Sisukord
Arvamus
Postimees
25.04.2015
Eesti Kallis ravim tõmbab ligi Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks EKRE hoidub Madisoni skandaali kommenteerimast Eesti lühiuudised lk 4 Kahuriliha Kapsapeade allee Otse: Lennart Meri konverents keskendub julgeolekuohtudele Teistsugused noored nautisid muusikat Lõunasöök ja ravimid eakatele koju kätte Majandus Kahuriliha Välismaa Euroopa annab Vahemerel põgenike päästmiseks raha juurde Põgenik: smugeldajad ei ole inimesed Armeenia mälestas genotsiidi ohvreid Välismaa lühiuudised Pitspesu müüki Soomes ei keelata Arvamus Postimees 1929. aastal: kuidas loodi kaitseväe vanim üksus Peeter Langovitsi tagasivaade: Comex, Westman, West End Pub Kullamasin Päeva karikatuur Kapsapeade allee Kahuriliha Pitspesu müüki Soomes ei keelata Priit Pullerits: kindlalt vasakule! Juhtkiri: valikus on õigus või jõud Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Jelena Skulskaja: inimene aktsendiga Kultuur French touch elab Nali edasijõudnutele Väike petekas Kosmosevallutus Kolm venda Saar jääb lubadustes tagasihoidlikuks Euroopa haldjas Luulehetk — hetk luules Õnnepalu nõustumise raamat Korraga köitev ja mõtlemapanev Sport Tänak kaotas ratta ja katkestas Spordi lühiuudised Kullamasin Just sai hoo üles, kui ongi lõpp käes Tarvale avavaatuses hämmastav võit Guardiola asub kukutama endist tööandjat Real pääses kodusele finaalturniirile, Olympiacos lülitas Barcelona välja viimasel sekundil Tallinn Pealinna politsei on kõrgendatud valmisolekus Teistsugused noored nautisid muusikat Tarbija Kahe aastaga 80 peret Kallis ravim tõmbab ligi Kopso pere leidis maal oma päriselu AK Kolm venda Nali edasijõudnutele Euroopa haldjas Kosmosevallutus Armeenlaste genotsiid Eesti on sõnadega kokkuhoidlik Lühikursus Rootsi roimakirjandusest Kevadised trendid kinnisvaraturul Viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Marti Aaviku essee: hirmus, punane, raamat Arter Armastust otsima! Tänage sõnumitoojat Horoskoop Susan Luitsalu: enne Facebooki ajaarvamist Ruta Arumäe: mulle meeldib oma elu ise juhtida Parem amet kui peaministril Kõik grillima! Start salatihooajale Emajõelinna väikeste kohvikute võlu Toome kevadvärvid tuppa! Proovi sel kevadel pastelle Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: valikus on õigus või jõud

2 min lugemist
Lennart Meri Konverentsi avasessioon. FOTO: Mihkel Maripuu

Kaheksas Lennart Meri konverents pealkirjaga «Maailmakorra piirid» on põhiteemaks võtnud rahvusvahelise julgeoleku. Raske oleks olnud leida teemat, mis aitaks praegust olukorda paremini kajastada. Ja oleks raske olnud leida teemat, millest julgeolekuliselt muutunud olukorraga hakkama saamiseks enam abi oleks. Nagu eile avapaneelis tõdeti – kui maailm on muutunud, ei piisa sellest, et kinnitada endale: «Kõik on endine.» Tuleb küsida, mis on see positsioon, milles me oleme.

Oleme näinud mitmeid maailmakorra lagunemisi – mõned neist sellised, mis riikide püsimise oluliselt ebakindlamaks või lausa võimatuks tegid, mõned sellised, mis uue lootuse andsid –, kuid Krimmi annekteerimine seadis ohtu kõige aluslikumad koostoimimise põhimõtted ja kangutasid talasid, mida läänemaailm oli hakanud enesestmõistetavaks pidama. Isegi külma sõja ajal peeti kokkulepetest kinni. Kuid mitte enam. Selgus, et rahu ei ole pingutuste lõpp-punkt, rahu on pingutus rahu säilimise nimel.

Kord ja üldiselt tunnustatud reeglid on need, mis riikide olemasolemise õigusele kindluse annavad. 40 aastat tagasi lepiti Helsingis Euroopa julgeoleku- ja koostöökonverentsil mõnes neist reeglitest kokku. Üks reegel oli, et riigipiire ei tohi vägivaldselt rikkuda. Krimmi annekteerimine näitas, et see reegel enam ei kehti. Kuid kui kord ja reeglid enam ei kehti, siis kehtib ainult jõud – ja see ei ole ühele väikeriigile olukord, mille üle rõõmu tunda.

Helsingi lõppakt polnud ainus, mida Venemaa Krimmi annekteerimisega rikkus. Samasse nimekirja kuulub ÜRO põhikiri 1945. aastast, millega nähti ette, et maailmaorganisatsiooni liikmed peavad rahvusvahelistes suhetes hoiduma jõu kasutamisest või sellega ähvardamisest ning teise riigi territoriaalse terviklikkuse või poliitilise iseseisvuse ohustamisest. Just nagu ka 1990. aasta OSCE Pariisi uue Euroopa harta, millega lepiti kokku, et tunnustatakse riikide vabadust valida oma julgeolekukorraldus.

Võib kujutelda kahte maailmakorda: ühte, kus riigid on leppinud kokku põhireeglites ja käituvad nende järgi, ning teist, kus reegleid ei ole või neid ei täideta. Paraku eksisteerivad need mõlemad korraga, kõrvuti.

Selles olukorras on kaks olulist asja, mida meeles pidada. Esiteks tuleb ise reeglitest kinni pidada. Ja teiseks tuleb teada anda, et reeglite rikkumine ei ole aktsepteeritav. See puudutab ühist arusaama muu hulgas sanktsioonidest, mis reeglite rikkumisele järgnevad. Eesti, kes on ise järginud kõiki reegleid, on igati kohane paik reeglite tähtsusest rääkimiseks.

Paik, kus Lennart Meri konverents toimub, on Postimehe majale väga lähedal. Eile just enne konverentsi algust seisis siinsamas Postimehe maja juures üks konverentsil osalejatest, Briti ajakirjanik Edward Lucas. «See konverents lööb enesekriitiliste eestlase maailmapildi segamini,» ütles ta. «Maailma helgeimad pead, siin, Tallinnas. Rääkimas sellest, kuidas teid kaitsta. Sest te olete nii olulised.»

Seda oli hea kuulda.

Seotud lood
24.04.2015 27.04.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto