväe vanim üksus Peeter Langovitsi tagasivaade: Comex, Westman, West End Pub Kullamasin Päeva karikatuur Kapsapeade allee Kahuriliha Pitspesu müüki Soomes ei keelata Priit Pullerits: kindlalt vasakule! Juhtkiri: valikus on õigus või jõud Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Jelena Skulskaja: inimene aktsendiga Kultuur French touch elab Nali edasijõudnutele Väike petekas Kosmosevallutus Kolm venda Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks Euroopa haldjas Luulehetk — hetk luules Õnnepalu nõustumise raamat Korraga köitev ja mõtlemapanev Sport Tänak kaotas ratta ja katkestas Spordi lühiuudised Kullamasin Just sai hoo üles, kui ongi lõpp käes Tarvale avavaatuses hämmastav võit Guardiola asub kukutama endist tööandjat Real pääses kodusele finaalturniirile, Olympiacos lülitas Barcelona välja viimasel sekundil Tallinn Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Teistsugused noored nautisid muusikat Tarbija Kahe aastaga 80 peret Kallis ravim tõmbab ligi Kopso pere leidis maal oma päriselu AK Kolm venda Nali edasijõudnutele Euroopa haldjas Kosmosevallutus Armeenlaste genotsiid Eesti on sõnadega kokkuhoidlik Lühikursus Rootsi roimakirjandusest Kevadised trendid kinnisvaraturul Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Arter Armastust otsima! Tänage sõnumitoojat Horoskoop Susan Luitsalu: enne Facebooki ajaarvamist Ruta Arumäe: mulle meeldib oma elu ise juhtida Parem amet kui peaministril Kõik grillima! Start salatihooajale Emajõelinna väikeste kohvikute võlu Toome kevadvärvid tuppa! Proovi sel kevadel pastelle Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Sada aastat armeenlaste genotsiidist

6 min lugemist
FOTO: AFP/SCANPIX

Kui möödunud sügisel Jerevanis käisin, istusime sealse kolleegiga kõrgemal künkal ja vaatasime läbi õhtuse vine Ararati poole. Päike laskus, mägi mattus justkui sinisesse uttu ja ma tundsin, et pole ammu midagi nii kaunist näinud. Aga siis rääkis sotsioloog, kuidas ta oli lapsena mäe poole vaadates hirmu tundnud, sest teadis, et sealpool elavad türklased. Ta oli alati olnud valmis põgenema – kui türklased tulevad, jookseb ta ruttu-ruttu vanaema juurde, kes elab mõni kvartal edasi, Araratist kaugemal. Ja ma mõistsin, et Ararat ei ole ainult ilus.

Tellijale

Selle sotsioloogi perekond on pärit Karsi piirkonnast – see on ala praeguses Kirde-Türgis, mis omal ajal oli asustatud valdavalt armeenlastega. Sada aastat tagasi pidid nad sealt lahkuma ja elavad nüüd Jerevanis. Nende kaasmaalasi, neid, kes ajaloolisest Lääne-Armeeniast ja mujalt Türgi impeeriumi aladelt põgenesid, on Armeenias palju. Mitmel pool võid sattuda Karsi-nimelisse restorani või hotelli ja kuulda, et nende pidajad on pärit just Karsi piirkonnast. Neil läks veel suhteliselt hästi, sest nemad jäid ellu.

Armeenlaste kalendris on 24. aprill must päev. Sel päeval 1915. aastal vahistati ja küüditati või mõrvati Konstantinoopoli armeenlaste poliitiline, majanduslik ja kultuurieliit. See kõik oli avalöök massimõrvadele, milles 1915. ja järgnenud aastatel hukkus hinnanguliselt enam kui miljon armeenlast. Massiliselt hukkus Türgi võimualustel territooriumidel tol ajal ka teisi kristlasi (assüürlased, aramealased jt), kuid peamiselt räägitakse genotsiidist ikkagi seoses armeenlastega.

24.04.2015 27.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto