Sisukord
Arvamus
Postimees
25.04.2015
Eesti Kallis ravim tõmbab ligi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks EKRE hoidub Madisoni skandaali kommenteerimast Eesti lühiuudised lk 4 Kahuriliha Kapsapeade allee Otse: Lennart Meri konverents keskendub julgeolekuohtudele Teistsugused noored nautisid muusikat Lõunasöök ja ravimid eakatele koju kätte Majandus Kahuriliha Välismaa Euroopa annab Vahemerel põgenike päästmiseks raha juurde Põgenik: smugeldajad ei ole inimesed Armeenia mälestas genotsiidi ohvreid Välismaa lühiuudised Pitspesu müüki Soomes ei keelata Arvamus Postimees 1929. aastal: kuidas loodi kaitseväe vanim üksus Peeter Langovitsi tagasivaade: Comex, Westman, West End Pub Kullamasin Päeva karikatuur Kapsapeade allee Kahuriliha Pitspesu müüki Soomes ei keelata Priit Pullerits: kindlalt vasakule! Juhtkiri: valikus on õigus või jõud Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Jelena Skulskaja: inimene aktsendiga Kultuur French touch elab Nali edasijõudnutele Väike petekas Kosmosevallutus Kolm venda Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks Euroopa haldjas Luulehetk — hetk luules Õnnepalu nõustumise raamat Korraga köitev ja mõtlemapanev Sport Tänak kaotas ratta ja katkestas Spordi lühiuudised Kullamasin Just sai hoo üles, kui ongi lõpp käes Tarvale avavaatuses hämmastav võit Guardiola asub kukutama endist tööandjat Real pääses kodusele finaalturniirile, Olympiacos lülitas Barcelona välja viimasel sekundil Tallinn Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Teistsugused noored nautisid muusikat Tarbija Kahe aastaga 80 peret Kallis ravim tõmbab ligi Kopso pere leidis maal oma päriselu AK Kolm venda Nali edasijõudnutele Euroopa haldjas Kosmosevallutus Armeenlaste genotsiid Eesti on sõnadega kokkuhoidlik Lühikursus Rootsi roimakirjandusest Kevadised trendid kinnisvaraturul Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Arter Armastust otsima! Tänage sõnumitoojat Horoskoop Susan Luitsalu: enne Facebooki ajaarvamist Ruta Arumäe: mulle meeldib oma elu ise juhtida Parem amet kui peaministril Kõik grillima! Start salatihooajale Emajõelinna väikeste kohvikute võlu Toome kevadvärvid tuppa! Proovi sel kevadel pastelle Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: kindlalt vasakule!

2 min lugemist
Priit Pullerits. FOTO: Margus Ansu

Eesti valitsemine käib lihtsalt. Mingi seltskond otsustab, et pakume rahvale A, B ja C. Siis korraldab pakkumise edastamiseks reklaamikampaania. Rahvas vaatab: meile meeldib A, B ja C, ning valib pakkuja võimule. Seejärel teatab pakkuja: andke meile nüüd raha, et saaksime teile pakkuda A, B ja C – ise ju tahtsite seda!

Jah, see kõlab mõnevõrra lihtsustatult. Sest kunagi ei lähe läbi ühe seltskonna pakutud A, B ja C, vaid C asendub peagi teise seltskonna pakutud D-ga ning tagatipuks lisandub kolmanda seltskonna nõudmisel E. Kuna A-E on sageli üksteisega vastukäivad, siis juhtubki see, mida nüüd Eestis näeme, ilma et lahendus veel paistaks: kuidas suurendada valitsedes tulusid nii, et ei suurendaks samal ajal valitsetavate kulusid.

Kas teile ei paista see pigem ärijuhi ülesandena? Aga selleks, et leida vabariigi parim liitja-lahutaja, ei ole küll vaja demokraatlikke valimisi. Vean kihla, et Eestis leidub kümneid ja sadu paremaid ärijuhte kui peaminister Taavi Rõivas – või ükskõik kes poliitikutest.

Poliitikutelt, kes lubavad nii A-d kui E-d, ei ootaks siiski riigi juhtimist Exceli tabelitega, kus liita kulusid-tulusid, nagu kritiseeris äsja analüütik Ruta Arumäe. Neilt ootaks visiooni, kuhu ja kuidas Eestit viia. Ent aasta tagasi kuulutas Rõivas riigikogus uue valitsuse moodustamise alustest rääkides nii: «Me usume, et Eestil ei ole vaja «suurt narratiivi». Ainus narratiiv, mida Eesti vajab, on saatus me eneste kätes ehk lootus paremale homsele.» Tõsi, enne viimaseid valimisi ta korrigeeris seda väidet, öeldes, et Eesti suur narratiiv on olla uus Põhjamaa.

Ent samamoodi, nagu narratiivi teemal – jah või ei? –, on Eesti poliitikas näha segadust ja heitlikkust ka maailmavaatelistes küsimustes. Selle õigustuseks tavatsetakse kuulutada, et traditsiooniline vasak-parem-telg ongi nüüdseks aegunud. Paraku on tulemuseks see, et inimesed ei saa enam aru, millise tuleviku poolt nad tegelikult hääletavad, sest nende pea on Exceli tabeli arvudega segamini aetud. Viimaste valimiste eel võisid ehk vaid vilunuimad politoloogid välja lugeda ja loetust tuletada, milline on ühe või teise erakonna maailmavaade. Või milline on see orientiir horisondil, kuhu poole keegi tahab Eestit viia.

Võtame Reformierakonna, kes kuulutas: «Kindlalt edasi!» Nüüd arutab partei igasugu toetusskeemide üle, tahab maksustada keskkonnakahjulikku tarbimist, toetas sügisel jõuliselt kooseluseadust. Tõesem loosung kõlaks: «Kindlalt vasakule!»

Ma ei välista, et Reformierakonna puhul eksin. Aga see on erakonna süü, et ta ei ole suutnud sisuliselt, mitte pelgalt loosungitega, end maailmavaateliselt maksma panna. Seetõttu, kahjuks, ei või eales aimata, kuhu kaldub valitsev erakond siis, kui ühtäkki peaks kerkima küsimus, mis valimiskampaanias kõneaineks ei tulnud. Exceli tabeli arvutustest pole siis küll kellelegi mingit abi ega kasu.

Seotud lood
    24.04.2015 27.04.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto