N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Põlissoomlaste uus tõus

Kadri Veermäe
Põlissoomlaste uus tõus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põlissoomlaste juht Timo Soini valimas.
Põlissoomlaste juht Timo Soini valimas. Foto: SCANPIX

Valimiste suurimaks üllatajaks osutusid seekord Timo Soini juhitavad Põlissoomlased, kes said teise koha, kuigi eelnevate arvamusküsitluste kohaselt oleks pidanud jääma tunduvalt tahapoole. Põlissoomlaste saavutuse üle tundis heameelt ka Vene meedia, mis paljuski kirjeldas Soome valimisi kui ELi- ja NATO-vastase meelsuse võitu.

2011. aastal jäid Põlissoomlased valitsusest vabatahtlikult kõrvale, sest ei soovinud Kreeka teisele abipaketile jah-sõna andmisega oma positsiooni valijate silmis kompromiteerida. Seda, et Põlissoomlased oma paremäärmusliku imidžiga omakorda uue valitsuse halba valgusesse seaks, soomlased väga ei pelga, nimelt annab see populistidele hoopis võimaluse oma lubadusi täita, mitte teiste tegevust opositsioonist kritiseerida.  

Soini puhul on spekuleeritud, et parlamendi väliskomisjoni esimehena võib ta rihtida välisministri portfelli, kuid ise ta oma eelistust paljastanud pole. «Küll partei esimehele ikka mõni ministriportfell jagub,» kinnitas ta üleeile.

Tagasi üles