Sisukord
Kultuur
Postimees
25.04.2015
Eesti Kallis ravim tõmbab ligi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks EKRE hoidub Madisoni skandaali kommenteerimast Eesti lühiuudised lk 4 Kahuriliha Kapsapeade allee Otse: Lennart Meri konverents keskendub julgeolekuohtudele Teistsugused noored nautisid muusikat Lõunasöök ja ravimid eakatele koju kätte Majandus Kahuriliha Välismaa Euroopa annab Vahemerel põgenike päästmiseks raha juurde Põgenik: smugeldajad ei ole inimesed Armeenia mälestas genotsiidi ohvreid Välismaa lühiuudised Pitspesu müüki Soomes ei keelata Arvamus Postimees 1929. aastal: kuidas loodi kaitseväe vanim üksus Peeter Langovitsi tagasivaade: Comex, Westman, West End Pub Kullamasin Päeva karikatuur Kapsapeade allee Kahuriliha Pitspesu müüki Soomes ei keelata Priit Pullerits: kindlalt vasakule! Juhtkiri: valikus on õigus või jõud Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Jelena Skulskaja: inimene aktsendiga Kultuur Nali edasijõudnutele Kosmosevallutus Kolm venda Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks Euroopa haldjas Luulehetk — hetk luules Õnnepalu nõustumise raamat Korraga köitev ja mõtlemapanev Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks Nukratest soomeugri dokumentaalanekdootidest Sport Tänak kaotas ratta ja katkestas Spordi lühiuudised Kullamasin Just sai hoo üles, kui ongi lõpp käes Tarvale avavaatuses hämmastav võit Guardiola asub kukutama endist tööandjat Real pääses kodusele finaalturniirile, Olympiacos lülitas Barcelona välja viimasel sekundil Tallinn Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Teistsugused noored nautisid muusikat Tarbija Kahe aastaga 80 peret Kallis ravim tõmbab ligi Kopso pere leidis maal oma päriselu AK Aja auk. Kui keskeakriis saabub enne puberteeti Väike petekas French touch elab Kolm venda Nali edasijõudnutele Vahur Laiapea: Ukraina fragmendid Kosmosevallutus Armeenlaste genotsiid Eesti on sõnadega kokkuhoidlik Lühikursus Rootsi roimakirjandusest Kevadised trendid kinnisvaraturul Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Paavsti hinnang vallandas tüli Euroopa haldjas Sada aastat armeenlaste genotsiidist Urve Eslas: kuhu kadus fakt (ja kuidas Kremli ideoloog tühjusesse armus) Arter Armastust otsima! Tänage sõnumitoojat Horoskoop Susan Luitsalu: enne Facebooki ajaarvamist Ruta Arumäe: mulle meeldib oma elu ise juhtida Parem amet kui peaministril Kõik grillima! Start salatihooajale Emajõelinna väikeste kohvikute võlu Toome kevadvärvid tuppa! Proovi sel kevadel pastelle Tänavakunst Tartus: rohkem kui ainult kunst Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nukratest soomeugri dokumentaalanekdootidest

4 min lugemist
Jaak Prozes «Kas Putin on vepslane» FOTO: Raamat

Jaak Prozes, üks tuntumaid tüüpe, kes Venemaal elavate soomeugri rahvastega tegeleb ja suhtleb, on andnud välja kentsaka kogumiku. Ausalt öeldes peab kohe sügavalt järele mõtlema, kas tegu on praegusaegse pärimuse, uskumatute anekdootidega («võimalik vaid Venemaal») või traagilise kirjeldusega põlisrahvaste hääbumisest. Ilmselt ikkagi seda kõike.

Tellijale Tellijale

Muidugi äratas asi kohe huvi; olen isegi nii Jaagu kui ka teiste soomeugri inimestega piisavalt mööda Venemaad kandunud, et juba suvaliselt avatud lehekülje esimese rea jooksul tabaks mind see imelik äratundmisrõõmu ja tuttava õuduse segu: eh, teame-teame. Jaak Prozese raamat on kui sõõm värsket vett peaaegu täiesti kasutamata kannust – mitte vaid neile, kel ugrimugrindusega pistmist, vaid üldse kõigile uudishimulikele ja mõtlevatele inimestele. Tiit Pruuli võib nüüd oma ajukaussi panna likku mõtte, et miks mitte seesinane teos järgmise aasta reisiraamatu konkursile üles riputada.

Soomeugri maailm on üks kummaline asi: kõik justkui teaks, et sugulasrahvad ja puha, teatakse isegi, et elavad laialdastel aladel tänapäeva Venemaa territooriumil, vähesemad on kursis ka, et kui venelast viiliga kraapida, tulevad alt välja soomeugrilane ja tatarlane. No ja siis veel see Prozese Delfisse kirjutatud lugu, kuidas Putin on vepslane (muuseas, see ei ole väljamõeldud jama, lugege raamatut).

24.04.2015 27.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto